חיילי קבלקין
חיילי קבלקיןצילום: דוברות

בואו נתחיל בתרגיל קטן, אל תחשבו על תכנית 'היהודים באים'. רגע, פתאום חשבתם עליהם? ככה זה עובד, כשאומרים לנו לא לחשוב על משהו מסוים המוח ישירות חושב עליו זאת משום שתת המודע שלנו לא מכיר במילה 'לא'.

זה בדיוק מה שהיה בהפגנה שבוע שעבר נגד תכנית סטירה שסיכמנו שלא תחשבו עליה.

אם עד היום חלק מהאוכלוסייה נמנע מלצפות בה מחוסר זמן או חוסר עניין, אזי ההד התקשורתי שיצרה ההפגנה והמחאה הגדולה רק הגדילה את מספר הצפיות שלהם ועשה את הפעולה ההפוכה מזו שרצו להשיג שם מארגני המחאה.

בכל הפגנה באשר היא באים להראות לגרום שיוצאים כנגדו מה לא לעשות, איך המצב המקולקל נראה. מעטות המחאות שהועילו באמת מעבר לסתם תיעוד תקשורתי.

ודווקא בגלל זה שמחתי לראות שלט קצת שונה בהפגנה בשבוע שעבר. שלט שהונף בהפגנה ולראשונה אמר מה כן לעשות. השלט התנוסס במרכז ההפגנה על ידי 'בית הספר לקולנוע יהודי' שבא לחדש לנו ולעם כולו מה כן צריך לעשות ואיך נכון לעשות. בית הספר לקולנוע יהודי מרים דגל חדש הקורא לציבור "בואו יהודים להשפיע, באו לעשות, בואו ליצור קולנוע יהודי אמיתי".

אותו שלט בהפגנה ממש הזכיר לי את יהודה המכבי הצועק בקול רם 'מי לה' אלי'. יהודה הרי יכול היה לבחור כל סיסמה אחרת כדי לנסות לשכנע יהודים להילחם נגד היוונים והמתייוונים, אבל הוא בחר על דרך החיוב ולא דרך השלילה, בחר ב"ימין מקרבת" על "שמאל דוחה".

הכי קל לצאת נגד הקולנוע הקיים כיום במדינה. לא חסרות סיבות; זלזול בדת ובמנהגים, זלזול בשומרי התורה, חוסר צניעות, חוסר כבוד כלפי מבוגרים, שפה מלוכלכת, אלימות ועוד. אבל עלינו מוטלת החובה כחברה דתית להביא תחליף ראוי, להציג פתרונות אמיתיים, לא לברוח. הכי קל לאסור, הכי קשה להתיר.

אבל אנחנו לא מפחדים מדרך קצת קשה, אז השבוע במקום לנסות לשכנע את עצמנו שתמו ימי הזוהר בישראל ליצירות קולנוע טובות וראויות לצפייה, בואו נתיר, בואו נצעד לעמדות השפעה, בוא נוביל ליצירת פתרונות ותחליפים, באו ניצור בעצמנו את התוכן שהיינו שמחים לצפות בו עם דור העתיד.

אנחנו במלחמה! ובמלחמה צריך להילחם באותו נשק. עוד שלט ועוד צעקה זה לא מה שישנה את המצב. מה כן ישנה? עוד מצלמה, עוד סאונד, עוד תאורה, עוד במאי. במקום למחות נגד קולנוע בואו נתחיל ליצור תוכן איכותי ומקצועי לא פחות, או אם נשתמש בשלט מאותה הפגנה "יהודים בואו – לשנות!", מי לה' אלי, יהודים בואו לקולנוע.

חיילי קבלקין היא סטודנטית בבית הספר לקולנוע יהודי