יצחק הרצוג: מאז פרוץ הקורונה - עליה באנטישמיות ברשתות החברתיות

יו"ר הסוכנות בכינוס השקת השדולה למאבק בדה לגיטימציה ובאנטישמיות: "מה שהיום ברשתות, עלול להתפרץ ביתר שאת עם הסרת המגבלות".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ד' באלול תש"פ

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג
יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג
צילום: יוני קמפינסקי

בכנסת הושקה הבוקר (שני) השדולה למאבק בדה לגיטימציה ובאנטישמיות בראשותו של חה"כ אריאל קלנר (הליכוד).

ההשקה נערכה במעמד ראש הסוכנות היהודית יצחק בוז'י הרצוג ויעקב חגואל סגן יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, והשתתפו בה סגן שר הבריאות יואב קיש, שגריר ישראל לשעבר באו"ם דני דנון, וחברי הכנסת אופיר סופר, יוסף טייב, עוזי דיין, יוראי להב-הרצנו, שרן השכל ועוד.

בפתח הדברים אמר קלנר, "שנאת ישראל היא עתיקת יומין. אולם היא לובשת צורות חדשות במרוצת הדורות. כיום האנטישמיות מתבטאת בעיקר דרך קמפיין החרם והדה-לגיטימציה נגד מדינת ישראל. בשדולה שאנו מייסדים היום אנו למעשה מבקשים לתת הכרה, לקשר הגובר בין אותה שנאה עתיקת היומין לבין זו שהושקה רק לפני כשני עשורים בוועידת 'דרבן' - תנועת החרם והדה -לגיטימציה."

"בהקשר הזה אני לא יכול שלא להשתומם, מכך שעל רקע הסכם השלום עם איחוד האמירויות, ארגונים המכנים עצמם ארגוני זכויות וארגוני שלום, החליטו לבחור דווקא בציר המתנגד לשלום. הציר שכולל מדינות כמו איראן, חיזבאללה, חמאס והרשות הפלסטינית. מה זה אם לא דה לגיטימציה?"
בתוך כך הגדיר קלנר את מטרות השדולה: מאבק כנגד התערבות מדינות זרות בענייניה הפנימיים של ישראל, שכוללת בין השאר, תמיכה בארגונים, העוסקים בפעילות עוינת כנגד ישראל; מאבק נגד חרמות על ישראל. וחיזוק הקשר עם יהדות התפוצות", הוסיף קלנר.

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג אמר: "מאז פרוץ הקורונה אנו חווים עליה בביטויי האנטישמיות ושנאת ישראל ברשתות החברתיות. מה שהיום ברשתות, עלול להתפרץ ביתר שאת עם הסרת המגבלות הפיזיות בעולם. אני מברך על השקת השדולה למאבק בדה-לגיטימציה ובאנטישמיות בכנסת בראשות ח"כ אריאל קלנר. זהו מאבק יומיומי שמחייב שיתוף פעולה של כל הכוחות ובכל החזיתות."

מתן פלג, יו"ר תנועת "אם תרצו" אשר מובילה את המלחמה בארגוני ה-BDS אמר בפתח השדולה, "ממשלות אירופה מממנות בישראל ארגוני דה לגיטימציה המתפרנסים מהסכסוך. הם זקוקים לסכסוך כדי להתקיים וזאת הבעיה הגדולה. הבאת תיירים לצלם את חיילי צה"ל ולקלל אותם, מימון סיבובי הופעות בעולם של ישראלים ופלסטינים כדי שיכפישו את מדינת ישראל ועוד מרעין בישין גורמת לקבוצת אינטרס ענקית לעשות הכל כדי לשמר את הסכסוך. כספי ממשלות וקרנות זרות שנשפכים כאן מפרנסים אותם. הגיע הזמן למסות ארגונים שעיקר מימונם ממשלות זרות ולהגביר את השקיפות שלהם. בנוסף, יש לפעול מול המוסדות הבינלאומיים ומדינות אירופה שיפסיקו לבזבז את כספי המיסים שלהם על ארגונים אנטי ישראלים. יש לפעול נגד ראש הנחש של תופעת הדה לגיטימציה אשר מרכזו נמצא בישראל.

סגן ומ״מ יו״ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל אמר, "אנחנו ניצבים בפני תקופה לא פשוטה. האנטישמיות תוססת ברחובות אירופה, ההסתה משתוללת ברשתות החברתיות, תחושת חוסר ביטחון מלווה את יהדות ארצות הברית והדה לגיטימציה של ישראל מתפשטת בקרב ארגוני שמאל וימין קיצוני בכל רחבי העולם. השקתה של השדולה למאבק באנטישמיות בכנסת ישראל מהווה בסיס למכנה משותף של כלל הארגונים בגיבוי בית המחוקקים כשהדגש הוא על ערבות הדדית, גאווה יהודית והקשר למדינת ישראל".

שגריר ישראל באו"ם לשעבר, דני דנון, ברך על הקמת השדולה ואמר, "השנאה לעם ישראל הייתה בעבר ותהייה גם בעתיד, רק עמידה נחושה ומאוחדת תאפשר לנו להמשיך ולשגשג כאומה. באו״ם הובלתי מדיניות תקיפה של אפס סבלנות כלפי כל גילויי אנטישמיות, זהו הקו שצריך לנקוט מול אוייבי ישראל".

מנכ"ל המשרד לנושאים אסטרטגיים, רונן מנליס, ציין "השנה הקרובה מציבה בפני מדינת ישראל אתגרים משמעותיים בתחום הדה-לגיטימציה: ההליך ב-ICC, פרסום 'הרשימה השחורה', ומשבר הקורונה שעורר שיח אנטישמי ופגע בחופש הפעולה של הרשת הפרו-ישראלית. מדינת ישראל מאותגרת מאוד בזירה התודעתית הבינלאומית ובייחוד ברשתות החברתיות, מוקד מרכזי להפצת שיח שנאה ודה-לגיטימציה לישראל. לצד הובלת המהלך למול הרשתות החברתיות, כדי לשנות את המשוואה עלינו להוביל מספר תהליכים: ראשית, עבודה מתואמת; שנית, רתימת הציבור הישראלי למאבק החשוב הזה; שלישית, יצירת שיח לא רק עם גורמים משוכנעים שנוח לנו לעבוד עימם אלא גם עם כאלה שיש לנו איתם וויכוח; ורביעית, בניית שיח לגיטימציה לישראל, ולא רק שיח על מאבק בדה-לגיטימציה."