יהודה ולד
יהודה ולד צילום: הלל מאיר

"קח כיתה ממוצעת בבית ספר חילוני", סח לי חבר חוזר בתשובה. "למשל בבית ספר שבו למדתי, יש כמה תלמידות עולות שהן גויות וגדלות כישראליות לכל דבר. הן גדלות איתנו, חוגגות את החגים איתנו, יוצאות איתנו ובסוף מתחתנות איתנו. אם תשאל את חברים שלי הם יגידו לך שהם לא יתחתנו בחיים עם גויה, וככה גם המשפחה שלהם. אבל אחרי מעשה, אחרי שהוא גדל איתה, התאהב בה, החיים חזקים מהכול. זה קרה גם לי, אם לא הייתי חוזר בתשובה ונאמן לערכי גם אני הייתי ממשיך בקשר עם החברה הלא יהודיה".

הסיפור של החבר שלי הוא הבעיה של כולנו, על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה מתברר כי בשנים 2012–2019 עלו ארצה 199,876 עולים, ומהם 123,550 יהודים ו-75,017 לא-יהודים. מדובר ב-37% לערך שאינם יהודים ועלו לארץ בשבע השנים האחרונות.

אם צוללים לנתונים ולחלוקה בין הארצות השונות ניתן להבחין שמרוב העולם באים עולים שרובם הגדול יהודים, לרוב יותר מ-90%, אולם מנגד מתברר כי מברית המועצות עלו בשבע השנים האחרונות 108,680 עולים, ומתוכם 68,663 אינם יהודים (כ-63%). 

הרצון לקבץ נידחי ישראל הוא משימה לאומית ראשונה במעלה, ולכן כשנתיים לאחר קום המדינה (1950) אושר בכנסת חוק השבות. בחוק המקורי לא הוגדר מיהו יהודי שמקבל את הזכות לעלות. הדבר השאיר מקום לבלאגן משפטי וציבורי כך שבשנת 1970 תוקן החוק בשני תיקונים:
א. הוגדר כי יהודי הוא "מי שנולד לאם יהודיה או שנתגייר, והוא אינו בן דת אחרת".
ב. נקבע כי זכויות העלייה "מוקנות גם לילד ולנכד של יהודי, לבן זוג של יהודי ולבן זוג של ילד ושל נכד של יהודי".

משמעות הסעיף השני שאדם ללא שום זיקה ליהדות וללא שום רצון להתגייר יכול לעלות ארצה מכיוון שסבא שלו היה יהודי, התיקון לחוק אז נתפס כהוראת שעה נקודתית - השארת הסעיף היום זו טעות אסטרטגית בעלת משמעויות רחבות.

למרות הקושי והמורכבות, הפתרון היחיד הוא שינוי החוק לאלתר. יש קונצנזוס בחברה הישראלית ביחס לסכנת ההתבוללות וחשיבות שמירת זהות המדינה כיהודית. כולם מסכימים שהבעיה לא תיפתר באמצעות גיור סיטונאי, המחשבה הילדותית כאילו הרבנות הראשית והרבנים אשמים במצב ואם רק היו דייני הגיור מקלים יותר כל הגויים העולים היו נעמדים בתור להיות יהודים כשרים- היא מנותקת מהמציאות. מעט מהעולים הגויים רוצים להיות יהודים והאמת היא שאין להם גם שום סיבה להתגייר, לפי החוק כיום הם יכולים לעלות ארצה ולהנות מכל טוב ארצנו בלי בעיה.

הבאנו ואנחנו עדיין מביאים לארץ אנשים שאין להם שום קשר ליהדות, הם מביאים אותנו להתבוללות בתוכנו, ומכניסים אותנו כבר שנים למאבק אימים בין דתיים לחילונים על כל מיני פתרונות גיור לא רלוונטים ,מאבקים על נישואי תערובת ופילוגים.
הגיע הזמן לתקן את המעוות, לעודד עליה יהודית, לשפר את מערך הגיור הממלכתי ולמנוע הגעה של גויים שיהפכו את מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה.

ועוד הערה לסיום, על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2019 חיים בישראל 448 אלף אזרחים שאינם יהודים ואינם ערבים. כ-340 אלף מהם בעלי זכות הצבעה, שהם יותר משישה מנדטים. זהו נתון שמשפיע גם על המאזן הפוליטי ואי אפשר להתעלם שמה שעומד לעיני חלק מהמתנגדים לתיקון החוק, כדוגמת אביגדור ליברמן, הוא לא זהותה היהודית של המדינה אלא כמות המצביעים שהם יכולים לדאוג לעצמם בקלפי.

הכותב הוא מנכ"ל האיחוד הלאומי

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו