המדרשות מגיעות עד הבית
המדרשות מגיעות עד הביתiStock

ימים ספורים לאחר שהושק, מיזם "דרשתי" כבר רשם מאות נשים לתוכניות אלול של מיטב המדרשות.

הרבנית הילה וולברשטין, ראש מדרשת 'כיסופים' ומי שעומדת מאחורי המיזם שמאפשר לימוד חי ומעמיק גם בימים אלו, סיפרה "הפרויקט החדשני מנגיש תכנים של מדרשות נשים מרחבי הארץ, באמצעות שיעורים חיים ומקוונים.

"מדי בוקר ישודרו כ-4 שיעורים שונים, ממיטב המרצים והמרצות כמו הרב יהושע שפירא, הרב מאיר גולדוויכט, סיון רהב מאיר, הרבנית ימימה מזרחי, הרב יהושע שפירא, הרב אליעזר קשתיאל ועוד, וכן שיחות להעצמה נשית.

''בהפסקות שבין השיעורים תהיה 'אתנחתא תרבותית ברוח יהודית', שזה אומר - ניגונים, שירה, אמנות, סטייל, עיצוב הבית וכד', עם מיטב האומניות".

הרבנית וולברשטין מפרטת: "במסגרת התוכנית כל מנויה מוזמנת לבחור את היום והמסלול בו תרצה להשתתף: מדרשה אחת, או כל המדרשות. בשבוע הבא, תקבל כל מנויה קישור כניסה לתוכנית שבחרה ובנוסף את הקלטות השיעורים במייל".

כיצד נולד המיזם?

"בימים שלפני הקורונה, נשים רבות היו מגיעות ללמוד יום בשבוע במדרשת 'כיסופים' בניצן. כאשר התחילה הקורונה - המדרשה הפסיקה את פעילותה והנשים שאלו אותנו "מה יהא על 'המטען השבועי' שלנו, יום הלימוד שכ"כ מחייה אותנו?

בעקבות המצב העגום, שהיה בגדר מצוקה אמיתית לאותן נשים, התחלתי לחשוב על רעיון שיוכל להחזיר את תחושת הלימוד המיוחדת של המדרשה ואף להציע את האפשרות למדרשות נוספות ברחבי הארץ על מנת שעוד נשים תוכלנה להיות חלק. התחלנו עם בקשה מהמרצים להקליט את עצמם ולשלוח לנו את החומר, אותו העברנו לנשים".

"תוך זמן קצר נכנסה לחיינו פלטפורמת הזום, מה שאפשר להעצים את תחושת החיות בשיעורים, ההשתתפות הפעילה והמפגש בין הנשים מעבר למסך. נשים שמחו על האפשרות לקיים שיעורים בזום, וכך להיפגש, לפחות וירטואלית, עם חברותיהן מהמדרשה. לא לכולן היה קל עם התפעול הטכני, בעיקר לנשים המבוגרות, אך גם לכך מצאנו פתרונות בשליחת השיעורים המוקלטים, וכך הצטרפו אלינו עוד ועוד לומדות לשיעורים הוירטואליים.

פידבקים מהמשתתפות

במהלך הזמן קיבלנו פידבקים מחזקים מעוד ועוד נשים שהצטרפו וסיפרו עד כמה מעצימים השיעורים, כמה נותנים להן כוח ושמחה ומענה לנשמה, במיוחד בימים מורכבים אלו.

באחד מימי הלימוד שארגנו התקשרה אלי אשה אלמנה, מבוגרת, ואמרה לי בדמעות "איזה נס שנכנסתי היום ליום הלימוד בזום, הייתי במצב נפשי קשה. כבר כמה חודשים שאני בודדה, סגורה בביתי, רחוקה מהמשפחה. והיום בשיעור המרצה אמרה משפט שנגע לי בנקודה מאוד עמוקה והאירה לי את כל המציאות. יצאתי ממש מוארת מהיום הזה עם מטען אדיר של כוחות, ורציתי ממש להודות לך".

