שמואל שטח, 'נאמני תורה ועבודה'
שמואל שטח, 'נאמני תורה ועבודה'צילום: נעם פיינר

בשבוע שעבר כתב עורך עיתון זה, עמנואל שילה, כנגד התערבותנו - תנועת נאמני תורה ועבודה, בסוגיית גידול הזקנים בצה"ל, ושאל כיצד נאמני תורה ועבודה הייתה מגיבה לו היו עורכים חקירה דתית לכל חיילת המבקשת ללבוש חצאית ולא מכנסיים.

הדברים הבאים מובאים על מנת לחדד את טענתנו ולהדגיש את ההסכמות שעליהן אין חולק. אכן, סתם כך לא ראינו צורך להתערב בסוגיית הזקנים. הצבא מגלה, ובצדק, התחשבות מלאה באורח החיים הדתי של החיילים. ואולם לעיתים, כאשר יש "טרמפיסטים" המבקשים פטור זקן מטעמי עצלנות, מתעורר קושי בשל העובדה שאין מדד אובייקטיבי למחויבות דתית, וקשה לבחון מה הסיבה לגידול הזקן. לו הייתי משרת באותה יחידה עם עמנואל שילה, אני בטוח שהיינו מוצאים את הדרך המכובדת לפתור זאת. וכך, ברוב היחידות הצבא מוצא את האיזון הנכון. יש דרכים מקובלות על מנת לוודא שהצבא יכבד את אורח חייו הדתי של כל חייל וחייל לפי אמונותיו. אם בכל זאת יש מפקד שהתנהג לא כשורה, לחייל הדתי יש כתובת ושמה הרבנות הצבאית, או אפילו נציב קבילות החיילים.

הסיבה שהגבנו במקרה זה לא הייתה עצם הנושא, אלא סגנון ההתערבות של 'צו 1'. וכך הם מסרו לכלי התקשורת, בתגובה למקרה נקודתי שאירע בחטיבת גולני: "המח"ט החדש מבייש את חטיבת גולני, מבייש את צה"ל ומבייש את היהדות. בהיעדר מענה דתי בצבא וחוסר הרלוונטיות של בכירים ברבנות הצבאית, דוגמת רב פיקוד הצפון סא"ל יהונתן רובין והרבצ"ר תא"ל אייל קרים, נוצר כאוס מוחלט בנושא זה, אשר פוגע בחיילים שרק עתה התגייסו במוטיבציה גבוהה". על סגנון זה הגבנו. סגנון שבגללו נוצר כאן המונח המעוות "גזירת הזקנים", כאילו הרמטכ"ל הוא טיטוס, אנו בצבא הצאר וזקנו של הרב צבאי הראשי אינו אלא הדבקה סינתטית "מטעם".

כך לא מחזקים צבא של מדינה יהודית. כך שופכים שמן למדורה שמהתלקחותה כולנו נפסיד. ואכן, השבוע הצטרפו לביקורת גם הרב חיים דרוקמן והרב אלי סדן, שטענו דברים דומים: "פנייה לארגונים חיצוניים, דוגמת ארגון 'צו 1', כמעט תמיד אינה מועילה, ולפעמים גם מזיקה. את הפתרון המעשי לבעיות השונות שמתעוררות לעיתים מייצרת הרבנות הצבאית יחד עם המפקדים".

אפשר להיות חייל מצוין עם זקן, ואגב, בינינו, אפשר גם להיות ירא שמיים בלעדיו. הרבה רעיונות עוד אפשר לעשות, כמו למשל שהצבא יסייע ברכישת מכונת גילוח מוזלת על מנת שלא נכשיל אף חייל בתער, או לחילופין ליצור תקן לזקן מסודר ומכובד. את כל זה נוכל לפתור. תגובתנו באה לא על מנת לצדד בגידול זקן ולא על מנת לצדד בגילוחו. יצאנו כנגד קלות הדעת היודעת להשחיר, לפגוע ולהשפיל. קצת כבוד למפקדי הצבא ולרבנות! גילוי נאות: הכותב הוא מאלה שהיו צריכים להתגלח בצבא פעמיים ביום.

הכותב הוא יו"ר תנועת 'נאמני תורה ועבודה'