המדריך להורים לקראת חזרה ללימודים

לקראת החזרה ללימודים הרב יוני לביא עם 8 עצות חשובות להורים כדי להגיע מוכנים לחינוך איכותי ונכון בבית הספר ובבית

הרב יוני לביא , י' באלול תש"פ

הרב יוני לביא
הרב יוני לביא
עצמי

מזל טוב! השבוע זה סוף סוף קורה ויותר משני מיליון ילדים יחזרו לבתי הספר ולגנים. איך בדיוק ייראו הלימודים בתקופת הקורונה? אפילו שר החינוך לא באמת יודע.

ובכל זאת יש לנו כהורים תפקיד חשוב בלעזור לנסיכים היקרים שלנו לבצע נחיתה רכה ככל האפשר לתוך שנת הלימודים.

הנה שמונה מסרים בסיסיים שחשוב להעביר להם:

א. פשוט לשמוח – התחלה של שנת לימודים חדשה היא מאורע נהדר שראוי לחגוג אותו. זו הזדמנות לפתוח דף חדש ולהתקדם מבחינה לימודית, חברתית ורוחנית. אתם הולכים להצליח ובגדול!

ב. אתגר הקורונה – אל תקשיבו למי שאומר שזו הולכת להיות שנה אבודה. אתם תדאגו (ואנחנו נעזור לכם) שהיא לא תהיה כזו. אדרבה ההתנהלות המיוחדת שמחייבת הקורונה מדרבנת לפתח כמה תכונות שיהיו נכס חשוב לחיים: למשל, משמעת עצמית, סבלנות, פתיחות, יצירתיות.

ג. חזרה למסלול – אחרי חופש גדול תחת צל הקורונה שכלל הרבה (מידי) שעות מסך, המון שעות שינה וביקורים תכופים במטבח - הגיע הזמן לחזור לסדר יום קבוע ולגבולות בריאים יותר.

ד. לא לזלזל בלמידה מרחוק – הבהירו לילדים: חלק מהלמידה אומנם תתבצע מהבית, אבל זוהי למידה לכל דבר!

מה שאומר: גם ביום שלא הולכים לבית הספר – מתעוררים בשעה שקבענו, מתלבשים, מתפללים, אוכלים ומתיישבים מול המחשב עם ספר, מחברת ומצלמה פתוחה.

שיעור בזום לא יתנהל דרך סמארטפון / מהמיטה / עם פיג'מה / מצלמה סגורה / תוך כדי שיטוט בווטסאפ וביוטיוב.

ה. מסכים מוגנים – הורים רבים יהיו בעבודה ולא יוכלו להשגיח בזמן אמת על מה הילדים עושים מול המסך. חיוני שהאינטרנט בבית ובסמארטפונים יהיה מוגן מבחינת התוכן וקצוב מבחינת שעות השימוש. יש אפליקציות מעולות שעושות את שני הדברים (ניתן להתייעץ בעניין חינם עם 'מוקד אור').

ו. כל ההתחלות קשות – ילדים רבים יצטרכו להסתגל לחזרה לשיגרה או להתמודד עם קשיי ההשתלבות בגן חדש / כיתה א' / תיכון וכו'. אנחנו העוגן שלהם! חשוב שנשדר ביטחון ורוגע, נעזור במה שצריך ברמה הטכנית ונתמוך רגשית. לצד זה נתאזר בסבלנות ואמונה שהם יצליחו.

ז. לחשוב על האחר – כשהילד יחזור ביום הראשון מבית הספר חוץ מלשאול: "איך היה לך?", אל תשכחו לשאול: "ואיך היה לחברים שלך?". בהמשך השנה לא רק לברר: "כמה קיבלת במבחן?" אלא "האם הרמת כיסא בסוף היום ואמרת שלום לשומר בכניסה?".

אנחנו רוצים ילדים שלא יהיו רק מאגרי ידע אלא קודם כל בני אדם!

ח. השותף - יהיה ממש יפה מצידנו אם נרים טלפון או לפחות מסרון קטן למורה שלו עם ברכה חמה להצלחה. אנחנו מפקידים בידיו/ה את הדבר הכי יקר לנו בעולם וחשוב לנו לחזק אותו/ה ולשמור על ערוץ תקשורת פתוח בינינו.

ולסיום, להתפלל לה' שזו תהיה שנה מדהימה עם הרבה התקדמויות ובשורות טובות: חיסון לקורונה וחזרה מליאה לשיגרה, המון חתונות ועבודה לכל המובטלים. וכמובן: הצלחה גדולה לנו ולילדינו היקרים.