ניצחון המנדטים המדומיינים

את דחיית הבחירות והתקציבים לציונות הדתית 'ימינה' הביאה עם 18 מנדטים בסקרים. דמיינו מה הם ישיגו עם מספר דומה של מנדטים אמיתיים.

חגי הוברמן , ז' באלול תש"פ

ניצחון המנדטים המדומיינים-ערוץ 7
מפלגת 'ימינה'
צילום: דוברות

הפרשנית הפוליטית של גלובס טל שניידר כתבה השבוע, בשם מקורות בתוך הליכוד, שאחת הסיבות שנתניהו הסכים לדחיה של 120 ימים בנושא התקציב היא "לשפוך כמויות של כסף על הציונות-הדתית, הבסיס של בנט, כדי שהם ירגישו שאין להם מה לדבוק בו וב-19 המנדטים שהסקרים הנוכחיים מבטיחים לו".

בפוסט שפרסמה בפייסבוק כתבה שניידר כי זו בעצם המטרה של דחיית קץ הבחירות. "לא להשלים תקציב 2021 אלא לפתות בוחרי ימין. איך שופכים כסף על הבייס של בנט? למשל, עושים זאת באמצעות תגבור מורים/ות באיזורים רלבנטיים. ויש עוד שיטות.

"על כל פנים", מוסיפה שניידר, "כפי שאומר לי הלילה מקורב אחד, 'לא יאמן שגם עכשיו הוא מתעסק בבנט'. לפי השיח הפוליטי במעגלי נתניהו, הבייס של בנט (לדעתם) הם מוסדות החינוך הדתיים שמפטרים מורים כי אין להם תקציב. נתניהו יעסוק בכך ויפתור זאת, הוא יביא להם כסף מעל לראשו של בנט. הפרויקטור לעניין המטרת הכסף על ראשי הציונות דתית, כדי לפתותם לנטוש את בנט, יהיה יו״ר הקואליציה ח״כ מיקי זהר".

שניידר מכנה זאת: "תכנית 120 ימים של שיכרון כספים לציונות הדתית כדי להוריד אותם (ואת השאר) מחיבתם היתרה לנפתלי בנט".

אם מישהו מחפש הוכחה לחשיבותה של 'ימינה' וחשיבות היותה מפלגה גדולה, הוא יכול למצוא אותה גם בהחלטה הזו. ב'ימינה', בדיוק כמוני, שמחים על הכספים המגיעים בצדק למוסדות הציונות הדתית, ועוד יותר על כך שמורים במוסדות אלו לא יפוטרו, אבל אני סקרן לדעת – אני מניח שאינני הסקרן היחיד – האם מוסדות הציונות הדתית היו זוכים לקבל את הכספים המגיעים להם בדין, גם אם הסקרים לא היו נותנים לימינה ח"י מנדטים?

הפרשנית הפוליטית דפנה ליאל מערוץ 12 כתבה השבוע: "את הפרחים על מניעת הבחירות אשלחבסוף היום הזה לבנט. נתניהו מעדיף את השותפותהמשתקת עם גנץ מאשר להיות תלוי בבנט או בטעותלראות אותו בבלפור".

לסקרים המחמיאים ל'ימינה' מסתבר, כבר היו שתי תוצאות חיוביות: דחיית הבחירות, והתקציבים לציונות-הדתית. אם את ההישגים הללו 'ימינה' הביאה עם 18 מנדטים וירטואלים, דמיינו מה הם יוכלו להשיג עם מספר דומה של מנדטים אמיתיים.

בשיחות שקיימתי אם לא מעט חברים, מצביעי 'ימינה' שיצביעו ל'ימינה' גם בבחירות הקרובות –בהם אחד מהרבנים המוכרים בציונות הדתית שלא אחשוף את שמו כי לא קיבלתי את רשותו לכך (השיחה היתה פרטית) – הופעתי לשמוע תקווה, שבאזני נשמעה משונה, שאם נתניהו יגרור את המדינה לבחירות נוספות, והסקרים אכן יעניקו את הכוח המובטח ל'ימינה', הם היו רוצים לראות את בנט מתנתק מהליכוד, ובונה מחדש את ברית האחים הנשכחת עם יאיר לפיד.

מישהו מהמערכת הפוליטית אמר לי השבוע, שלא מן הנמנע שאחת הסיבות של נתניהו לא ללכת עכשיו לבחירות הוא החשש מחידוש ברית בנט-לפיד. 

גם אני לא פוסל את האפשרות, שאם אחרי הבחירות הבאות, ל'גוש הימין' שכבר מזמן איננו גוש, לא יהיו 61 מנדטים ללא ליברמן, כמו שקרה בבחירות האחרונות, אבל ניתן יהיה להקים קואליציה של לפיד עם 'ימינה' ועוד מפלגות בשמאל - אבל בלי 'הרשימה המשותפת' הערבית!! – ובליכוד יסרבו להחליף את נתניהו בנציג אחר, 'ימינה' תעשה בחוכמה אם תלך לקואליציה כזו.

אולי הגיע הזמן, אחרי 70 שנה, לחזור לקואליציה העתיקה ההיא של בן-גוריון – 'פרט לחירות ולמק"י'.