הנשיא ריבלין: קורא למדינות נוספות לכונן יחסים מלאים וחמים עם ישראל

נשיא המדינה נועד עם היועץ הבכיר לנשיא ארצות הברית ג'ארד קושנר וחברי המשלחת האמריקאית.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י' באלול תש"פ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נועד היום (ראשון) עם היועץ הבכיר לנשיא ארצות הברית ג'ארד קושנר וחברי המשלחת האמריקאית המבקרים בישראל בהם בריאן הוק השליח המיוחד בנושא איראן, ואדם בוהלר יו"ר החברה למימון פיתוח בינלאומי של הבית הלבן (DFC).

בפתח הפגישה התייחס הנשיא להסכם בין ישראל ואיחוד האמירויות ואמר כי הוא מהווה שער לעידן חדש במזרח התיכון ומביא תקווה לאזורנו.

הנשיא ברך על החלטת איחוד האמירויות לבטל את החרם על ישראל ואמר כי "ההחלטה מקדמת נורמליזציה ויוצרת הזדמנויות רבות לשיתוף פעולה.

"אני קורא למדינות ערביות ומוסלמיות נוספות ללכת בדרך זו של ידידות ולכונן יחסים מלאים וחמים עם מדינת ישראל, שלום בין אומות, בין עמים, שלום עבור שלום", אמר הנשיא והוסיף כי הוא מקווה שרוח זו של שיתוף פעולה תסייע בבניית עתיד של אמון גם עם הפלסטינים.

הנשיא הציג בפני קושנר את ״ארץ המנזרים״, המיזם המשותף אותו הוא מקדם בשנים האחרונות אשר עתיד להכשיר את השטח הסמוך לאתר הטבילה של יוחנן המטביל על פי האמונה הנוצרית, לקליטת צליינים רבים מכל העולם בשיתוף פעולה ישראלי-ירדני, והסביר כי ״קידום האתר ופיתוחו יהוו נדבך משמעותי אשר יגשר בין העמים והדתות ויאפשר את הפיכתו של חזון הדו-קיום למציאות של ממש תחת שיתוף פעולה אזורי ישראלי, ירדני ופלסטיני״.

הנשיא ציין כי הוא רואה ברוחות החדשות הנושבות באזור מאז הבשורה על ההסכם עם איחוד האמירויות, הזדמנות לקידום הפרויקט וכי הוא סבור שמעורבות אמריקאית בנושא תוכל לסייע גם לכך.

בסוף דבריו ביקש הנשיא להודות למשלחת האמריקאית בראשות קושנר על מאמציהם ואיחל לו ולבני משפחתו שנה טובה.

מוקדם יותר נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם בכירי הממשל האמריקני, היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב רוברט אובריאן והיועץ הבכיר לנשיא ארה״ב ג׳ארד קושנר.

בתום המפגש מסרו המשתתפים הצהרות משותפות. ראש הממשלה נתניהו בירך את קושנר ואובריאן בפתח דבריו ואמר, "תענוג מיוחד לארח אתכם בירושלים היום, כי מחר תהיו בטיסה המסחרית הראשונה אי פעם מישראל לאיחוד האמירויות".

"אתמול האמירויות הסירו לראשונה את החרם על ישראל ופתחו את הדלת למסחר והשקעות, ושיתוף פעולה בין הכלכלות הטובות ביותר במזרח התיכון. לא רחוק היום שבו נשאל - איך יכול להיות שהמצב היה אחר?".

"תוכנית טראמפ היא היוזמה הריאלית הראשונה לשלום בין ישראלים לפלסטינים", הוסיף נתניהו. "איש לא ייאלץ לעזוב את ביתו וישראל תשמור על עליונותה הביטחונית. מדינות ערביות נוספות יצטרפו לשלום והפלסטינים יבואו בעקבותיהן. לא היינו יכולים להגיע לשלום ההיסטורי הזה בלי תמיכתה האדירה של חברתנו הגדולה ארה"ב. אני שמח שהמבקרים התבדו".

"לפלסטינים היה וטו על השלום זמן רב מדי, לא נחכה להם לעד", ציין ראש הממשלה.

היועץ אובריאן אמר: "איחוד האמירויות היא המדינה הגדולה ביותר שמכירה בישראל מאז 1994. היצירתיות של ישראל והכספים של האיחוד יעשו משהו משמעותי במזרח התיכון. מוסלמים שירצו להתפלל בירושלים יוכלו לטוס לפה ולעשות זאת. הביטחון של ישראל מתחזק וזאת אחת המטרות שלנו".