אביתר בנאי
אביתר בנאי צילום: עוזיאל סבתו

אני אחר | אהרן רזאל ואביתר בנאי | חדשיר

שניים מאמני התשובה הגדולים, אלו שקמו והצמיחו את הז'אנר היהודי במוזיקה הישראלית המתחדשת, חוברים לזעקת תשובה משותפת. זעקת 'אלול' עם מילים בנות אלף שנים, סודקות לבבות, והפקה בת זמננו, כובשת אוזניים.

רבי משה בן מיימון פענח את סוד התשובה, והסביר כי מטרת תהליך התשובה היא התנתקות מהאדם שהיינו קודם, בזמן החטא, והצהרה לעתיד: "אני אדם אחר. איני אותו האיש שעשה אותם המעשים". רזאל, כמו רזאל, מלבד היותו כותב מחונן ומלחין מופלא, הוא טורבינת רוח יצירה, שאינה מפסיקה להסתובב ולייצר חשמל מוזיקלי ורוחני, בעת קריאת תהלים ובזמן פלפול בסוגיה ברמב"ם, לימוד שו"ת הלכתי או שינון פסוקים מפרשת השבוע.

עם הוראות התשובה של הרמב"ם נפגש רזאל לפני מספר חודשים ומשם הדרך ליצירת לחן ועיבוד מוזיקלי הייתה קצרה. כשהשמיע רזאל את סקיצת השיר לחברו למדרשת 'זיו', אביתר בנאי, השניים החליטו לשתף פעולה ולהשיק את החדשיר בתחילת חודש אלול. וכך היה.

הדרכים המפותלות שעברו השניים, ובעיקר בנאי, מתחילת פעילותם בעולם הלא דתי ועד למעמדם בשדרת הכוכבים של המוזיקאים חובשי הכיפה ושומרי המסורת, נותנות דחיפה נוספת לקריאתם הקשוחה 'אני אחר' בפזמון השיר. לא פעם מתחבטים יוצרים בתשובה בין עברם הלא רחוק, עמוס הלהיטים ואהבת הקהל הכללי לבין הווייתם כבני תורה בעלי תחביב או עיסוק מוזיקלי. הם ממשיכים ליצור, להקליט, לשיר ולהופיע ממקום פנימי אחר. כעת, בחודש התשובה והסליחות, מותר להם גם לצעוק, ספק לעולם ספק לעצמם. "אני אחר. אתמול רחוק הייתי, היום קרוב".

על העיבוד אחראי מלך החיבורים של המוזיקה היהודית, נאור כרמי, ואת קליפ המילים הנקי והמקסים יצר המוזיקאי והיוצר מתי שריקי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו