לא עושים חשבון

בניגוד למסקנות הוועדה שכינס השר ארדן ולהוראות שקבע במפורש, שירות בתי הסוהר מעלה את תקרת ההוצאה של אסירים ביטחוניים בקנטינה

שילה פריד , ח' באלול תש"פ

לא עושים חשבון-ערוץ 7
אסירים ביטחוניים בכלא
צילום: משה שי, פלאש 90

האגדה שהתפרסמה הרבה מעבר לגבולות העולם המוסלמי, ושבעזרתה מגייסים ארגוני טרור מחבלים פוטנציאליים, מבטיחה למחבל שייהרג במסגרת הג’יהאד נגד האויב תענוגים מופלגים בגן עדן.

לאגדה הזאת יש מקורות בכתבי הקודש המוסלמיים, אך לאחר שמתוודעים לתנאים המשופרים להפליא שלהם זוכים מחבלים כלואים שהורשעו בעבירות טרור נגד ישראל, מתעוררת המחשבה שאולי משם שאבו המטיפים את ההשראה.

מאסרם של מחבלים מארגוני הטרור בבתי הכלא בישראל הופך בדרך כלל לתקופת לימודים, הכוללת גיבוש של פעילי הטרור לימים שאחרי שחרורם וחיי חברה תוססים ומגוונים. משפחות שכולות וגורמים שונים לוחצים בשנים האחרונות להקשיח את התנאים, אך נראה כי בישראל מעדיפים לשמור על שקט באגפים הביטחוניים של הכלא מאשר ליצור הרתעה ולנצח את הטרור.

מידע שהגיע לידי ‘בשבע’ מלמד כי למרות החלטת השר הקודם לביטחון הפנים לצמצם את הכספים שמועברים לאסירים בבתי הכלא - שב"ס מגדיל את הסכום המקסימלי לשימוש המחבלים הכלואים.

ועדה שכינס השר לביטחון הפנים לשעבר גלעד ארדן, קבעה מספר סעיפים להגבלת ההטבות לאסירים ולהקשחת תנאיהם בזמן המאסר. בין היתר קבעה הוועדה בהחלטותיה "קיצוץ בכספים המופקדים בבתי הכלא עבור מחבלים". לפי המלצת הוועדה, "יתבצע קיצוץ משמעותי בכספים המופקדים על ידי בני המשפחות למחבלים בבתי הכלא שבאמצעותם הם רוכשים מוצרים בקנטינה".

לא רק כספי המשפחות נאסרו, אלא גם כספים שהופקדו על ידי הרשות הפלשתינית וגופים אחרים. למעשה, לאחר יישום מסקנות הועדה היו האסירים אמורים להשתמש בקנטינה אך ורק בכספם שלהם. כמו כן קבעה הוועדה כי הכנת האוכל העצמית של האסירים תיפסק, והם יוזנו על ידי השב"ס בלבד.

ואולם, מסמך שהגיע לידינו מגלה כי על אף ההנחיה של המשרד לביטחון הפנים - בשירות בתי הסוהר לא רק שלא הגבילו את הסכום, אלא להפך, כל אסיר יכול לקבל קצבה גדולה אף יותר מבעבר לשימוש אישי.

פרוטקשן למחבלים

לשם ההשוואה, בשנת 2015 שב"ס קבע כי מחבלים תושבי יו"ש שאינם קשורים לחמאס יוכלו להשתמש בכל חודש בסכום של עד 1,200 ש"ח, ואסירי חמאס מיו"ש יקבלו עד 600 ש"ח. אסירי חמאס שפעלו מחוץ ליו"ש יוכלו לקבל עד 1,000 ש"ח, ואסירים שאינם קשורים לארגון ואינם מגיעים מיו"ש יוכלו לקבל עד 1,600 ש"ח בחודש.

