אפי איתם לראשות יד ושם? "רעיון מופרך"

עורך עיתון 'המבשר' תוקף את הכוונה למנות את השר לשעבר אפי איתם לתפקיד יו"ר יד ושם וטוען כי המינוי נגוע בפוליטיקה מעוותת.

מיכל לוי , ו' באלול תש"פ

אפי איתם לראשות יד ושם? "רעיון מופרך"-ערוץ 7
אפי איתם
צילום: קובי ריכטר/TPS

על רקע כוונת ראש הממשלה נתניהו למנות את השר לשעבר תת-אלוף במיל' אפי איתם לתפקיד יו"ר יד ושם, תוקף עורך עיתון 'המבשר' בנימין ליפקין את המינוי וטוען כי הוא נגוע בפוליטיקה מעוותת.

"הממשלה הנוכחית נשאה בכנפיה חידוש לא תקדימי אך בהחלט מפותח של המצאת תיקים מיניסטריאליים כפרסי ניחומים כאלו ואחרים לטובתם של אלו שנותרו מאחור וחובה היה למנותם על מנת להשתיק את עלבונם הגדול", כותב ליפקין.

"בתווך יש כמובן את פקידי השגרירים בשלל מדינות העולם שבאופן רשמי ומסורתי, במשך עשרות שנים, הנשלחים לאייש אותם אינם בעלי כישורים כאלו ואחרים אלא נטו נפגעים משורה זו או אחרת בסיעות השלטון שמוצאים להם נחמה בדמות קוקטיילים צבעוניים, דירות סטודיו וחיים על חשבון המדינה בבירות נחשקות על פני הגלובוס.

בדבריו תיאר את היעדר הייצוג הפוליטי שאיתם נושא מאחוריו. "ביממה האחרונה נודע כי ראש הממשלה שוקל למנות את אפי איתם לתפקיד יו"ר יד ושם. איתם, למי שהספיק לשכוח, היה קצין בכיר ומצטיין שמרגע שפשט את מדיו חוזר במרץ בידי סיעות הימין השונות. כשבליכוד הציעו לו לעמוד בראש החטיבה הדתית במפלגה (פעם היתה שם בדיחה כזו עד שקלטו שהיא סרת טעם) השיב איתם שהוא רגיל לפקד על אוגדות.

"בסופו של דבר חנה איתם בסיעת המפד"ל כשהוצנח לראשה. למרות שייחס לעצמו תכונות של לא פחות ממושיע לאומי, הדבר לא תורגם אלקטורלית ופוליטית לתוצאה מרשימה ותוך פחות משלוש וחצי שנים נפלט מהמפלגה ומהכנסת.

"ההערכה במסדרונות הפוליטיים היא שראש הממשלה הרואה בעיניים כלות את עלייתו המטאורית של בנט בסקרים (זה כבר פטנט רשום שלו: להמריא בסקרים ולצלול בתוצאה) מבקש דרך לפלס נתיבות אל הציונות הדתית ומצא במינוי כזה את המבוקש.

לדבריו, "מדובר ברעיון מופרך, לא רק מפני שאין סיכוי שזה ירצה בוחר אחד מנפגעי הציונות הדתית (למעט איתם עצמו), אלא גם משום שבתפקיד נושא עתה האיש שאין נכון ממנו: ניצול השואה הייצוגי ביותר בעולם, הרב הראשי, הגאון רבי ישראל מאיר לאו".