שבועיים לאחר שהשלטונות באבו דאבי התירו לבני משפחה יהודית מתימן שביקשו לעזוב את המדינה להיכנס לתחום איחוד האמירויות ולקבל אזרחות של אבו דאבי מתברר כי מאחורי הקלעים גויס הרב הראשי של רוסיה הרב בערל לאזאר כדי לסייע במבצע החילוץ.

הרב פנה לשליט האמירויות, הנסיך מוחמד בן זאיד אאל נהיאן, בבקשה לסייע למבצע ההומניטארי.

לאחר המפגש המרגש שיגר רבה הראשי של רוסיה לנסיך אגרת תודה מיוחדת, בה נכתב בין השאר: "בשם משפחות יהודי תימן מתכבד אנו להודות לכבודו על המחווה ההומניטארי והעזרה והסיוע הכל-כך חשוב שהעניק הנסיך בהענקת אשרת הכניסה למשפחות יהודי תימן, בכדי שניתן יהיה לחלצם מתימן לאבו-דאבי, ובאמצעות זה להציל אותם ממצב של סכנת נפשות, בהם הם היו עד עתה.

"איחוד האמירויות, היא אחת המדינות המיוחדות ביותר בכדור הארץ, מדינה עם ערכים, מדינה עם סובלנות, מדינה עם רוחב לב, מדינה שכולה נתינה. ולכן במידה כנגד מידה, היא אכן זוכה לברכת הא-ל ולברכת שמים במידה כה מרובה.

"ללא ספק שהמעשה האצילי הזה של הצלת נפשות, יעלה בעזרת הא-ל עוד יותר את קרנה של איחוד האמירויות, יברך את המדינה, יברך את העומדים בראשה, יברך את תושביה, והם יראו ברכה בכל מעשי ידיהם על כל צעד ושעל..."

הרב לאזאר אף התייחס להסכם השלום שהתגבש בשבוע האחרון בין איחוד האמירויות לישראל: "בימים אלו העולם כולו רואה את ידה של איחוד האמירויות המושטת לשלום, בכדי להביא לאחדות בין העמים. הצעד שעשתה איחוד האמירויות, הוא צעד גדול של אחדות ושל שלום. בוודאי יבואו עוד אומות אחרים בעקבותיה, אבל זכות הראשונים שמורה לה לעד".

כזכור לפני כשבועיים הורשו בצעד חריג בני משפחה אחרים שהצליחו לעזוב את תימן וקבעו את מושבם בלונדון, לאחד את כל המשפחה ולקבל גם כן אזרחות.

בני המשפחה סיפרו לסוכנות הידיעות המקומית WAM כי מבחינתם מדובר בנס. "הגשמנו חלום שהיה נראה בלתי אפשרי. אנו מודים לאיחוד האמירויות על התמיכה הגדולה בהסדרת החיבור המשפחתי הזה. זו דוגמה לגישה ההומניטרית של איחוד האמירויות, כמו גם לערכים האצילים של סובלנות וחיים משותפים".

אבי המשפחה, סיפר על המפגש עם ילדיו אותם לא ראה מאז עזבו את תימן. "אני מרגיש שנולדתי מחדש היום. אני כל כך שמח שפגשתי את כל ילדיי ונכדיי".