מעלית וגשר במערת המכפלה - הדמיית פרויקט ההנגשה
מעלית וגשר במערת המכפלה - הדמיית פרויקט ההנגשהצילום: עמי גבירצמן, אדריכלים

יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ בצלאל סמוטריץ', פנה הבוקר (ראשון) במכתב לשר הביטחון בני גנץ, ובו דרש ממנו להוציא אישור מיידי להנגשת מערת המכפלה בחברון לבעלי מוגבלויות.

בפתח מכתבו ציין ח"כ סמוטריץ' כי בשבוע האחרון, ביום רביעי, תם המועד האחרון להגשת התנגדויות להנגשת מערת המכפלה.

"מועד זה הוארך שוב ושוב לבקשת ארגוני שמאל קיצוני ועיריית חברון שבראשה עומד מחבל מורשע. אולם כעת תם לגמרי הזמן", כתב.

לדבריו, "בסמכותך על פי חוק, עוד היום, להכריז על היתר בניה לבניית מעלית במערת המכפלה לטובת הנגשתה לציבור הרחב ולציבור הנכים. אני קורא לך לא להסס ולא לדחות תכנית זו בשל חשש משיקולים ביטחוניים או מדיניים".

"מערת המכפלה הנה ערש קיומו של העם היהודי. על קניית המקום בכסף מלא על ידי אברהם אבינו אנחנו קוראים כל שנה בפרשת חיי שרה. לצערנו הרב, בהסכם חברון האומלל חלק משטח המערה נמסר לשליטת הרשות הפלסטינית והווקאף", הזכיר ח"כ סמוטריץ'.

סמוטריץ' הוסיף וציין כי "לשמחתי, לפני חצי שנה הוציא שותפי וידידי וקודמך בתפקיד, שר הביטחון לשעבר נפתלי בנט, צו הפקעה לשטח המערה כדי שיחזור למדינת ישראל על מנת לקדם את פיתרון ההנגשה. כעת בידיך להשלים את המלאכה ולאשר זאת ובכך לאשרר את ריבונותה של מדינת ישראל במערת המכפלה".

"ברי, כי הנגשת המערה אינה פוגעת באף אדם, ההיפך הוא הנכון. הנגשת המערכה תסייע לכל אדם המבקש להגיע למערת המכפלה יהודי ושאינו יהודי. אין ספק כי הנגשת המערה הינו הצעד הנכון הן מבחינה הומניטרית והן מבחינה ריבונית", קבע סמוטריץ' בסיום מכתבו וביקש את תגובתו של גנץ לנושא בהקדם.