טיסה רשמית ראשונה בין ישראל לסודאן

מזכיר המדינה האמריקני ‏מייק פומפאו המריא מנתב"ג לחרטום. זו הטיסה הרשמית הראשונה בין המדינות.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ה' באלול תש"פ

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו עזב הבוקר (שלישי) את ישראל והמריא מנתב"ג לביקור בסודן.

מסודן ימשיך פומפאו לאיחוד האמירויות, שם ידון בהסכם השלום המתגבש עם ישראל. מזכיר המדינה יבקר גם בעומאן במטרה לקדם את הנורמליזציה עם ישראל.

פומפאו טס מישראל ישירות לסודן בטיסה רשמית ראשונה בין המדינות. בהמשך יבקר פומפאו באיחוד האמירויות ובעומאן, במטרה לקדם את המשא ומתן של מדינות אלו עם ישראל.

בעיתון ''ישראל היום'' דווח כי מסע הדילוגים שעורך באזור מזכיר המדינה האמריקני פומפאו נועד כדי לנסות לגבש הסכמה עקרונית של מדינות האזור לקחת חלק בוועידת שלום אזורית שתיערך בחסות אמריקנית - ככל הנראה במהלך השבועות הקרובים באחת מנסיכויות המפרץ.

דיפלומט בכיר באיחוד האמירויות המעורה במגעים שמקיים פומפאו עם שליטי מדינות ערב המתונות ונסיכויות המפרץ הפרסי אמר כי מלבד ישראל ואיחוד האמירויות, האמריקנים קיבלו הבטחה עקרונית ממדינות נוספות באזור כי ישלחו נציגות בדרג בכיר לוועידה ובין המדינות שהשיבו בחיוב היו בחריין, עומאן, מרוקו, סודאן וצ'אד.

לדברי הדיפלומט האמירתי הבכיר, טרם הגעתו של פומפאו לישראל לפגישה עם רה"מ בנימין נתניהו ואף במהלך שהותו בירושלים, הועברו לאבו מאזן ולבכירי ההנהגה הפלשתינית מסרים ולפיהם וושינגטון תשמח אם הפלשתינים ייענו בחיוב להזמנה לקחת חלק בוועידת שלום אזורית. יתרה מכך, נמסר כי פומפאו יהיה מוכן להגיע ללשכתו של אבו מאזן במוקטעה ברמאללה ולמסור לו אישית את ההזמנה להשתתף בוועידת פסגה אזורית "לקידום השלום במזה"ת״.