הרב שמואל אליהו: אין שום היתר לנסוע השנה לאומן

הרב מדגיש כי הנסיעה אסורה הן משום פיקוח הנפש לרבים, הן משום ההלכה של 'דינא דמולכותא דינא' והן משום חשש חילו ה' שעלול להיגרם.

ערוץ 7 , ז' באלול תש"פ

הרב שמואל אליהו: אין שום היתר לנסוע השנה לאומן-ערוץ 7
הרב שמואל אליהו
צילום: באדיבות המצלם

רב העיר צפת, הרב שמואל אליהו קובע כי גם הנוהגים לנסוע לאומן בכל שנה לקראת ראש השנה אסור להם לנסוע השנה, עקב חשש פיקוח נפש.

בסרטון שפורסם בדף הפייסבוק של לשכת הרב הוא מספר על שיחה שהיתה לו עם אדם ששאל אותו האם מותר השנה לנסוע לאומן.

הרב אליהו מספר כי תחילה השיב לשואל, "אל תשאל אותי, אני פוסק כמו מו"ר אבא עליו השלום שפסק כמו הרמב"ם שמותר לצאת לחוץ לארץ אלא לשלושה דברים ללמוד תורה, לישא אישה ולפרנסה, אם אין בארץ ישראל, וגם זה רק זמני ולחזור. אז שאל מי שפסק שמותר".

השואל, כך מספר הרב, התעקש, "אמר לי, בהנחה שאני פוסק שמותר, האם השנה מותר לנסוע. אמרתי לו, לפי כללי ההלכה שהורו לנו מדורי דורות ואין עליהם חולק אסור לאדם לסכן את נפשו גם אם הוא חושב שזו לא סכנה. אם אמר לו הרופא שזו סכנת נפשות אז הוא מחלל שבת, לא צם ביום כיפור, אוכל אוכל לא כשר".

הרב אליהו מדגיש כי במקרה הנוכחי מדובר אפילו בבעייה הלכתית חמורה יותר, "כאן מדובר בפיקוח נפש של רבים שזה כללים אחרים לגמרי. אסור לאדם לסכן רבים, זה דבר חמור, אפילו אם מדובר רק בספק".

"במקרה הזה נוסף עוד עניין, המושל של אוקראינה אמר שאסור להגיע, כלפיו בכל מה שנוגע לאוקראינה, יש את הכלל של 'דינא דמלכותא דינא'. יש מי שאומר שזה איסור דאורייתא. עלול להיות מזה חילול ה' מטורף, חוץ מהמכות שיהיו עם השוטרים באוקראינה אם יידבק שם מישהו מה יגידו? היהודים אשמים. מי שהולך הוא מסכן חיים של רבים. אני לא מוצא שום היתר לזה", מוסיף הרב.

הרב אליהו מציין עוד כי גם מי שכבר התחכם והצליח לנסוע ולהגיע לאומן, "לפי דעתי זה אסור, ואם אדם עושה איסור 'גם כי תרבו תפילה איני שומע'. לכן אני לא רוצה לקטרג על אף אחד, אבל אם אתה שואל אותי שאלה הלכתית, זו התשובה, כך אמרתי לו".