מדוע חיזבאללה התעורר בתקופה הזו?

כשהוא תחת ביקורת, כשפטרוניו האיראנים מקצצים מתקציבו וכשהעולם הערבי מתקרב לישראל מחמם חיזבאללה את הגזרה. למה? אולי בדיוק בגלל זה

שמעון כהן - ערוץ 7 , ו' באלול תש"פ

מדוע חיזבאללה התעורר בתקופה הזו?-ערוץ 7
תצפית של חיזבאללה בגבול. ארכיון
צילום: דובר צה"ל

הירי של חיזבאללה לעבר כוחותינו הלילה הוביל לתגובה של חיל האוויר ולהצהרות לוחמניות של ראש הממשלה ושר הביטחון. זאת לאחר לילה מתוח שבו נדרשו תושבי אזור הגבול להסתגר בבתיהם.

ניסינו להבין מה גורם לחיזבאללה להלהיט את הגזרה דווקא בימים הללו. על כך שוחחנו עם המזרחן ד"ר דרור מנור הרואה בניסיונו של חיזבאללה להלהיט את הגזרה כחלק מהמסורת הלא תמיד מוסברת של הארגון להציק בכל דרך לישראל. "מבחינה שכלית קשה להבין מה מניע את נסראללה להתנהג בצורה כזו".

ד"ר מנור מזכיר כי "חיזבאללה נמצא לא רק בבלאגן גדול בסוריה ובתימן, אלא גם סובל ממשבר כלכלי מאוד קשה, כי איראן במשבר גרעוני קשה בגלל הסנקציות האמריקאיות וכספים שהיו מועברים לחיזבאללה בעבר מועברים כעת במידה מועטה".

בדבריו מזכיר ד"ר מנור את הערכותיהם של מומחים לפיהן "חיזבאללה לא מעוניינים להיכנס למלחמה ממשית עם ישראל", וזאת בעקבות המכה הקשה שספג מצה"ל במהלך מלחמת לבנון השניה.

עם כל זאת מנור אינו שולל את האפשרות לפיה דווקא המשבר הכלכלי והציבורי של חיזבאללה בלבנון פנימה הוא שמוביל את הארגון לתקוף את ישראל על מנת להצדיק את קיומו בעיני האיראנים, ובכך להביא להחזרת ההשקעות הכלכליות בו. "יכול להיות שהם רוצים למצוא חן בעיני איראן. הקורונה גורמת לאיראן אבדות קשות ובכל זאת הם ממשיכים בפעילות החתרנית שלהם במזרח התיכון. בהחלט יתכן וחיזבאללה רוצים לקבל תקציב איראני או תגבור של כוחות איראניים שיעזרו לו".

לדבריו "לאור המצב בעולם הערבי קשה להאמין שמישהו ירצה כעת במלחמה, גם לא ישראל. אני משער שאם יהיה משהו דומה בעתיד תהיה תגובה רצינית יותר מאשר הפצצת עמדות תצפית, אולי עמדות רחוקות, מחסני נשק בעומק וכו' אבל לא מלחמה של ממש".

עוד מזכיר מנור את הרגישות הפוליטית של התקופה הזו בה מדינות ערביות מתקרבות לישראל, וגם כאן הוא אינו שולל הערכה לפיה חיזבאללה מעוניין להסלים את המצב על מנת להרחיק את המדינות הללו מנורמליזציה עם ישראל שאולי תגלוש למערכה שבעקבותיה ניתן יהיה להציג אותה בעולם הערבי כמדינה לוחמנית והורגת אזרחים.