צפו: תוצאות ניתוח גופות חולי קורונה

עודף משקל ונזקיו באיברים הפנימיים מהווה לצד הזקנה אחד מגורמי הסיכון המשמעותיים בהידבקות בקורונה.

דלית הלוי , ה' באלול תש"פ

קורונה. אילוסטרציה
קורונה. אילוסטרציה
צילום: istock

הרופא האמריקני ד"ר מייק הנסן (Mike Hansen), מומחה לריאות, מנתח את תוצאות מחקרים לאחר המוות שבוצעו בגופות של 188 חולי קורונה, מחקרים שנערכו כדי להבין כיצד הנגיף גורם לנזק באיברים פנימיים וגורם למוות.

ד"ר הנסן מציין, כי השפעתו של נגיף הקורונה קשה במיוחד בקרב הסובלים מעודף משקל. חולים אלה אושפזו לתקופה ממושכת יותר, נגרם להם נזק כבד לריאות, הם הזדדקו להנשמה לפני שמתו.

בהקשר לכך, אמר ד"ר הנסן כי ההשמנה גורמת לנזקים בריאותיים קשים ללא קשר לקורונה ובהם, טרשת עורקים, מחלות לב, שבץ, סכנה לקרישי דם, כבד שומני, סוכרת סוג 2, סוגים שונים של מחלת הסרטן כמו סרטן הרחם, השחלות, צוואר הרחם, השד והמעי, דום נשימה בשינה ולחץ דם.

הוא ציין, כי לצד הזקנה כל המחלות שנגרמות ע"י ההשמנה מהוות גורמי סיכון משמעותיים בעת הידבקות בנגיף הקורונה. בנוסף, אמר ד"ר הנסן, כי קיים מתאם בין מחסור בויטמין די לבין החומרה של המחלה.

ניתוח גופות החולים מלמד, כי הנגיף גורם לנזק בריאות במונעו חמצון של הדם. אצל חלק מהחולים נגרמת דלקת בשריר הלב, קרישי דם במוח, בכליות, בלב ובכבד ונזק. כמו כן, נמצא נזק מוחי במספר חולים בגלל חוסר אספקה מספיקה של חמצן למוח או תופעות של מיני שבץ.

ד"ר הנסן המליץ על אימוץ אורח חיים בריא, ובכלל זה תזונה נכונה, התעמלות, שינה טובה והימנעות מעישון סיגריות ושתיית משקאות אלכוהוליים.