למה חייבים לבטל את ''סעיף הנכד'' בחוק השבות

ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. אין שום סיבה לאפשר לאנשים שאין להם שום קשר ליהדות להגר לישראל.

צחי לוי , ה' באלול תש"פ

למה חייבים לבטל את ''סעיף הנכד'' בחוק השבות-ערוץ 7
צחי לוי
צילום: עצמי

מחר תעלה להצבעה בכנסת הצעת חוק בעלת חשיבות היסטורית של חה"כ בצלאל סמוטריץ', לתקן את חוק השבות ולהוריד את "סעיף הנכד" מהחוק.

במה דברים אמורים? לפי חוק שהתקבל ב-1970, אדם שהוא גוי ושני הוריו לא יהודים, יכול בכל זאת לעלות לארץ, ולקבל אזרחות ישראלית אם סבו יהודי.

את הסעיף הזה רבים מחברי הכנסת, הן מימין והן משמאל, הציעו בעבר לתקן. ביטול "סעיף הנכד" נתמך גם באמנת גביזון-מידן, וגם על ידי ציפי לבני ויוסי ביילין כאשר כיהן כשר משפטים. במילים אחרות, לאף ח"כ ציוני, מימין או משמאל, אין תירוץ להצביע נגד.

ומי מתנגד? כמה צפוי - "ישראל ביתנו". מדוע? אתם מוזמנים לשאול אותם או לנחש לבד...

בנושא הזה כל אדם ציוני חייב לומר דברים ברורים - ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. אין שום סיבה לאפשר לאנשים שאין להם שום קשר ליהדות להגר לישראל.

כאשר הסעיף הבעייתי חוקק ב-1970, ישראל הייתה מדינה חלשה כלכלית, והמחוקק לא תיאר ניצול לרעה שלו. היום ישראל היא מדינה עשירה ומצליחה ולכן הפכה ליעד להגירה לרבים במזרח אירופה כמו גם יעד למסתננים.

לא רבים יודעים, אבל לפי נתונים רשמיים, בישראל יש כיום 58,200 מסתננים שנכנסו דרך נתב"ג באשרת תייר, רובם ממדינות מזרח אירופה ו"שכחו" לצאת אחרי 3 חודשים, כמתחייב. אלו דברים שלא היו בעבר. על ישראל להגן על עצמה הן מפני ניצול לרעה של "סעיף הנכד" בחוק השבות, חוק שמטרתו הצודקת והמקורית היא להעלות יהודים לארץ ישראל, והן מפני הסתננות דרך ניצול ציני ופסול אשרות תייר.

למיטב ידיעתי, אין בעולם אנשים הנרדפים רק כי סבא שלהם היה במקרה יהודי, ולכן טוב תעשה מחר הכנסת אם תסיר את הסעיף מחוק השבות. העובדה שליברמן באופוזיציה ולא מחזיק ב"מפתחות הקואליציה" היא הזדמנות יוצאת דופן לתיקון היסטורי חשוב שיחזק את זהותה הלאומית-יהודית של ישראל.

יודגש, כי גם אחרי התיקון, החוק בישראל ימשיך להכיר במציאות הטראגית של נישואי תערובת, ומשפחות מעורבות יוכלו להמשיך לעלות וכך ראוי. בהקשר זה, חובה לומר שמדינת ישראל נכשלה בגיור של לפחות 300,000 אזרחים שהם יהודים בתודעה אך לא לפי ההלכה. אזרחים נאמנים למדינה, שעברית היא שפתם, המגדלים כאן את ילדיהם באופן ציוני ושולחים אותם לצבא.

הכישלון הזה הוא פצצת זמן מתקתקת אל מול פרצופה של החברה הישראלית, פצצה שיש לנטרל, לטעמי בדרך שמציעים רבני צהר (ולא רק הם).

אנו רוצים הרבה עולים, מכל העולם, כדי לבנות כאן כור היתוך ציוני ולהגשים את חזון הנביאים, לכן במקביל לתיקון המתבקש והצודק שמציע סמוטריץ', על ממשלת ישראל להשקיע בחינוך יהודי-ציוני בגולה כדי לעודד עליה לישראל.

ההצבעה מחר היא מבחן חשוב לכל חבר כנסת ציוני בכנסת ישראל. אני תקווה שהם יעמדו במשימה, ואם חלילה לא – שישלמו את המחיר בקלפי.