הרב יעקב מדן: שלוש הערות על פרשת גידול הזקנים בצה"ל

אם אנשי ״צו 1״ היו מכירים את מח״ט גולני, הוויכוח שלהם עמו היה מתנהל בסגנון קצת שונה, בעיקר בחודש אלול וערב הימים הנוראים.

הרב יעקב מדן , י' באלול תש"פ | עודכן: 07:05

הרב יעקב מדן: שלוש הערות על פרשת גידול הזקנים בצה"ל-ערוץ 7
הרב יעקב מדן
צילום: הלל מאיר/TPS

א.

אנשי 'צו 1', העוסקים בהגנה על בעלי הזקנים, מטווחים את חיציהם בעיקר כלפי מח"ט גולני החדש, אל"מ ברק חירם. אני מכיר אותו אישית עוד מימי היותו מפקד בא"ח גולני. מדובר באדם חביב, טוב וערכי מאוד, ומעטים כמוהו. על פי השמועות הוא נחשב גם בעל מקצוע מעולה. בחייו כבר עשה מספר דברים למען ביטחוננו, גם במקומות שבהם סיכן את חייו.

קיים עמו ויכוח, מן הסתם במספר נושאים, אך הוויכוח יכול להיעשות גם בדרך אחרת. אני מלמד זכות גדולה על אנשי 'צו 1', שמן הסתם אינם מכירים אותו אישית. אני סמוך ובטוח שאילו היו מכירים אותו, הוויכוח שלהם עמו היה מתנהל בסגנון קצת שונה, בעיקר בחודש אלול וערב הימים הנוראים.

ב.

גם לדעתי חשוב מאוד לאפשר לחיילים שלא לגלח את זקנם מסיבות דתיות. אך במסגרת מאבקנו על דמותו של צה"ל ועל התאמתו לחייל שומר המצוות - הצורך בזקן אינו בעדיפות ראשונה. חדירת העירוב של בנים ובנות ביחידות שדה, גם במילואים וגם במקומות שאין שום צורך בכך, היא סיבה למאבק על עמדתנו בעדיפות גבוהה יותר, וישנם נושאים נוספים.

בנושא העירוב הנזכר עלינו לשלב ידיים במאבק שאינו פשוט כלל, ואם איננו רוצים את פיצול הצבא ל'שבטים' שונים איננו יכולים להרשות לעצמנו בשום פנים מאבק על דברים שאינם בעדיפות ראשונה, ושאלת הזקנים היא אחת מהם.  

אלו ימים שעלינו למנות במשורה את מספר דגלי המאבק שלנו, כדי שיישאר לנו זמן וכוח גם להיאבק על מעמדה של האלונקה המשותפת לכולנו, שברגיה קצת חורקים.

ג.

יש לי צער גדול על כל חייל המגדל זקן מסיבות הקשורות באמונתו ואינו מתכוון לגלחו גם בחייו האזרחיים, ומאלצים אותו בכוח לגלח את זקנו. האשמה בכך מוטלת בדרך הטבע על צה"ל, אך אשמה גדולה מוטלת בכך גם על חיילים המגדלים זקן מסיבות של נוחיות (מסדרי הגילוח בצבא הם 'מטרד' לא קל), מנמקים זאת בסיבות דתיות ובאזרחות אין בכוונתם לגדל את זקנם.

לצבא אין כלים טובים להבחין בין העושים זאת מסיבות דתיות לבין העושים זאת בתירוצים דתיים. האשמה היא של אותם חיילים אך האחריות לכך מוטלת עלינו כציבור.

אני מבקש, שגם לחושבים שעלינו להיאבק על זכות גידול הזקן מסיבות דתיות (ואני כאמור, שולל זאת), אנא, בואו ניאבק במקביל גם על כך שחיילים 'שלנו' לא ישתמשו בכיסוי הדתי לגדל זקן מסיבות שעיקרן נוחיות, זקן עד ליום השחרור.