מחשב נייד
מחשב נייד iStock

מחשבים ניידים הם ללא ספק ההמצאה של העשור האחרון. לצורך הנוחות נקרא להם במילה הרווחת יותר – לפטופים.

לפטופים קיימים במגוון דגמים, במגוון גדלים (מ-14 עד 15.6 אינץ'), ובטווח רחב של מחירים, החל מ-1000 ₪ עד כ-15,000 ₪ (אל תיבהלו, המחירים הגבוהים הם בעיקר של מחשבים מתוצרת Apel...).

השחקניות המרכזיות בתחום הן Acer, Dell, HP, Lenovo ועוד. נפח הזיכרון הכללי שלהם מכיל 2-8 GB, זיכרון הכונן הקשיח – רובם 256 GB וישנם גם דגמים בעלי זיכרון של 500 GB, משקלו הכללי של הלפטופ הוא: בין 1.46 ק"ג ל-2.64 ק"ג. אך יש גם לפטופ קל וקטן יותר.

למשלAsus אחת החברות המובילות בשוק פיתחה לפטופ בגודל מזערי של 11.6 אינץ' במשקל 1 ק"ג. חברת לנובו מציגה פיתוח דומה, עם מסך מגע, כונן קשיח של 128 GB אך בעל נפח זיכרון של 4 GB בלבד, ומשקל של 1.2 ק"ג.

בשביל מה אתם צריכים את הלפטופ?

מחשבים ניידים משמשים למגוון רחב של ייעודים. למשחקים, ללימודים, לעבודה (מתכנתים, מעצבים ועוד). התכונות העיקריות המשפיעות על המחיר הן: גובה הזיכרון, גודל המסך (קטן יותר זול יותר), וכן סוג מערכת ההפעלה – (בלי מערכת הפעלה כלל זה כמובן זול יותר, אך צריך אחר כך להתקין באופן עצמאי).

הלפטופים הרגילים מתאימים כמעט לכל השימושים, וההבדל הוא רק בתוכן הפנימי של הלפטופ. מובן מאליו שמחשב המיועד ללימודים או לשימוש ביתי של צפייה בסרטים וכדומה אינו מצריך נפח זיכרון שמעצב או מתכנת זקוק לו.

מה עוד צריך לבדוק בעת רכישת לפטופ?

המעבד הוא אחד הדברים המרכזיים המשפיעים על ביצועי המחשב. לכן אם הייעוד של המחשב הוא לעבודה הכוללת תוכנות כבדות או לצורך גיימינג, תצטרכו מעבד חזק ואיכותי. הדבר השני הוא הזיכרון. לפטופ בעל זיכרון RAM גבוה יותר יעבוד טוב יותר בשבילכם.

כמו כן, קנו לפטופ בעל כונן קשיח תוצרת SSD - הוא ישמש אתכם טוב יותר בעבודה. אם המחשב משמש גם לתצוגה של מדיה, כגון לאדריכליות, מעצבות, או עורכי מדיה השקיעו בכרטיס מסך איכותי. לשימושים ביתיים ופשוטים שימו פחות דגש באיכות הרכיבים הנ"ל, ובסופו של דבר תקבלו מחשב נייד זול יותר ומתאים יותר.

מחשב נייד גיימינג

לפטופ המיועד למשחקי מחשב הוא 'מחשב נייד גיימינג'. מחירי מחשבי הגיימינג גבוהים מעט יותר מאשר מחשבים ניידים זולים המשמשים לשאר השימושים הביתיים. לדוגמה, מחשב נייד גיימינג של HP בגודל 16.1 אינץ' (גדול יותר ממסך סטנדרטי) בעל נפח זיכרון של 16 GB, מחירו הוא כ-5500 עד כ-6000 ₪ (תלוי בדגם). לעומתו מחשב נייד גיימינג של לנובו בעל נפח זיכרון של 8 GB מחירו כ-4000 ₪ בלבד (עדיין יקר ביחס לרוב המחשבים הניידים הביתיים). ובדגמי ה-16GB הם מתחילים בכ-4500 עד 5500 ₪ (תלוי בדגם).

איך בוחרים מסך למחשב?

חברות Dell ו-Lenovo מככבות גם בתחום מסכי המחשב למחשבים נייחים. לצדם יש את חברות LG, AOC, Samsung ועוד. המידות הנפוצות הן בין 21.5 אינץ' ל-27 אינץ'. המחירים נעים בסביבות ה-300 עד 700 ₪ - למסך מחשב סטנדרטי.

ישנם מסכים בעלי צורה קעורה, או בעלי מסך מגע שמחירם גבוה יותר. כמו לפטופ לצורך גיימינג, גם מסך מחשב גיימינג הוא יקר יותר. טווח המחירים של מסכי הגיימינג מתחיל בסביבות ה-1000 ₪, האיכותיים יותר מגיעים לכדי 2500 ₪ ויותר. המידות שלהם הן בין 23.5 אינץ' ל-34 אינץ'. מסך גיימינג חייב להיות איכותי וגדול. הפסיקו לשחק ואל תתפשרו על מסך גיימינג באיכות לא טובה.

אחרי שברור לכם מה אתם מחפשים במחשב הנייד הבא שלכם – הגיע הזמן להתחיל במלאכת החיפוש. אחד האתרים שבהם תוכלו להיעזר ומרכז שפע של סקירות והמלצות מקצועיות על מוצרי חשמל ושפע של מוצרים אחרים, הוא אתר Finder, שמנתח מאות ביקורות מרחבי העולם ומציג את המוצרים המובילים והאיכותיים ביותר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו