עוברים דירה
עוברים דירה Shutterstock

החופש הגדול עבור רבים הוא גם הזמן הטוב ביותר לעבור דירה על מנת להבטיח את כניסתם החלקה של ילדים למערכת החינוך עם תחילת שנת הלימודים ולא במהלכה, ואולם לא תמיד ההבטחה שאכן הדירה שנרכשה תהיה מוכנה במועד אכן מתקיימת.

מה זכויותיו של רוכש שמסירת המפתח לדירתו מתעכבת? על הסוגיה הזו שוחחנו עם עורך הדין שי סולטן מתמחה בדיני נזיקין וליקויי בניה.

את זכויותיו של הרוכש תולה עו"ד סולטן בחוק המכר. "יש לנו הגנות מכוח חוק המכר. במידה והקבלן מאחר במסירה יותר משישים ימים, אותו קבלן מחויב לשלם לרוכשים פיצוי בגובה 150 אחוז מגובה שכר דירה למשך שמונה חודשים. אחרי שמונה חודשים הוא משלם 125 אחוז ובהמשך לפי מה שמופיע בהסכם".

הסיבה לפער שבין שמונת החודשים הראשונים להמשך הוא ש"האיחור במסירה גורם להפסד עיקרי ככל הנראה בשמונת החודשים הראשונים שבהם משלמים שכירות או משכנתא נוספת ולכן יש היגיון בשינוי". לדבריו "ישנה ציפייה שהקבלן לא יאחר מעבר לשמונה חודשים".

"ללא קשר לכך, אם נגרמו נזקים עקיפים או ישירים שלא נכללים בחוק המכר הרוכשים יכולים להגיש תביעה בבית המשפט נגד אותו קבלן. אם יש הוצאות של הובלות נוספות, שכר דירה לא סביר, הפסד דמי שכירות בעקבות האיחור במסירת הדירה", על כל אלה ועוד ניתן לתבוע פיצוי מהקבלן. "כל מקרה נבחן לגופו, ולכן נכון להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בליקויי בניה ותביעות חוזיות".

עו"ד סולטן מציין כי במידה והאיחור הוא מעל שישים יום יצטרך הקבלן לשלם גם על החודשיים הראשונים.

עוד הוא מוסיף ומציין כי בעידן הקורונה מתברר שיש קבלנים הטוענים שצריך להאריך את זמן האיחור המותר במסירה בגלל קורונה ואכן היועץ המשפטי הציע שעד ארבעה חודשים יהיה פיצוי מוקטן, אבל יש מי שטוען שאין סיבה לתת לקבלנים את המרווח הזה כי הענף הכמעט יחיד שהוחרג גם בתקופת הקורונה היה ענף הבניה, "לכן אני לא רואה סיבה שצריך לשנות את החוק לעניין כוח עליון כלשהו. העבודה נעשתה ויש קבלנים שאומרים שמסרו דירות מוקדם יותר בגלל הקורונה. יש פחות בלת"מים שגורמים לעיכוב במסירת הדירה. ראינו את זה גם בענף הבניה בתחבורה. לכן לא צריך לקבל את טענת ה'בגלל הקורונה' ככזה ראה וקדש".

עו"ד שי סולטן
עו"ד שי סולטן צילום: יח"צ