חסידי סאטמר. ארכיון
חסידי סאטמר. ארכיון צילום: Mendy Hechtman/FLASH90

הפלגים בסאטמר-בני ברק ממשיכים להתקוטט - והאדמו"ר שבר שתיקה: במילים חריפות במיוחד תקף אמש האדמו"ר מסאטמר, הרב אהרן טייטלבוים, את אחיינו הרב חיים צבי מייזליש שכיהן בתפקיד ראש הישיבה בשכונה והודח לאחר שסירב לקבל מרותו.

‏”לצערי, התאספו לאחרונה כמה בריונים פוחזים וריקים שהשיגו כוח משמעותי, על מנת להרוס כל חלקה טובה בקהילה, באמצעות שקרים וכזבים. תאוות הכבוד ותאוות השלטון העבירה את דעתו של בן אחותי ר’ חיים צבי מייזליש, שמצא באותם בריונים כר נוח כדי להרוס את הקהילה”, אמר בדבריו החריפים.

לדבריו, מדובר בכבוד ושררה ולא בענייני רוח. ”שוחחתי איתו כמה פעמים וביקשתי ממנו להפסיק את המעשים הללו. יש לו הרי את כל הכיבודים בבית המדרש זכרון מאיר בבני ברק, וכולם מכבדים אותו מאוד, אבל תאוות השלטון, השררה והכבוד לא נותנים לו להתנהג בצורה נאותה.

‏”שלחתי עסקנים שהגיעו במיוחד לבני ברק כדי לעשות שלום, ולצערי הם לא הצליחו. לאחר מכן מיניתי ועד חדש, שדיברו עם משפחתו ועם עושי רצונו, על מנת לתת לו את כל הכיבודים שרק ירצה. הצדדים ניהלו משא ומתן במשך תקופה ארוכה. לצערי הם הגיעו אליי לאחרונה ובישרו לי שהם הגיעו למבוי סתום.

הרבי מסאטמר הכריז כי אינו רואה בו יותר ראש ישיבה. “ולכן אני מכריז כי ר’ חיים הערש עומד בראש המרידה נגדי, והוא אחראי לירידה במצב הרוחני של כלל חברי הקהילה. הוא אינו יכול להיות יותר ראש ישיבה בשום אופן.

“הוא עומד במרדו ואינו מקיים שום הסכם שעשו אתו בעבר, הן מה שנכתב בכתב והוא חתם עליו והן בעל פה. הוא מתנהג בגאווה, לאחרונה אפילו לא מדבר בטלפונים, בריונים עושי דברו, אנשי עולם תחתון. הוא מעמיד פנים כנרדף, עושה עצמו מסכן גדול, בו בזמן שהוא הרודף האמיתי והוא זה שאחראי לכל הסכסוך.

בקריאה לחסידיו ביקש הרבי מסאטמר להתנתק מ'קבוצת המורדים'. "ברצוני לקרוא לכלל אנשי שלומינו – סורו נא מעל הרשעים הללו. פן תספו בכל חטאתיכם. מהיום והלאה הוא כבר לא ראש הישיבה בישיבתנו בבני ברק, הוא ראש המרידה, ואני אוסר עליו דריכת רגל בכל המקומות שתחת מרותי, הן בשיכון והן בזכרון מאיר, כולל תלמוד תורה, ישיבה קטנה, ישיבה גדולה, בית המדרש סאטמר בירושלים, בבית שמש ובבני ברק. ‏בשבת וביום חול – ובכל מסיבות אנ”ש או אירוע כלשהו בכל המוסדות של סאטמר בארץ ובעולם".

הקרב בסאטמר פרץ לפני כחצי שנה לאחר שהתגלעו חילוקי דעות בינו לאנשי הנהלת המוסדות המקומיים של החסידות. למרות ניסיונות לפשר בין הצדדים המתיחות רק הלכה והתעצמה ושיאה נרשם עם הודעת הפיטורים.

אנשי ראש הישיבה סירבו לקבל את הדין ולפני חודשים אחדים התחוללו מהומות בבית הכנסת המרכזי. באחת מנקודות הרתיחה גבאי האדמו"ר מניו יורק הורה לסגור את שערי בית הכנסת ולהתפלל ברחובה של עיר אולם אנשי ראש הישיבה סירבו לכך וניסו להתפרץ במהלך השבת לבית הכנסת בכוח הזרוע.

בחודשים האחרונים נרשם שקט יחסי לאחר שגויסו 'בוררים' שינסו להוביל לפשרה מוסכמת בין הצדדים. אולם כאמור הפשרה קרסה והאדמו"ר שבר שתיקה.