ח"כ בצלאל סמוטריץ': "לא היטלר יקבע מיהו יהודי"

ח"כ סמוטריץ' מגדיר כפופוליזם זול את המתקפות על הצעת תיקון חוק השבות: ליברמן ולפיד הפכו את הפרצה בחוק למפעל יבוא מנדטים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ו' באלול תש"פ

ח"כ סמוטריץ' במליאה
ח"כ סמוטריץ' במליאה
צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' דוחה את העלאת התיקון בחוק השבות להצבעה. החוק יעבור לדיון בוועדת שרים לחקיקה. על הביקורת המוטחת בו ועל עתידו של התיקון שוחחנו עם סמוטריץ'.

"אכן, אחרי שעליתי לבימת המליאה והצגתי את החוק החשוב הזה הממשלה פנתה אליי ואמרה שהיא מבינה את חשיבות החוק ומבקשת שלא להעלות אותו להצבעה אלא לייצר הזדמנות לשיח בשבועות הקרובים כדי לקדם אותו להסכמה. מאחר ואני לא מחפש משחקים פוליטיים, אלא באמת לעשות היסטוריה לסגור את הפרצה הזו שמאפשרת להעלות לכאן אלפים שאינם יהודים ופותחת פתח עצום להתבוללות בדורות הבאים שאנחנו לא יכולים לשער את תוצאותיה ההרסניות לעתיד עם היהודי הסכמתי ואמרתי שאני מוכן לא להצביע עכשיו".

"גם הליכוד וגם המפלגות החרדיות הביעו את המחויבות שלהן כלפיי ביחס לתיקון, אעמוד על המשמר כדי לוודא שהעניין הזה לא ימרח, נעלה אותו לדיון ונייצר שולחן עגול ואני מקווה שנגיע להסכמה. זה לא עניין של ימין ושמאל. למעט לפיד וליברמן שחיים משנאת היהדות וכל מה שמריח יהדות, אני לא חושב שמישהו צריך להתנגד לזה".

מוסיף סמוטריץ' וקובע כי עבור שניהם, ליברמן ולפיד, הפרצה אותה הוא מבקש לתקן בחוק אינה אלא מכונה לייבוא מנדטים, כהגדרתו. "ליברמן הפך בשנות שלטונו במשרד הקליטה, את המשרד הזה למפעל גדול לייבוא מנדטים", אומר סמוטריץ' ומדגיש כי כוונתו לחלק מהעולים ולא לכולם. "אלה שיש להם זיקה גדולה ליהדות, רוצים להיות יהודים וכתוצאה ממחלות הגלות הארוכה והארורה ונישואי התערובת הם לא יהודים לפי ההלכה, אנחנו מקבלים אותם בזרועות פתוחות, עוזרים להם להתגייר ולהיות חלק מהעם היהודי, לא רק זרע ישראל היסטורית, אלא ממשית".

"זה ליבו של הוויכוח, האם מדינת ישראל היא מדינת יהודים או מדינת כל אזרחיה, וכל הפופוליזם על היטלר והשירות הצבאי הוא פופוליזם. הרי גם הדרוזים משרתים בצבא ואף אחד לא חושב שנאפשר להם להעלות לכאן את בני המשפחות שלהם. לא היטלר יקבע מי יהודי. אין שום קשר בין חוק השבות לחוקי נירנברג. אין בדברי ימי הכנסת, גם כשנחקק החוק, אף מילה על כך. זה הכול טיעון פופוליסטי זול שהתעורר בראשית שנות התשעים כחלק מהטיעון של מי שרצה להצדיק את זה שהם מעלים לכאן מאות אלפי לא יהודים".

עוד טוען סמוטריץ' כי מי שמונע מהעולים גיור הם דווקא ליברמן ולפיד, הם גורמים שלא להתגייר שמעודדים את העולים להישאר במצבם בטענה שאף אחד לא יגיד להם שהם יהודים סוג ב' ו'אל תתנו לרבנות להכתיב לכם'. "זו פרצה עצומה ואפשר לראות את שיעורי ההתבוללות בארה"ב ובאירופה, התבוללות של שבעים אחוזים. מדינת ישראל היא המקום היחיד שהתמודד עם האתגר הזה בהצלחה יחסית ואסור בשום אופן לנהוג בחוסר אחריות לעוד דור או שניים עם 2-3 מיליון איש שמשתלבים כאן ומשרתים בצבא אבל מה לעשות, הם לא יהודים".

על טענתו לפיה לא הייתה לו כוונה להביך את הקואליציה אלא להביא למענה אמתי לבעיה, שאלנו את סמוטריץ' מדוע אם כן לא העלה את התיקון להצבעה בקדנציה הקודמת והוא משיב שנוכחותו של ליברמן הייתה מונעת את העברת החוק כפי שפסקת ההתגברות נמנעה בגלל כחלון. "כל עוד הקואליציה הייתה נשענת על ליברמן שבונה על זה את הקמפיין שלו זה לא היה עובר. יש עכשיו קואליציה בלי שני שונאי היהדות, ליברמן ולפיד. גם כחול לבן מסורתיים וקרובים ליהדות ואני מקבל הודעות תמיכה ממשרד הקליטה, מנתיב, מהסוכנות היהודית ועוד. הם אומרים לי כמה התיקון קריטי. עד כמה העניין הזה נפרץ בשנים האחרונות. מגיעים לכאן אנשים ללא שום קשר לעם היהודי וראה את הנתונים שפרסם קלמן ליבסקינד, למעלה מחצי מהעולים מבריה"מ נחתו בארץ ועזבו אחרי שקיבלו דרכון. אין להם שום עניין להיות יהודים או ישראליים. הם עושים סיבוב כלכלי על הדרכון הישראלי והכלכלה הישראלית".

האם העברת התיקון לדיון בוועדת השרים לחקיקה אינה עלולה להביא לקבורתו? "יש לי אפשרות להעלות את זה להצבעה בכל רגע נתון", אומר סמוטריץ', מודע היטב לסיכוי שאכן זה יהיה גורלו של התיקון. "אם הייתי מעלה להצבעה והחוק היה נופל הייתי עושה סיבוב פוליטי והייתי מביך את הליכוד אבל לא הייתי יכול להעלות את ההצעה חצי שנה, אבל עתיד העם היהודי חשוב יותר מפוליטיקה ולכן אני בשיח גם עם ראשי המפלגות החרדיות וגם עם הרבה חברי כנסת ושרים בליכוד. אני לא מתכוון להרפות, אדרוש דיונים והסכמות, ואם אראה שמנסים למסמס ולמרוח אעלה את זה להצבעה".