במהלך התקופה חשבתי לעצמי שחבל שנשים נוספות לא יכולות ליהנות גם הן מהעושר הרוחני הזה. כך יצרתי קשר עם מדרשות נוספות שיעבירו אלי קישורים לשיעורים בזום, אותן הפצתי לנשים המעוניינות והרחבתי את מעגל המשתתפות.

האור בקצה המנהרה

תוך כדי התהליך התברר לי שהמצב המורכב שלנו דומה למדרשות נוספות. נשים, בשל חוסר הוודאות באשר לסיום תקופת הקורונה, לא נרשמות לשנה הבאה. בינתיים, כמו כל מוסד שרוצה לעבור בשלום את התקופה, גם את המדרשות צריך להחזיק מבחינה כלכלית אחרת הן יקרסו. רציתי לייצר איזשהו עוגן עבור המדרשות ובד בבד להרוות את צמאונן של הלומדות המבקשות מענה רוחני ומגוון גם בימי הקורונה.

ידעתי גם שיש הרבה מאוד מדרשות עם תוכניות מעולות ואין סיבה שרק נשים שלומדות במדרשת 'כיסופים' ישתתפו בתוכניות שיש לנו להציע וכך גם הפוך, רציתי שנשים שלנו תוכלנה להשתתף בשיעורים של מדרשות אחרות, וכך הן תמלאנה את הימים שהן בבית בתוכן מעשיר ומחיה, דבר שיקל עליהן את השהיה הממושכת בבית, לעיתים רבות לבד.

הנחתי שאם ניצור תוכנית שבה בכל יום נשים ייכנסו (וירטואלית) למדרשה, זה יאפשר תפעול של המערכת. התייעצתי עם הרב איתיאל בר לוי, ראש האגף לתרבות יהודית כיצד להרים את המיזם הזה ולהנגיש אותו לנשות ישראל. הוא שמח על הרעיון, והחליט להיות שותף בתוכנית ולסייע תקציבית בדחיפה של הפרויקט. 'מעלה', המרכז לציונות דתית שמעביר שיעורי יהדות בכל הארץ, הצטרפו למיזם ונתנו לנו את המענה הארגוני והטכני, וכך יצאנו לדרך. בחרנו מדרשות מהציבור הדתי והתחלנו בבחירת התכנים והמרצים לתוכניות השונות.

היתרונות של התוכנית

הרעיון המנחה לאורך הדרך היה להפוך את המר למתוק ולהפיק מהמצב את התועלת הרבה ביותר. בשימוש בזום יש יתרון משמעותי, כיוון שיש באפשרותנו להזמין מרצים מכל הארץ, מה שקודם לכן לא התאפשר בעיקר מסיבות של מרחק. ריבוי המרצים מעשיר מאוד את לימודי המדרשה. מדובר בראשי ישיבות, מרצים ומרצות שונים שידועים בשיעורים הטובים שהם נותנים ואין להם את הזמן והיכולת להגיע עד לדרום בשביל להעביר אותם. האפשרות הזו פתחה בפניהם את היכולת הזו ללמד.

אתנחתא תרבותית ברוח יהודית

דבר נוסף וייחודי שהכנסנו לתוכנית הוא 'תרבות יהודית'. בהפסקות שבין השיעורים יתקיימו מופעים מוזיקליים עם זמרות מובילות, אמניות, סטייליסטיות, מאפרות, יועצות תזונה ומגוון של תחומים נוספים. כמו כן שיחות העצמה מנשים מעוררות השראה. התוכנית תתקיים במתכונת של פיילוט למשך ארבעת השבועות הבאים של תוכנית אלול, ולפי הביקוש נדע אם להמשיך הלאה, כל עוד לא נוכל לשוב ללימוד החי במדרשה.

אין תחליף ללימוד חי, מפרה ותוסס, תורת חיים, וכל נשות המדרשות מחכות מאד לשוב וללמוד במדרשה. אך הזום מאפשר משהו מהחוויה הזו ואת זה חשוב לנו להעביר לכמה שיותר נשים.

מספר המקומות מוגבל לכל תוכנית - מוזמנות לתפוס מקום מכאן.

לו"ז שבועי 

יח"צ מיזם דרשתי