בג"ץ: להרוס את מצפה כרמים

בג"ץ ביטל את החלת תקנת השוק על היישוב מצפה כרמים. השופט ניל הנדל תמך בהחלת התקנה אך היה בדעת מיעוט. "האחריות מוטלת על המדינה".

עדו בן פורת , ז' באלול תש"פ | עודכן: 19:54

בג"ץ פסק היום (חמישי) כי בתי היישוב מצפה כרמים יהרסו בתוך שלוש שנים. השופטים הטילו את האחריות על המדינה וקבעו כי לתושבים יינתנו שלוש שנים למציאת מקום חלופי על אדמות מדינה.

השופטים אסתר חיות וחנן מלצר היו בדעת רוב ודחו את החלת תקנת השוק על מצפה כרמים. השופט ניל הנדל היה בדעת מעוט.

לפסק הדין המלא לחצו כאן

בית המשפט הורה להפסיק ''כל פעילות בנייה והכשרת קרקע בחלקות 13 ו-23 בגוש מספר 19 באדמות הכפר דיר ג'ריר, על מניעת הקמת מבנים בלתי חוקיים במקום ועל פינויים של המבנים הקיימים המצויים בחלקות שעמדו במוקד הדיון ואשר נבנו שלא כדין.

השופטים הדגישו כי ''חלק גדול מהאחריות לתוצאה הקשה והכואבת מבחינת תושבי "מצפה כרמים" מוטל על המדינה ועל התנהלות הגורמים הרלוונטיים בה הן בזמן אמת והן במהלך ניהול ההליכים השונים בעניין מצפה כרמים בבית המשפט''.

על פי פסק הדין, ''פינוי המבנים יתבצע רק לאחר שיימצא למחזיקים, בתוך 36 חודשים מיום מתן פסק הדין, מענה חלופי ראוי והולם בדרך של הקצאת קרקע חלופית על אדמות מדינה והקמת מבנים חליפיים או העתקת המבנים הקיימים לקרקע החלופית''.

כאמור, השופט הנדל היה בדעת מיעוט וטען כי תקנת שוק נועדה להתמודד עם 'תאונה משפטית'. לדברי הנגל ''יש לפרש את דרישת תום הלב בתקנת השוק על פי לשונו ותכליתו של סעיף 5 לצו, תוך הכרה בכך שהממונה ממלא תפקיד על פי דין.

''במקרה דנן סבר השופט נ' הנדל כי מתקיימים תנאיו של סעיף 5 לצו, לנוכח הנסיבות העובדתיות והמשפטיות והבדיקות שנעשו. על כן, כך לגישת השופט נ' הנדל, יש לדחות הן את הערעור הן את העתירה", נכתב בפסק הדין.

שרת המשפטים לשעבר איילת שקד תקפה את החלטת בג"ץ, "‏פסיקה ארורה של בג״ץ. צדק בטח אין כאן. פסק דין של בית המשפט המחוזי ירושלים, עבודה משפטית של היועץ המשפטי לממשלה, תמיכה של כל הדרג המדיני לאורך השנים וגם דעת המיעוט של השופט הנדל לא מספיקים כדי לעשות את הדבר הנכון.

סעיף 5 הוא כלי משפטי לגיטימי וטוב שבג״ץ מכיר בכך, אבל אין ספק שמצפה כרמים הוא מקום קלאסי ליישם אותו. תושבי מצפה כרמים היקרים, נחשוב ביחד בימים הקרובים מה הדבר הנכון לעשות, את פסק הדין הזה צריך להפוך. או בחקיקה או בדיון נוסף".