רב ופייסבוק? הרב חיים נבון
רב ופייסבוק? הרב חיים נבון צילום: חיים לב

הרב חיים נבון הביע היום (שלישי) תמיכה בתיקון חוק השבות וקרא "למחוק את סעיף הנכד מחוק השבות".

מחר תעלה להצבעה במליאת הכנסת הצעת החוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ' לביטול סעיף הנכד בחוק השבות.

בפוסט שכתב הרב חיים נבון בחשבון הפייסבוק שלו הוא הסביר מדוע הוא סבור שצריך לתקן את סעיף הנכד בחוק השבות.

"בשנים האחרונות", כתב, "כמחצית מכל העולים, ורוב העולים ממדינות מסוימות, אינם יהודים. התוצאה היא שלמרות נס הילודה היהודית בישראל, שיעור היהודים בישראל הולך וקטן (בקצב איטי) בכל שנה".

הוא הוסיף, "הגיע הזמן לאמץ את ההצעה שהעלו (בנפרד) ציפי לבני, פרופ' רות גביזון ורבים אחרים, ולמחוק את סעיף הנכד מחוק השבות. ליתר דיוק, נראה לי שצריך יהיה לתקן אותו: אדם שאינו יהודי ואינו בן של יהודי, אלא רק נכד של יהודי, יהיה זכאי לאזרחות ישראלית רק אם הוא נרדף בשל מוצאו היהודי. ברוך השם, אין היום בעולם רבים כאלו".

לדבריו, "הסעיף האנכרוניסטי הזה לא היה בחוק השבות המקורי, אלא נוסף לחוק בשנת 1970. בתקופה ההיא ישראל הייתה מדינה נחשלת מבחינה כלכלית, ואף אחד לא העלה על דעתו שגויים רבים מכל פינות תבל יחפשו במסמכים ישנים כל קשר משפחתי שיאפשר להם להגר לישראל, מסיבות כלכליות, גם אם אינם מרגישים שום זיקה לעם היהודי. השינוי הזה נחוץ היום, לפני שיהיה מאוחר מדי".

"אדגיש שאין לי שום טענה למהגרים הללו: אנחנו מזמינים אותם, אז הם באים", ציין. "אלו מהם שלא חוזרים לארצות מוצאם עוד באותו יום, הופכים לאזרחים מועילים, כמו כל אזרח אחר. אין לי שום טענה נגדם; יש לי בהחלט טענה נגדנו, תושבי המדינה היהודית היחידה בעולם. המצב העכשווי הוא שחוק השבות מקטין את אחוז היהודים באוכלוסייה הישראלית, ולא על זה חשבו מחוקקיו. את הטעות הזו חייבים לתקן".