ירושלים בתחתית רשימת הזכאות לבגרות

מנתוני משרד החינוך עולה כי המועצה המקומית פקיעין כובשת את המקום הראשון בדירוג שיעור הזכאות לבגרות ואריאל מזנקת למקום השני.

ערוץ 7 , ו' באלול תש"פ

ירושלים בתחתית רשימת הזכאות לבגרות-ערוץ 7
בחינת בגרות. אילוסטרציה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

משרד החינוך מפרסם הבוקר (רביעי) את שיעורי הזכאות לבגרות ברשויות ובבתי הספר ברחבי הארץ ושיעורי הנשירה בבתי הספר בשנת 2019.


באריאל נרשמה קפיצה של יותר מ-15% בשיעור הזכאים לבגרות - מ-82.6% בשנת 2018 ל-97.7% בשנת 2019.

אריאל מתקמת בכך במקום השני בארץ, אחרי המועצה המקומית פקיעין שנמצאת במקום הראשון עם 98.7%.

לצד פקיעין, בולטים בפסגת הדירוג גם היישובים הדרוזיים - חורפיש במקום השלישי עם שיעור זכאים לבגרות של 97.1%, בית ג'ן במקום השישי עם 96.2%, וכסרא-סמיע במקום 11 עם 93.8%.

ירושלים נמצאת בחלק התחתון של הדירוג עם שיעור זכאים לבגרות של קצת יותר מ-50%.

בתחתית הרשימה נמצאים היישובים החרדיים - מודיעין עילית עם 4.7%, בני ברק עם 9% ובית"ר עילית עם 15.9%.

הזינוק הגדול ביותר באחוז הזכאים לבגרות נרשם דווקא ביישוב מעלה אפרים בבקעת הירדן, שם בתוך שנה קפץ שיעור הזכאות לבגרות בקרב מסיימי י"ב מ-42.9% ל-63.6%.

במועצה המקומית נחף שבצפון נרשמה הירידה החדה ביותר בשיעור הזכאות לבגרות - מ-74.2% ב-2018 ל-49.8% בשנה שעברה. ירידות חדות נרשמו גם ברמת נגב, נוף הגליל ולקיה.

רמת השרון מובילה את רשימת הערים עם שיעור הזכאות הגבוה ביותר של תלמידים שנבחנו באנגלית ברמת 5 יחידות לימוד – עם 86.9%. אחרי רמת השרון נמצאות בדירוג קריית עקרון וקריית אונו - 86.2%.

בדירוג שיעור הזכאות לבגרות בחמש יחידות מתמטיקה הגיעה רמת השרון למקום השני עם 40.8%, אחרי גבעת שמואל עם 41.9%.

אולפנת "דרכי נעם" בפתח תקווה הגיעה למקום הראשון בדירוג הזכאות לבגרות מצטיינת, הכוללת שילוב של 5 יחידות מתמטיקה, 5 יחידות אנגלית ומקצוע מדעי נוסף, עם 78.8%.

את דירוג שיעור הנשירה מהלימודים מובילה המועצה המקומית גבעת זאב, עם 8%.

במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא הביעו סיפוק מיב"ע יבנה בחיפה שמשתיישכת לחמש המוסדות המובילים בארץ בהצלחה בבגרות במתמטיקה חמש יחידות. ומהיותה של יב"ע אורות יהודה מקום ראשון בזכאות לבגרות חמש יחידות באנגלית עם 100% הצלחה.

בנוסף, 5 מוסדות של הרשת ממוקמים ברשימת 38 המוסדות מהם לא נשר אף תלמיד או תלמידה.

אלחנן גלט מנכ"ל הרשת אמר: "מצויינות בלימודים חייבת לבוא לצד מחויובות לערכים. השילוב של מאבק על כל תלמיד ותלמידה, הטמעה של דרך ארץ וחיים ע"פ תורת ישראל מביאים בסופו של תהליך גם להצלחה הלימודית".

גם במועצה המקומית אפרת קיבלו בסיפוק את הודעת משרד החינוך לאחר שהבחינו שישיבת בנ"ע אורות יהודה הנמצאת באפרת ממוקמת במקום הראשון בזכאות לבגרות באנגלית 5 יחידות.

בנוסף, ישיבת בנ"ע אורות יהודה הנמצאת באפרת  היא אחד מ-38 מוסדות חינוך בהם לא נשר אף תלמיד והזכאות לבגרות בהם היא של 100%.

ראש המועצה המקומית אפרת עודד רביבי אמר: "רק לפני מספר שנים עברה הישיבה למבנה חדש, הושקעו כספים כדי לייצר סביבה לימודית טכנולוגית ומתחדשת וכן מאמצים לייצר סביבה עם אווירה טובה. אין לי ספק שההשקעה של הרשות המקומית ושל רשת ישיבות בני עקיבא לצד העשייה של צוותי ההוראה עם לב גדול הקשבה וידע מקצועי הם מרכיב גדול בהצלחה.

הוא הוסיף, "אני מברך גם את ההורים שמועדדים את ילדיהם ללמוד להשקיע ולחקור ואת התלמידים עצמם שעבדו קשה ושיצרו סביבה חיובית שמשמשת דוגמא לכולנו".