מתווה בתי הכנסת ישונה?

ראש הממשלה ידון עם ראשי המפלגות החרדיות ופרוייקטור הקורונה על המתווה להפעלת בתי הכנסת במשבר הקורונה.

ערוץ 7 , ו' באלול תש"פ

ליצמן ודרעי בפגישתם הבוקר
ליצמן ודרעי בפגישתם הבוקר
צילום: דוברות ש"ס

ראש הממשלה בנימין נתניהו ייכנס היום (רביעי) דיון מיוחד לבקשת הסיעות החרדיות שיעסוק במתווה לבתי הכנסת תחת משבר הקורונה וכן בסוגיית היציאה לתפילה באומן שבאוקראינה.

השרים ליצמן ודרעי, כמו גם פרוייקטור הקורונה פרופסור רוני גמזו, ישתתפו בדיון.

המתווה לפתיחת בתי הכנסת שמציע גמזו גובש על ידי האלוף (במיל.) רוני נומה ולפיו מספר המתפללים המותר בכל בית כנסת ישתנה בהתאם לכמה נתונים: מספר הפתחים במקום, מספר התאים (קפסולות), צבע העיר (תוכנית הרמזור), הגבלה של 4 מ"ר לאדם ולא יותר מ-1,000 מתפללים.

בין פרופסור גמזו לליצמן ודרעי קיימת מחלוקת על הפרטים הסופיים של המתווה. בחדשות 12 פורסם כי ממונה הקורונה מסכים להכניס 2 קפסולות (תאים) על כל כניסה לבית כנסת, ואילו השרים החרדים מתעקשים שהמספר יגדל ל-3 קפסולות.

נקודה נוספת שבמחלוקת בין הצדדים היא ההגדרה של "עיר אדומה". גמזו רוצה שאחד הפרמטרים יהיה אחוז הנדבקים מתוך הנבדקים ולא מתוך תושבי העיר, זאת כדי לעודד אנשים להיבדק. מנגד, השרים החרדים רוצים שהמבחן יהיה מתוך האוכלוסייה, כי בדרך כלל מי שנבדק הם אלו שחולים.

על פי המתווה החדש, בתקופת החגים תפילה באוויר הפתוח תהיה מותרת בכל הערים בארץ, ללא קשר לרמת התחלואה וצבען בתוכנית הרמזור – עם הגבלה של 20 איש בקפסולה ו-250 איש בסך הכל. בנוסף, התפילות תיערכנה בישיבה בלבד, עם כיסאות מסומנים. ארגון תפילות בהשתתפות של יותר מ-250 איש יהיה מחויב באישור הרשות המקומית ולשכת הבריאות המחוזית.

כמו כן, גובשו גם הוראות מיוחדות לרחבת הכותל המערבי. באזור ישיבה תהיה מותרת תפילה בקפסולות של 50 איש, עם מרווח של כיסא ריק בין אנשים שלא גרים יחד. באזור עמידה תהיה מותרת תפילה של עד 30 מתפללים עם רווח של שני מטרים בין המתפללים.