דווקא לאחר מסקנות הועדה, שהיו אמורות לצמצם את אפשרויות הקנייה של מחבלים בקנטינה, הוראות השב”ס נעשו מקילות יותר. על פי המסמך, מחבלים תושבי יו"ש שאינם קשורים לחמאס יוכלו להשתמש בכל חודש בסכום של עד 1,600 ש"ח, אסירי חמאס מיו"ש יקבלו עד 1,200 ש"ח, אסירי חמאס שפעלו מחוץ ליו"ש יוכלו לקבל עד 1,200 ש"ח ואסירים שאינם קשורים לארגון ואינם מגיעים מיו"ש ימשיכו לקבל עד 1,600 ש"ח בחודש. זאת ועוד, על פי מסמך פנימי שהגיע לידי ‘בשבע’, ההעלאה הזאת סותרת החלטה פנימית של שב"ס משנת 2010, שלפיה אף אסיר בטחוני לא יוכל להשתמש בהפקדה חודשית העולה על סכום של 1,300 ש"ח.

הכסף מגיע לשימוש המחבלים מארגוני הטרור שאליהם הם משויכים, מהרשות הפלשתינית וכן ממשפחותיהם. על פי מסמכי השב"ס, הרשות הפלשתינית מפקידה לכל אסיר ביטחוני 400 ש"ח מדי חודש בחודשו. הכספים הניתנים לאסירים אינם הכרחיים לקיומם בכלא, והם משמשים לקניות תוספות מעבר למה שמגיע להם על פי חוק.

"האסירים מקבלים מהרשות סכומים שהולכים לקופה משותפת, וחלקם מקבלים כספים אישיים מהמשפחות שלהם”, מסביר תת־גונדר בדימוס אלברט לנקרי, חבר תנועת ‘הביטחוניסטים’ ששימש בעבר כמפקד מחוז בשב”ס וכראש חטיבת הביטחון של השירות. "הכסף הזה מאפשר להם תנאים טובים ורמה גבוהה שאף אסיר בעולם, בטח רוצח ומחבל, לא זוכה להם. מעבר לשלוש ארוחות שיש להם בחדר האוכל, הם הולכים עם הכסף הזה לקנטינה, סוג של מכולת בכלא, שם הם קונים שתייה מתוקה, תוספות של עוף ובשר, חטיפים, סיגריות, כפכפים ושאר דברים שמשרתים אותם מעבר למינימום. הרבה מהם רגילים למטבח הערבי, אז בקנטינה הם קונים מצרכים להכנת חומוס פול, פיתות, דייסה בחורף, ונכנסים למטבח של הכלא להכין להם אוכל ייחודי או משתמשים בפלטות חימום שמסופקות להם”.

לנקרי מנסה להסביר מה גורם לשב”ס לשפר את תנאי האסירים בניגוד להנחיות. "אחד החששות שקיימים בהקשר הזה הוא שהפסקת התשלומים מצד הרשות תיצור פער בין האסירים שבאים ממשפחות עשירות יותר לכאלה חסרי יכולת, ובשירות לא רוצים שייווצרו מתחים בין האסירים. הכסף הזה לפעמים מרגיע את השטח. הלוקסוס שמקבלים פה הרוצחים הופך את הכלא לתקופה שהיא לא מאסר, היא קייטנה.

''הם נמצאים בקבוצות של עשרה בחדר, יוצאים לסיורים, הם לא בבידוד או במידור, וככה נוצרת פה אווירה חברתית. מלבד הכסף שמועבר אליהם, יש להם טלוויזיות עם ערוצי ספורט או תכנים אחרים שהם ביקשו. יש מחשבה שאם הם ינצלו את הזמן לצפות בטלוויזיה במה שמעניין אותם, הם לא יעבירו שעות בללמוד איך לייצר פצצות”.

מעבר לעוול המוסרי שיש ביחס המועדף לרוצחים, מסביר לנקרי, המציאות הנוחה בכלא היא חממה לצמיחה של הנהגת המחבלים הבאה. "הכלא הישראלי הוא המקום שממנו צומחים מנהיגי הטרור הכי גדולים. מנהיג חמאס ברצועת עזה, יחיא סינוואר, בנה את המעמד שלו בכלא הישראלי. הוא התחכך עם האנשים הנכונים, למד, רכש יכולות, בלי השהות שלו בכלא הוא לא היה איפה שהוא נמצא היום. לאסירים יש מעמד מאוד חשוב ברשות הפלשתינית, והיא משמרת אותו דרך הכסף הזה. לא יודע איפה עוד בעולם יש מדינה שמאפשרת לאויבים שלה כאלה תנאים", הוא מסכם.

