רוח תשובה חדשה באלול: "אני אחר"

עידו שטיינר דולה עבורכם פנינים מקרקעית המוזיקה הישראלית-יהודית, והפעם: אהרן רזאל ואביתר בנאי בשיר תשובה ישראלי חדש-ישן

עידו שטיינר , י' באלול תש"פ

השילוב הבא הוא מתנה גדולה עבורי. את אהרן רזאל אני מכיר למעלה מעשרים שנה, התאהבתי בו מיד כששמעתי את הצלילים הראשונים של "הסנה בוער".

גם את אביתר אני מכיר בערך מאותה תקופה כשהאזנתי אין ספור פעמים לאלבומו הראשון "אביתר בנאי", גדלתי על שניהם ומאז אני עוקב אחרי היצירה שלהם באדיקות. עובדה מרתקת שגיליתי רק עכשיו היא ששניהם שחררו את אלבומם הראשון בדיוק באותה שנה - 1997.

באותה תקופה הם סימלו שני קולות שפעמו בתוכי; אהרן סימל את הרצון להתקדש ולהתקרב. השירים שלו מלאים תמימות, אמונה ותקווה. אביתר סימל את הכאב המחוספס של החיים ומאוד התחברתי לטקסטים האישיים והאינטימיים שלו. תארו לעצמכם איזו הרגשה נעימה לגלות בוקר אחד ששני הכוכבים האלו התחברו לדואט משותף. זה עשה לי את היום.

"אני אחר" הוא שיר תשובה ישראלי חדש-ישן שמבוסס על עיבוד לטקסט הלכתי עתיק יומין בהלכות תשובה של הרמב"ם: "מִדַּרְכֵי הַתְּשׁוּבָה לִהְיוֹת הַשָּׁב צוֹעֵק תָּמִיד לִפְנֵי ה' בִּבְכִי וּבְתַחֲנוּנִים, וְעוֹשֶׂה צְדָקָה כְּפִי כּוֹחוֹ, וּמִתְרַחֵק הַרְבֵּה מִן הַדָּבָר שֶׁחָטָא בּוֹ,⁠ וּמְשַׁנֶּה שְׁמוֹ, כְּלוֹמַר: אֲנִי אַחֵר וְאֵינִי אוֹתוֹ הָאִישׁ שֶׁעָשָׂה אוֹתָם הַמַּעֲשִׂים".

בבסיס השיר עומד רעיון עם מסר פורץ דרך לאדם שרוצה לשוב בתשובה. תדע לך, אומר הרמב"ם, שכעת אינך מי שהיית אתמול. גם אם אתמול חטאת - היום יש לך הזדמנות להיוולד מחדש ולהיות אדם אחר. אחר לגמרי. הרעיון הזה מאוד נגע בי והביא לאלול שלי משב רוח רענן.

השילוב בין השניים קסום גם מבחינה ווקאלית ובעיקר בגלל המהות שלהם. מהכירות אישית אני יודע ששניהם חוזרים בתשובה במובן העמוק של המושג; שניהם עברו שינוי משמעותי בחיים, בהתקרבות פנימית אמתית לאלוקים ולחיי תורה. שניהם בתהליך חיפוש ודיוק מתמשך, סוג של מסע חיפוש שבא לידי ביטוי ביצירה שלהם, כל אחד בזירתו.

למרות שיש ביניהם הכירות רבת שנים ובשנים האחרונות הם אף לומדים יחד במדרשת זיו בירושלים, זהו שיתוף הפעולה המוזיקלי הראשון ואני מקווה שלא האחרון. היצירה המשותפת של השניים מתכתבת היטב עם תנועה חיובית הולכת וגדלה של אמנים ישראליים שלא חוששים לגעת ולעסוק בסוגיות רוחניות-דתיות ולבטא אותן ביצירה שלהם. ואנחנו מרוויחים.

נאור כרמי שנבחר להפיק מוסיקלית את השיר עשה עבודה נהדרת. ההפקה הצליחה לבטא בשיר את הסגנון הייחודי של כל אחד מהאמנים, ויחד עם זאת לייצר משהו חדש, נעים לאוזן ומרטיט את הלב.

לא נותר אלא לאחל לכולנו שנה טובה ומתוקה מלאה במוזיקה טובה.

-

עידו שטיינר הוא מומחה שיווק דיגיטלי לאמנות, תרבות ומוזיקה יהודית. לפייסבוק של עידו שטיינר