קורונה בחגי תשרי
גרסה מקוצרת של תפילות הימים הנוראים

רבני רשת 'אור תורה סטון' קיצרו את מחזור התפילה תוך הסרת קטעי מזמורים ופיוטים הנהוגים בימי שגרה.

ערוץ 7 , ז' באלול תש"פ

גרסה מקוצרת של תפילות הימים הנוראים-ערוץ 7
ראש השנה
צילום: Hadas Parush/Flash90

רבני רשת 'אור תורה סטון' ערכו את מחזורי התפילה לקראת הימים הנוראים, כשהם מסירים חלקים מהתפילות הנהוגות בראש השנה ויום כיפור.

מטרת המיזם היא למנוע סכנת הדבקה באמצעות קיצור זמני התפילות, ובכך לאפשר להגדיל את מספר המתפללים שיוכלו להיכנס בשערי בית הכנסת בהתאם למגבלות משרד הבריאות, לצד הקלה על מתפללים המשתייכים לקבוצות סיכון שנגזר עליהם להתפלל תפילת יחיד בבתיהם.

במשך שבועות ארוכים עמל נשיא הרשת הרב ד''ר כתריאל ברנדר יחד עם הרב יהושע גרינשטיין על מנת ליצור נוסח תפילה מקוצר שיופץ בארץ ובעולם.

בין התפילות שהוסרו מהמחזור המקוצר לראש השנה ניתן למצוא את תפילת קורבנות שעל פי ההלכה יכול המתפלל לומר ביחידות בביתו לאורך היום, מרבית פסוקי דזמרא, פיוטים סביב הוצאת ספר תורה [כגון י"ג מידות, "ריבונו של עולם", ו"אני תפילתי"] למעט מספר פיוטים שהושארו ועוד.

דוגמה לקטעי תפילה שהוסרו ביום הכיפורים: חלק נכבד מפיוטי הסליחות, פרקי התהילים ושיר הייחוד שיש נוהגים לאומרם בסיום התפילה. בשחרית ומוסף יום הכיפורים: קורבנות, פיוטי שחרית שהוצאו למעט "על ישראל אמונתו" ו"לא-ל עורך דין", כמו גם מרבית הפיוטים במוסף.

הרב ברנדר מציין כי "לאורך ההיסטוריה והמסורת היהודית תפילות הימים הנוראים הוגדרו על ידי רצון לקשר בין עם ישראל לקב"ה. אולם, כאשר הנסיבות מאתגרות במיוחד כפי שאנו חווים בימים אלה של מגפת הקורונה, ההלכה מחייבת אותנו לקצר את התפילה על מנת לשמור בראש ובראשונה על בריאות ובטיחות המתפללים- כמובן מבלי לוותר או להקל בחיובים ההלכתיים והרוחניים של התפילה".

"תקוותנו היא שבעוד מספר שנים ילדינו ונכדינו יביטו לאחור, ויזכרו את ימי גזירת הקורונה כתקופה שבה עמדנו בגבורה וללא מורא אל מול אויב נסתר, מבלי לוותר על מחויבותנו למהות ולמשמעות הימים הנוראים", הוסיף ברנדר.

הרב יהושע גרינשטין אמר כי "אנו מבינים שאנשים רבים, במיוחד קשישים ואוכלוסיות בסיכון גבוה, ירצו לבוא לבית הכנסת, אך ירצו גם להגביל את זמן החשיפה שלהם בחברתם של אחרים. האתגר הראשי שעמד לפנינו היה לקצר את נוסחי התפילה, תוך שמירה קפדנית ואדוקה על גדרי ההלכה, על המסורת, האופי והלב של הימים הנוראים.

''כמנהיגים רוחניים וקהילתיים, האחריות שלנו היא להבטיח שאנו עונים על צרכי ההלכה היהודית על ידי שיוך כללי ועקרונות ההלכה לאתגרי המציאות העכשוויים. רק כששני האידיאלים האלה הולכים זה לצד זה, יש לנו מסגרת הלכתית יהודית שאנו יכולים להציע לעולם היהודי הרחב. המגיפה העולמית אתגרה אותנו לעשות ככל שלאל ידינו על מנת ולהבטיח את בריאות המתפללים, בד בבד עם הצורך לקיים תפילות חג משמעותיות", הוסיף גרינשטיין.

את המחזורים ניתן יהיה להשיג החל משבוע הבא.