לא מספיק להחליט

את הנתונים המדאיגים על העלייה בהקצבת הכספים לשימוש האסירים קיבלו לראשונה אנשי תנועת ‘אם תרצו’. אלון שוורצר, ראש אגף מדיניות בתנועה, המובילה את המאבק להקשחת תנאי האסירים, דורש שההקשחה בתנאים לא רק תוכרז, אלא גם תיאכף. "30 מיליון השקלים המופקדים מדי שנה למחבלים מורשעים הנמצאים בבתי הכלא בישראל על ידי משפחותיהם, זו מציאות חולה שיש לרפא בהקדם”, אומר שוורצר.

"כיום ישנה הסכמה גורפת שאחד הגורמים לחוסר ההרתעה במניעת הטרור הערבי הוא תנאי המחבלים בבתי הכלא. המחבל הבא יודע עוד לפני שהוא יוצא לפיגוע הטרור, שנוסף על הכבוד וכספי הדמים של הרשות הפלשתינית, והמעטפת המשפטית מארגונים הממומנים על ידי ממשלות זרות, הוא ייהנה גם מתנאי נוחות בבתי הכלא הישראליים. על השר לביטחון הפנים וראשי השב"ס מוטלת האחריות לצמצם למינימום הכרחי בלבד את תנאי המחבלים הכלואים בישראל. לא ייתכן מצב שבו מחבלים נהנים מתנאים טובים יותר מאשר אסירים פליליים בישראל, מצב שגורם לכך שעבריינים ערבים לעיתים טוענים כי העבירה נעשתה בשם מניע לאומני רק על מנת ליהנות מהתנאים של המחבלים”.

שוורצר מבקר חריפות את הפיקוד הגבוה בשב"ס. "העובדה שבנוהל ההפקדות החדש שפורסם ביולי 2020 תקרת ההפקדה החודשית למחבלי חמאס עלתה ב־200 ש"ח היא תעודת עניות לראשי השב"ס, ומהווה הפקרות לשמה. זוהי פעילות המנוגדת להחלטות הוועדה לצמצום תנאי המחבלים בבתי הכלא שהתקבלו על ידי השר לביטחון הפנים הקודם. אנו קוראים לראשי שב"ס ולשר אוחנה לפעול ליישום מלא ומיידי של החלטות הוועדה. צמצום ההטבות למחבלים בבתי הכלא הוא תנאי ראשון להגברת ההרתעה הישראלית, ועל ידי כך לשמירה על ביטחונם של אזרחי מדינת ישראל".

עו"ד אביחי בוארון, יו"ר ארגון 'לביא' וראש פורום ציון וירושלים בליכוד, מוביל את המאבק המשפטי לחשיפת הנתונים. גם הוא מפנה את האצבע המאשימה אל השב"ס. "הרשות הפלשתינית מתגמלת מדי חודש בחודשו את המחבלים רוצחי היהודים באמצעות חשבונות קנטינה שבשליטת שירות בתי הסוהר של מדינת ישראל. למרבה האכזבה, הודעתו של השר לביטחון הפנים הקודם גלעד ארדן על הפסקת העברת תגמולי הטרור באמצעות חשבונות הקנטינה הישראליים, אינה מיושמת בשטח".

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה: "שירות בתי הסוהר ממשיך ליישם את מדיניות השר לביטחון הפנים בנושא תנאי מחיית האסירים הביטחוניים כפי שהוגדרה על ידו. הפקדה לאסיר ביטחוני המשתייך לארגון הפת"ח - 1,200 ש"ח, ואפשרות ל־400 ש"ח נוספים דרך הרשות הפלשתינית. לאסיר המשתייך לארגון החמאס 800 ש"ח, ואפשרות ל־400 ש"ח נוספים דרך הרשות הפלשתינית, זאת בשונה מבעבר, כשהסכום עמד על 1,200 ש"ח”.