בכיר אמריקני: "הסכם עם סודאן - בתוך שבועות"

גורמים בממשל בארה"ב ובמערכת המדינית בירושלים מעריכים כי סודאן תכריז על שלום עם ישראל בקרוב.

ערוץ 7 , ו' באלול תש"פ

פומפאו ונתניהו
פומפאו ונתניהו
צילום: קובי גדעון, לע״מ

בירושלים ובוושינגטון גובר אומרים כי בקרוב תתרחש פריצת דרך ביחסי ישראל וסודאן.

בכיר בממשל אמר לעיתון 'ישראל היום' כי "בתוך כמה שבועות תכריז גם סודאן על שלום עם ישראל, אנחנו קרובים לשם וזה יקרה".

גם גורמים מדיניים בישראל אישרו כי בימים אלה מתחוללת פריצת דרך מול סודאן.

ההערכות האופטימיות הושמעו לאחר שאמש הגיע מזכיר המדינה מייק פומפאו לחרטום בטיסה ישירה, ראשונה והיסטורית מירושלים בתום ביקורו בישראל.

בשיחתו עם ראש ממשלת המעבר בסודאן, עבדאללה חמדוק, עסק פומפאו בין השאר באפשרות לקדם קשר ישיר עם ישראל. "דנו בהתפתחויות חיוביות ביחסי ישראל-סודאן", צייץ פומפאו בתום המפגש.

חמדוק אמר לפומפאו כי לממשלת המעבר אין סמכות להחליט על נורמליזציה עם ישראל, אולם בממשל האמריקני אמרו כי היתה התפתחות חיובית בנוגע ליחסים עם ישראל.

בוושינגטון מעריכים כי בפועל מי שמקבל את ההחלטות הוא יו"ר המועצה הזמנית, עבד אל-פתאח אל-בורהאן, שנפגש עם נתניהו לפני חצי שנה ותומך בחיזוק הקשרים גם עם ישראל וגם עם ארה"ב.

סוכנויות הידיעות הערביות דיווחו כי ראש הממשלה חמדוק דרש מפומפאו לפעול להסרתה של סודאן מרשימת המדינות התומכות בטרור וזאת בין השאר על רקע נרמול היחסים עם ישראל.

פומפאו אמור להגיע לבחריין כדי לקדם גם את נכונותה לעשות שלום עם ישראל. ממנה ימשיך לאיחוד האמירויות ולעומאן. בפמליית פומפאו ציינו כי ייתכן שיבקר במדינה ערבית נוספת.

מסע הדילוגים נועד לגבש הסכמה עקרונית של ישראל ומנהיגי ארצות ערב המתונות לערוך פסגת שלום אזורית, שתתקיים כנראה באחת מנסיכויות המפרץ הפרסי ותהיה בחסות אמריקנית. אתמול אישרו גורמים מדיניים בישראל את הפרסום.

לדברי דיפלומטים ערבים בכירים, בחריין, מרוקו ועומאן צפויות להעמיק את קשריהן עם ישראל, ובדומה לאיחוד האמירויות לחתום על הסכם שלום, אך לא לפני חתימת הסכם רשמי בין ישראל לאמירויות.