פרויקט פאוור. נטפליקס
פרויקט פאוור. נטפליקס COURTESY OF NETFLIX © 2020

תדמיינו שנייה שחקנים מעולים (אחד מהם זוכה אוסקר וגראמי). תדמיינו גם צילום מדהים, הפקה מטורפת ובימוי סביר. יש לכם את הויז'ן? יופי, עכשיו תדמיינו שהורסים את כל זה עם תסריט גרוע. זה מה שנטפליקס עשו.

'פרויקט פאוור' (Project Power) הוא סרט גיבורי על מסוגת המדע בדיוני שהיה אמור להיות הלהיט התורן של נטפליקס, ובמידה מסוימת הוא אכן הפך לכזה, אבל זה לא היה בגלל התסריט, אלא למרות. ותאמינו לי שזה "למרות" גדול.

בדרך כלל זה השלב שבו אני כותב ש"העלילה היא פשוטה" ואז מתאר אותה בפסקה, אבל במקרה הזה העלילה לא פשוטה (ולדעתי גם לא טובה, אבל זה עניין של טעם אישי) וקשה לי להאמין שאני אצליח לתאר אותה בפסקה, אבל אני אנסה.

יש גלולה כלשהי בשם 'פאוור' שמי שבולע אותה מקבל כוחות על לחמש דקות. עד כאן זה פשוט, מפה תחזיקו חזק. מישהי מפיצה את הגלולה, והיא טובה. או בעצם רעה. ויש מישהו שעוזר לה, והוא שוטר. או בעצם לא. ויש עוד בן אדם (ג'יימי פוקס הנהדר) שהוא בצד של הרעים. או שלא. וכמובן שכולם משתפים פעולה ביחד. או שלא.

אני יכול להמשיך להסביר על העלילה, אבל אני מניח שאחרי הסבר מפורט כזה כבר הבנתם. או שלא.

וזה אפילו לא הדבר הבעייתי בסרט, כבר ראינו עלילות מפותלות ולא מובנות בסרטים טובים. הבעיה העיקרית היא התופעה שנקראת 'דאוס אקס מכינה', והרבה ממנה. משמעות הביטוי הזה בלטינית היא "אל מתוך המכונה", ומשתמשים בו בשביל לתאר "רמאויות" של מספרי סיפורים, לא משנה אם זה בספרות, תיאטרון או קולנוע.

בפרק הקודם הגיבור שלך התרסק מהצוק בתוך מכונית סובארו ישנה? אז תתחיל את הפרק הבא עם זה שכסא הנהג היה בעצם כסא מפלט. אבל עד עכשיו סדרה שלמה לא הוזכר אפילו ברמז שלמכונית יש כסא מפלט? לא נורא, תזרמו, זהו האל מתוך המכונה...

'פרויקט פאוור' פשוט מלא בשטיקים כאלו, שטיקים שאני לא אפרט כדי להימנע מספוילרים, אבל תסמכו עליי שהם קיימים. קפיצות עלילה, כוחות מיוחדים שלא שמענו עליהם עד לרגע שהם נצרכים, גומחות מחבוא שצצות ברגע הנכון ועוד ועוד.

ביגי, פרויקט פאוור
ביגי, פרויקט פאוור COURTESY OF NETFLIX © 2020

מכיוון שמראש הם הכריזו על הסרט כ'מדע בדיוני' עיוותים כאלו נתפסים כיותר לגיטימיים, ועדיין, גם בסרט דמיוני כדאי שיהיה קצת לוגיקה והיגיון פנימי, בטח ובטח בסרט שמתיימר להתבסס על העולם האמיתי.

ובכל זאת, אם אתם מחובבי הז'אנר, תיכוניסטים משועממים, אנשים עייפים ב12 בלילה שמחפשים להירדם מול סרט או סתם מאוד אוהבים את ג'יימי פוקס (ג'אנגו מ'ג'אנגו ללא מעצורי') ואת ג'וזף גורדון-לוויט ('עלייתו של האביר האפל') יש מצב שתהנו מהסרט, אחרת באמת אני לא רואה סיבה לראות.

*אגב, התסריטאי שחתום על התסריט הזה, הוא אותו אחד שכתב את הסרט החדש של באטמן. נקווה שיהיה יותר מוצלח.