חקירה
חקירה צילום: ISTOCK

בית משפט השלום באשקלון האריך אתמול (שני) בארבעה ימים את מעצרו של תושב חדרה בן 28 החשוד במעורבות בפרשת האונס במלון הים האדום באילת. על הפרשת הזו שוחחנו עם עו"ד עמית ויצמן המייצג שניים מהחשודים בפרשה.

כבר בראשית דבריו מדגיש עו"ד ויצמן כי את החקירה אודות מה שקרה או לא קרה באותו חדר במלון אמורה לבצע המשטרה ו"לא יתכן שכל הסיפור הזה יוצא מפרופורציה ומתפרסם בתקשורת ובפייסבוק וברשתות החברתיות עד כדי כך שהמשטרה לא יכולה לקיים חקירה אמתית תוך שמירה על זכויות החשודים ולהגיע לחקר האמת".

"התקשורת רוצה לראות נאשמים שנותנים את הדין על המעשה מבלי שהחקירה נעשתה כמו שצריך ובלי שיודעים אם זה קרה או לא", אומר ויצמן הקובע כי חקירה זו מתנהלת באופן שונה מכל חקירה רק בשל הלחץ התקשורתי ועדות לכך היא המעצר הכולל של כל מי שהיה במלון וזאת "כי מישהו זרק את המספר שלושים והמשטרה רוצה להגיע לשלושים חשודים".

''אנשים עוברים גיהנום במעצר, במיוחד אם לא עשו שום דבר. מי יבקש מהם סליחה אחר כך? מי יגיד להם טעינו, לכו הביתה? אם החקירה הייתה מתנהלת כראוי בחדרי המשטרה היו לכל היותר שלושה או ארבעה עצורים ומתוכם היו מוצאים את מי שקיים יחסים עם אותה נערה".

על המספר שפורסם מיד בראשית הפרשה, שלושים, קובע עו"ד ויצמן כי "לא היה ולא נברא". לדבריו מהטיעונים המועלים בבית המשפט ברור שמדובר במספר שהומצא ונשמע שוב ושוב על ידי ארגוני הנשים. ויצמן מעיר ומדגיש כי גם שניים זה כמובן לא בסדר, "מי שיורשע בתיק הזה יגיע להרבה שנות מאסר, אבל לא צריך לנסות 'לאכול' את כולם", הוא אומר וקובע כי הנערים אותם הוא מייצג צועקים שלא היה להם קשר למעשה וגם הנערה עצמה מבהירה שאינה יודעת כמה היו ומי היו באירוע.

עוד הוא מזכיר כי לאורך כל האירוע היו במקום שתיים מחברותיה של הנערה ואף אחת מהן לא מצאה לנכון להגיע לקבלה של המלון ולקרוא לקצין הביטחון לטפל באירוע האונס. "אני לא יודע מה קרה, אבל הן חברות שלה. המשטרה לא צריכה לשאול אותן למה הן לא ירדו בריצה לקבלה?".

בדבריו מסרב עו"ד ויצמן להתייחס לגרסה אותה מציגה הנערה עצמה על מנת לשמור על כבודה ולא להכפיש אותה, כלשונו, אך עם זאת הוא מעלה סימן שאלה סביב העיתוי של פנייתה למשטרה, רק יומיים אחרי האירוע. "הרי מתואר כאן אונס זוועתי. לא תרוצי מיד לקבלה ולמשטרה? היא הרי טיילה עוד יומיים באילת".

"אי אפשר להגיש כתב אישום רק כדי לרצות את התקשורת ואת ארגוני הנשים", אומר ויצמן הסבור כי הצורך כעת הוא בהתמקדות בפן החינוכי-הסברתי. לדבריו אין ספק במעורבות ארגוני הנשים בתיק החקירה. "זה להוציא להורג אנשים ללא משפט. מבחינתם אפשר לשלוח אותם לעשר שנות מאסר וזהו".

להערכתו כתב אישום אם יוגש יסתמך ויתבסס על גרסאותיהם של הנערים שיאשימו זה את זה והפרקליטות תצטרך להחליט למי נכון להאמין ומי דובר שקר ורק מבקש להציל את עצמו.

על תחושותיהם של הורי נערים במצב שכזה אומר עו"ד ויצמן "חרב עליהם עולמם. זו סיטואציה מאוד קשה להורים לא רק מבחינת המעשים המיוחסים לילדים שלהם אלא גם מבחינת הציבור. הם חוששים שהזהות שלהם תופץ והם יותקפו ברשתות ופיזית. הם לא יודעים איך לצאת מזה. הם מאמינים לילדים שלהם".

לטעמו של עו"ד ויצמן יש לאסור התכנסות המונית של בני נוער באילת, גם ללא קשר לקורונה. "זה הרע מכל רע. כשמתכנסים מאתיים או שלוש מאות בני נוער בגילאי 16-18 טוב לא ייצא מזה כי כולם שותים אלכוהול, מה שצריך להיות מוסדר בחקיקה. בארה"ב זה לא קורה, כאן נער בן 18 ניגש לפיצוציה וקונה לכל החברים שלו אלכוהול, ומפה נוצר כל הבלאגן הזה. אי אפשר לשלוח ילדים בגילאים הללו לאילת. קורים שם דברים נוראיים. יש דברים גרועים הרבה יותר שלא מגיעים למשטרה כי אין תלונות על זה".