דיווח: התקדמות במו"מ על רגיעה

עיתון פלסטיני מדווח על התקדמות במו"מ העקיף על רגיעה בעזה, אך חמאס עדיין דורש הסרה מלאה של הסגר.

דלית הלוי , י' באלול תש"פ

עזה
עזה
צילום: ISTOCK

איסמאעיל הניה, מנהיג חמאס, פרסם היום (ראשון) עדכון על המגעים שמנהלת חמאס במסגרת המאמצים להגיע להסדר על הסרת המצור מעל רצועת עזה.

הניה ציין כי מתקיימים מגעים עם ישראל באמצעות מתווכים בנוגע להסרת המצור בהביעו אמון בתפקיד שממלאות מצרים וקטר, ובשליחות השליח הקטארי לרצועת עזה מוחמד אל-עמאדי.

לדברי הניה, הבעיה המרכזית מצויה ב"כיבוש" ובהתנגדותו העיקשת להסכים לדרישות "הצודקות" של הפלסטינים אשר תובעים להסיר את המצור על כל היבטיו.

הניה טען, כי ניקולאי מלדנוב, המתאם המיוחד לתהליך השלום במזה"ת של האו"ם, תומך במימוש אחריות האו"ם כלפי תושבי רצועת עזה ובמהלכים שיאלצו את ישראל לשים קץ לסבלם. בהקשר זה קרא הניה לאומה הערבית והאסלאמית לעמוד לימין רצועת עזה וירושלים.

ובתוך כך, עיתון אל-איאם היוצא לאור ברמאללה, מדווח (ראשון) על התקדמות במגעים שניהל אמש השליח הקטרי עם נציגי ארגוני המאבק הפלסטיניים ברצועת עזה.

על פי הדיווח, ישראל הסכימה למספר דרישות שהעלו הארגונים הפלסטיניים, ואולם טרם הושג הסכם.

גורמים "יודעי דבר" מסרו לעיתון, כי הארגונים הפלסטיניים עדיין תובעים הסרה מלאה של המצור מעל רצועת עזה כתנאי לחזרה לרגיעה, ואם לא כן פעולות המאבק נגד ישראל יסלימו עד לכדי סבב עימות כולל נוסף. בנוסף, הם דורשים הוצאה לפועל של פרויקטי פיתוח חיוניים ברצועת עזה, ובהם הפעלת קו אספקת החשמל 161 הישראלי והקלות בפעילות מעבר כרם שלום.

עוד נמסר, כי הצד הישראלי הסכים לאפשר העברת הסיוע החודשי הקטרי בסך 30 מיליון דולר והכנסת דלק באופן מיידי לרצועת עזה אם ייפסק שיגור בלוני התבערה והנפץ. כמו כן, הסכימה ישראל להרחיב מחדש את התחום המותר בדיג ולהקל על הכנסת ציוד רפואי כדי לסייע במאבק בהתפשטות נגיף הקורונה.

גורמים פלסטיניים העריכו, כי שיגור בלוני התבערה יפסק או יצטמצם אם תושג התקדמות במו"מ העקיף עם ישראל.