הרב דוב ליאור:
לקדם הצעת חוק שתעגן את מעמד בתי הדין הרבניים

הרב דוב ליאור אומר כי הוא מגבה את מי שמקדמים הצעת חוק שתבסס את המעמד החוקי ואת סמכויות בתי הדין הרבניים.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ה' באלול תש"פ

הרב דוב ליאור קרא היום (שלישי) לקדם חקיקה שתגן על עצמאותם של בתי הדין הרבניים במדינת ישראל.

בסרטון בו בירך את ראשי בית המדרש 'תורת המדינה-בית אורות' אמר הרב ליאור כי יש לתת את הגיבוי המלא למי שעוסקים בקידום הצעת החוק שתבסס את מעמד בתי הדין הרבניים.

"בית המדרש בית אורות-תורת המדינה חונכים בית חדש", אמר הרב ליאור. "המטרה של בית המדרש הזה הוא להשליט את תורת ישראל ואת משפטה, פני האמת האלקית, בכל תחומי המדינה".

הוא הוסיף, "בייחוד לאחרונה שאנחנו רואים שישנה מגמה מסוימת של בית המשפט העליון לרוקן את הסמכויות של בית הדין הרבני, ששנים היו פוסקים בין בעל לאשתו לפי דין תורה, וזה מעוגן גם בחוק שהם הולכים בזה לפי דין תורה, ועכשיו אנחנו שמענו שרוצים לפגוע בזה ולהחזיר את הגלגל אחורה".

"יאמר לזכותם של חברי בית המדרש, בהנהגתו של הרב יעקב יקיר והרב יאיר קרטמן וכל אלה שנותנים את מרצם ואת מחשבתם כדי לחזק את מעמדם של בתי הדין", הוסיף הרב. "הם רוצים לעשות הצעת חוק וכבר דיברו עם כמה וכמה חברי כנסת שתומכים בזה. לטובת עם ישראל ולטובת הזוגות המתגרשים צריכים לתת להם את הגיבוי המלא, שהם יוכלו להגיש את החוקים האלה".

הרב יעקב יקיר, ראש בית מדרש תורת המדינה, אמר לערוץ 7: "החקיקה שאותה אנו מקדמים למעשה מדגישה את מה שאומר החוק כבר כיום; סמכות שיפוט על פי התורה לבתי הדין בתחומים מי שבסמכותם, וכיבוד זכות הקניין בנכסי ירושה של בני זוג כעמדת המחוקק גם כיום ובניגוד לפיקציה המשפטית והחוקית בה נוקט בג"ץ כיום. כמו כן החזרת מרכיב הנאמנות להגדרת הברית המשפחתית".

הרב ליאור אמר את דבריו לקראת אירוע השקת קובץ המאמרים 'ואדברה בעדותיך' וחנוכת האגף החדש במתחם בית מדרש בית אורות, שבו ישתתפו בין השאר הרב אלחנן בן נון רב היישוב שילה, הודי ליברמן מנכ"ל המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט, אליהו קטן מנכ"ל בית אורות, שבי ספירו מייסד עמותת 'דם המכבים', חברי בית המדרש תורת המדינה- בית אורות, ותושבי השכונה.

הקובץ 'ואדברה בעדותיך' עוסק בין השאר בניתוח סוגיות למדניות וציבוריות, מתוך מבט למדני ותרבותי. אחד מהפרקים בקובץ, מוקדש לבקשת ההצטרפות כ'ידיד בית המשפט' של חברי בית המדרש בהליך בג"ץ הבוגדת.