נתניהו מודיע על החלת ריבונות בבקעת הירדן לפני הבחירות
נתניהו מודיע על החלת ריבונות בבקעת הירדן לפני הבחירות צילום: הדס פרוש, פלאש 90

נוה דרומי, מנכ"לית "פורום המזרח התיכון - ישראל" הגיבה בצהריים (חמישי) לדבריו של שר החוץ אשכנזי שאמר הבוקר במהלך ביקורו בגרמניה כי "ישראל עברה ממדיניות של סיפוח למדיניות של נורמלזיציה":

"שר החוץ מגשים בדבריו את החזון שהיה בגדר חלום רחוק עד לפני מספר שנים. האיתותים מכיוון מדינות ערב שהגיעו לאחר ההסכם עם האמירויות, שנולד מתוך התעקשותה של ישראל ליצור קשרים, תחילה אישיים ועסקיים ולאחר מכן מדיניים ודיפלומטיים, עם מדינות ערב המתונות - מוכיחים כי ישראל ניצחה את הפלסטינים בזירה הזו, אך זה לא אומר שהמאבק הסתיים. ריבונות היא עדיין מטרה בעלת ערך כחלק מניצחון ישראלי", טענה דרומי.

לדבריה, "חלומם של הפלסטינים היה לראות את ישראל מבודדת במזרח התיכון, אך בחוכמה רבה ישראל הצליחה לדלג מעל ראשם של הפלסטינים כל הדרך אל עבר הנורמלזיציה".

"עצם העובדה ששר החוץ הישראלי עומד ומתגאה ביכולת של ישראל לייצר נורמליזציה עם מדינות שמשך שנים צידדו בפלסטינים, מוכיחה כי זהו ניצחון ישראלי מובהק. ההבנה הערבית שהפלסטינים עם עול כבד בתוך ביצה טובענית", הוסיפה.

כאמור, הבוקר נפגש שר החוץ גבי אשכנזי בברלין עם מקבילו הגרמני, הייקו מאס, ובדברים שנשא לאחר הפגישה התייחס להסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות. "אני חושב שזה ברור שממשלת ישראל עברה ממדיניות של סיפוח למדיניות של קידום נורמליזציה", אמר השר אשכנזי.

בהקשר הזה הבהיר שר החוץ כי הדלת למו"מ פתוחה גם בפני הפלסטינים, "השארנו את הדלת פתוחה לשכנינו וזו ההחלטה שלהם אם להצטרף".