אביטל כלפה
אביטל כלפה צילום: אורלי כוכב

כמו רבים מאתנו, פרשת האונס בעיר אילת זעזעה גם את אביטל כלפה, והיא החליטה לעשות קאבר לשירה הטרי של מירי מסיקה, "חוה".

השיר, העוסק בחטאה של חוה שלא התאפקה וטעמה מעץ הדעת, נכתב ע"י מירי מסיקה והולחן ע"י אלנתן שלום ("אמא אם הייתי יכול").

"נתקלתי בשיר הזה לפני חודשיים, והתהפכה לי הבטן", אומרת אביטל כלפה, זמרת יוצרת ואם לארבע בנות המתגוררת בעלי. "הוא נגע בי בהמון רבדים - גם ברמה האישית, וגם כחלק מלימוד שעסקתי בו באותה תקופה סביב הפסוקים של בריאת האישה והתהליך שהנשיות עוברת בעולם."

"ככה יצא שישבתי והקלטתי אותו בשיא הסגר, כשכל ההופעות נעצרו, אבל זה די נשכח ממני ולא מצאתי עיתוי מתאים לשחרר אותו. השבוע בעקבות האונס המזעזע והבלתי נתפש חזרתי אליו", כתבה.

"יום אחד חוה תהיה שלמה, בבחירה ובמהות", אומרת אביטל. "יום אחד נערה בת 16 לא תפחד לאבד שליטה, נשים וגברים יעשו שלום של שותפות. העוצמה של כל אחד מהם לא תבהיל ולא תכסה", היא אומרת על השוויון המתבקש בין גברים לנשים.

כלפה ממשיכה, "אני חושבת שהעולם עובר שינוי תודעתי מאוד גדול. רואים את זה בכל בית ובית. נשאלות הרבה שאלות חשובות סביב המקום של האישה בבית ובכלל סביב היצר, המיניות הנשית והמקום של הגבריות בתוך זה. לאט לאט מחלחלת ההבנה שאנחנו צועדים לקראת משהו שהעולם לא הכיר. לקראת נשיות שהיא גם מקור כוח רוחני שווה לגבר, ולא רק זוגי. ושותפות באמת ממקום של שניים שהם באמת אחד, ולא מתוך ניצול במקרה הרע ומשחקי כוח וכבוד במקרה הטוב", היא אומרת.

"עד כמה שזה נשמע לגיטימי זה לא השיח עדיין בהרבה בתים", היא מצרה ומקשרת את דבריה לפרשת האונס באילת, "לפעמים השינוי מגיע דווקא מהזעזוע והסלידה שאירועים כאלה מהווים עבורנו. זו קריאה להתעורר ללא ספק", היא אומרת.

לגבי החינוך של הדור היא מקשה: "האם אנחנו מחנכים את הבנים שלנו לכבד אישה? האם אנחנו מבינים את האחריות שיש לנו בידיים כשאנחנו לא מספיק מעבירים את הערך עצמו ועוסקים רק בצד החיצוני של הדברים?", היא שואלת.

"התרבות בחוץ היום היא שהשיח בין הגבריות לנשיות הוא שיח מיני ויצרי לרוב. בעבר זה היה רשת ביטחון ובית, אלו שני נקודות קיצוניות וצריך להגיע לאיזון. האיזון הזה נקרא אהבה. הגיע הזמן שנדבר על אהבה", קובעת אביטל.

"הדור שלנו צמא שנדבר איתו על איך בונים כזה דבר באמת. לפני הכל מה זו אישה ומה זה איש, מה אנחנו מחפשים בקשר, איך שומרים על הריגוש ועל הביטחון, איך נותנים חופש ובחירה מוחלטת ועדיין בוחרים בזוגיות ומטפחים אותה. איך מקדשים את הזוגיות. רק משם נצליח לבנות דור בריא יותר, ולא נעסוק בכיבוי שריפות של אסונות כאלו".

"אני שולחת חיבוק ענק לנערה הזו, ומקווה שתתרפא מיסוריה במהרה. ומקווה מאוד שימצו את הדין באופן באמת חמור עם כל הנוגעים בדבר באופן שלא ישתמע לשני פנים. ומכאן שניגש לחינוך, שניגע בדבר עצמו, שלא נפחד לשאול ולחקור על התפיסה שלנו ועל איך היא מועברת הלאה - בדק בית פשוטו כמשמעו", היא חותמת.