ח"כ שרן השכל למועצת הביטחון: לא להארכה אוטומטית של מנדט יוניפי"ל

יו"ר ועדת המשנה לענייני חוץ של הכנסת קוראת לשקול מחדש את הארכת המנדט. "ללא רפורמה - יוניפי"ל יהיה חסר השפעה בלבנון".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ז' באלול תש"פ

ח"כ שרן השכל
ח"כ שרן השכל
צילום: חזקי ברוך

יו"ר ועדת המשנה לענייני חוץ בכנסת, ח"כ שרן השכל (הליכוד), פנתה לחברי המועצה בדרישה שלא להאריך את המנדט של יוניפי"ל באופן אוטומטי.

במכתבה כתבה השכל: "תפקידו המרכזי של יוניפי"ל הוא לשמור על הפסקת האש השברירית בין ישראל ולבנון, למנוע זליגת תחמושת לאזור ולעצור ארגוני טרור מלהשתלט על הגבול בין המדינות. למרות זאת, ביחס לחיזבאללה, כוחות יוניפי"ל הוכיחו פעם אחר פעם כי אינם רוצים ואינם יכולים לעמוד במשימה שהוטלה עליהם".

השכל מציינת שורה של דוגמאות למחדלים של כוחות יוניפי"ל, האחרונה בהן ביום שלישי האחרון, כאשר כוחות חיזבאללה ירו לעבר קיבוץ מנרה בצפון, מבין שני בסיסי יוניפי"ל, ללא הפרעה. בהמשך מציין סגנית יו"ר הכנסת שורה של תקריות – בהן חטיפת החיילים בשנת 2000, המתקפה בהר דב שהובילה למלחמת לבנון השנייה.

"תקריות אלו מחווירות ביחס למחדל העצום שנחשף על ידי כוחות ישראליים בקיץ 2018. צה"ל איתר שש מנהרות חדרו לעומק שטח מדינת ישראל. מנהרות אלו נחפרו מתחת לאפם של חיילי יוניפי"ל".

"אני מבקשת שתאריכו את המנדט רק לאחר שתבחנו את מטרות יוניפי"ל, ההנחיות שניתנו לכוחות, ולאפשר להם את הסמכות והמשאבים למלא את ייעודם. כוחות יוניפי"ל מוכרחים להיות מצוידים בטכנולוגיית מעקב וביטחון נאותה לאיסוף מודיעין ולצפייה טריטוריאלית, על מנת להשיג הרתעה תקינה והכי חשוב. ללא רפורמה ברשות ובציוד כאחד, יש לי תקווה מועטה כי יוניפי"ל תוכל לשמור על השפעה כלשהי על גבול לבנון", כתבה ח"כ השכל.