ליגת ה-NBA תגיע לסיומה לפני הזמן?

אחרי שהקורונה איימה לסיים את העונה מוקדם מהצפוי, ליגת ה-NBA עשויה להסתיים מוקדם בשל אירוע גזעני נוסף בו ירה שוטר בגבר שחום עור

נרי וייס - ערוץ 7 , ז' באלול תש"פ

ליגת ה-NBA תגיע לסיומה לפני הזמן?-ערוץ 7
לברון ג'יימס
צילום: רויטרס

הגזענות הורגת יותר מהקורונה. חודש בלבד אחרי שחזרו לפעילות ב"בועה" שבדיסניוורלד שבאורלנדו, לאחר פגרת הקורונה הכפויה שאיימה לסיים את הליגה מוקדם מהצפוי, נראה כי עונת 2019/20 של ליגת הכדורסל הטובה בעולם, ליגת ה-NBA עשויה בכל זאת להסתיים עוד לפני ההכרזה על אלופה חדשה. הסיבה: מקרה גזענות נוסף של שוטר נגד אדם שחור.

היה זה לפני 3 ימים, כאשר השוטר רוסטן שסקי ירה למוות בג'ייקוב בלייק, גבר שחור בן 29, בזמן שפתח את מכוניתו שבה היו ילדיו הקטנים במדינת ויסקונסין שבארצות הברית.

שסקי יחד עם שוטרים נוספים הגיע למקום לאחר שדווח על אלימות במשפחה, ולאחר דין ודברים עם בלייק, בזמן שזה נכנס למכוניתו ירה בגבו 7 כדורים.

האירוע עורר מחדש את זעמם של האזרחים שחומי העור בארצות הברית כולה ובויסקונסין בפרט, זעם שפרץ רק לאחרונה עם חניקתו של ג'ורג' פלויד על ידי שוטר לבן עור בחודש מאי האחרון במיניאפוליס שהוציא המונים לרחובות.

בקבוצת מילווקי מליגת ה-NBA שמגיעה מויסקונסין החליטו שלא לשתוק עוד ולהמשיך את חייהם ואת העונה כרגיל והיו הראשונים להודיע כי הם מחרימים את משחק מספר 5 בסדרת הפלייאוף נגד אורלנדו, זאת כמחאה על האלימות כלפי השחורים.

“החודשים האחרונים הטילו אור על תופעת הגזענות שהולכת וגואה במדינה שלנו נגד אזרחי הקהילה האפרו-אמריקאית. במהלך הימים האחרונים נחשפנו לוידאו המזעזע בו נראה ג’ייק בלייק נורה בגבו 7 פעמים על ידי שוטרים. למרות המחאות והדרישה הנחרצת לשינוי לא בוצעו שום פעולות בנושא כך שהפוקוס שלנו כיום לא יכול להיות על כדורסל", אמרו בהצהרה לתקשורת, שני שחקני מילווקי, שנמצאת בשטחה של מדינת וויסקונסין, סטרלינג בראון וג’ורג’ היל.

"כשאנחנו עולים לפרקט ומייצגים את מדינת וויסקונסין מצפים מאיתנו להציג את הרמה הגבוהה ביותר ולהיות ערבים זה לזה. אלו הסטדנרטים שאנו מציבים לעצמנו ואנחנו מצפים לסטנדרטים דומים מכוחות החוק והאכיפה.

אנו קוראים לצדק עבור ג’ייקוב בלייק ודורשים מהאחראים לשאת בתוצאות. כדי שזה יקרה, הרשויות חייבות להתחיל לפעול אחרי חודשים שלא עשו כך ולטפל בסוגיית האלימות והברוטליות המשטרתית בכל העוצמה והאמצעים העומדים לרשותם כדי להביא לשינוי. אנחנו קוראים לכל האזרחים לפעול בשקט ואחריות, לצבור ידע בנושא ולזכור לצאת להצביע ב-3 בנובמבר", אמרו צמד שחקני מילווקי אל מול המצלמות.

אל מילווקי הצטרפו גם יוסטון, אוקלהומה סיטי, הלייקרס ופורטלנד שמשחקיהן היו אמורים להתקיים הלילה והמחאה שהחלה ב-NBA התפשטה בין רגע גם לענפי הספורט הנוספים בארצות הברית.

הנהלת ה-NBA פרסמה הודעת תגובה לקונית בעקבות המשחקים, בה הובהר כי המשחקים יידחו למועד מאוחר יותר - מבלי לציין עם ההחרמה של מילווקי תגרור עונש של הפסד טכני.

בינתיים בארצות הברית מדווחים כי בישיבת חירום שהתקיימה הבוקר בנוכחות שחקנים רבים, הצביעו שחקני שתי הקבוצות של לוס אנג'לס, הלייקרס והקליפרס המועמדות לזכות באליפות, בראשות לברון ג'יימס, מי שנחשב לשחקן הטוב ביותר בליגה והמוביל, לסיום העונה כולה מבלי להכריז על אלופה חדשה.

"אנחנו דורשים שינוי במדיניות החוק והאכיפה. נמאס לנו", אמר לברון הזועם במהלך הישיבה אותה נטש לאחר סירובם של יתר שחקני הקבוצות לסיים את העונה לאלתר.

מרבית הקבוצות אמנם נוטות להמשיך את העונה עד לסיומה, אך נראה כי אם הלייקרס והקליפרס המועמדות לזכיה באליפות, יחליטו להחרים את העונה, לא תשוב עוד ליגת ה-NBA להתקיים עוד, לא העונה ואולי אף לא בעונה הבאה.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il