אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: istock

אחת השאלות עליהן מנסים חוקרים ורופאים לענות מאז פרוץ מגיפת הקורונה היא האם מי שהחלים מהנגיף עלול לחלות שוב.

כעת טוענת קבוצת מדענים מהונג קונג כי הצליחו לחשוף את המקרה הראשון המתועד בעולם של אדם שהחלים מקורונה – ונדבק שוב בנגיף.

מדובר באדם בן 33 שנדבק לראשונה בנגיף הקורונה בסוף חודש מרץ, החלים לאחר זמן קצר, אך ארבעה וחצי חודשים מאוחר יותר אובחן שוב כחיובי לנגיף לאחר ששב מטיול באירופה, וטס להונג קונג מספרד דרך בריטניה.

המקרה מעלה חשש בקרב מדענים ורופאים עד כמה יהיה יעיל החיסון המפותח בימים אלו ברחבי העולם נגד הקורונה, מאחר ויתכן כי הנגיף עובר מוטציות שונות ויהיה עמיד בפני החיסונים.

בחודשים האחרונים התפרסמו מספר דיווחים על אנשים שהחלימו מקורונה ונדבקו מאוחר יותר שוב, אולם עד היום לא הוכחו המקרים האלו כאמיתיים וחלקם התבררו כטעות בבדיקה החוזרת. במקרה הנוכחי בדקו החוקרים מאוניברסיטת הונג קונג את רצף הנגיף משני הזיהומים של המטופל וגילו כי הם אינם תואמים, מה שמעיד כי הזיהום השני לא היה קשור לראשון.

החוקרים מצאו הבדל של 24 נוקליאוטידים, המהווים את "האותיות" המרכיבות את ה- RNA של הנגיף, בין שני הזיהומים. "זהו התיעוד הראשון בעולם של חולה שהחלים מקורונה, אך נדבק שוב בנגיף", אמרו המדענים, שפירסמו את המקרה הראשון מסוגו בכתב העת הרפואי הבינלאומי Clinical Infectious Disease.

לטענתם, בזיהום השני נותר החולה א-סימפטומטי. "הממצא החדש לא אומר שלקיחת חיסונים תהיה חסרת תועלת. חסינות הנגרמת על ידי חיסון יכולה להיות שונה מזו הנגרמת כתוצאה מזיהום טבעי. אנו נצטרך לחכות לתוצאות ניסויי החיסון כדי לבדוק את יעילות החיסונים, אמר ד"ר קאי-וואנג טו, אחד המדענים מהונג קונג.

האפידמיולוגית של ארגון הבריאות העולמי, מריה ואן קרקהובה, אמרה ביום שני כי "אין צורך לקפוץ למסקנות כלשהן בתגובה למקרה בהונג קונג. דווח עד כה על יותר מ -24 מיליון מקרים בעולם, ואנחנו צריכים להסתכל על משהו כזה ברמת האוכלוסיה הכוללת".