מי צריך מורים? מחשבות לקראת פתיחת שנת הלימודים

רב בית הספר מירון בטור מיוחד לקראת פתיחת שנת הלימודים: "חלק מהותי מתפקיד המחנכים הינו לעזור לתלמיד להרגיש שהוא מחובר אל ה' "

הרב אלעזר לוונטהל , י' באלול תש"פ

הרב אלעזר לוונטהל
הרב אלעזר לוונטהל
צילום: עצמי

דורנו התברך בכלי מיוחד, עליו לא חלמו בדורות עברו - האינטרנט. בלחיצת כפתור, יכול כל אדם להשיג את מלוא המידע בכל תחום. הרשת מלאה בחומרי למידה מכל הגוונים: ספרים, מצגות, שיעורים מוקלטים, סרטונים ועוד, עד שניתן היה לחשוב שכבר אין צורך במורים.

תחושה זו התחזקה בתקופת הקורונה. בשעה שבתי הספר היו סגורים, ומורים לא נפגשו עם תלמידיהם, התברר לעין כל שהידע אכן מונח בהישג יד והתלמידים יכולים לגשת אליו בכוחות עצמם.

והשאלה מהדהדת, מי צריך מורים? אולי באמת אפשר כבר לוותר על המקצוע המורכב והמיושן הזה?
אפשר לענות על שאלה זו מכמה היבטים. אני רוצה להתמקד באחד מהם.

על רבי קלונימוס קלמיש שפירא, האדמו"ר מפיאסצ'נה היו אומרים שהוא ידע לעשות כל מיני מופתים, אבל המופת הכי גדול, הוא שהוא ידע לגשת אל הנוער הצעיר ולדבר בשפתו.

וכך הוא הגדיר את תפקיד המחנכים (בהקדמתו לספר 'חובת התלמידים'):

"לא את השכל של התלמיד בלבד אנו מחפשים עתה, רק את כל התלמיד, את הנפש, רוח ונשמה של הילד הישראלי אנו מחפשים לקשרו באלהי ישראל ויהיה יהודי חרד לדבר ד' וכל מאויו אליו יתברך יהיו".

כלומר, חלק מהותי מתפקיד המחנכים הינו לעזור לתלמיד להרגיש שהוא מחובר אל ה'. ואיך עושים זאת? ממשיך הרב ומסביר שחינוך דומה לחניכה.

פעמים רבות, כאשר אדם נכנס לשמש בתפקיד בכיר, חונך אותו אדם אחר שמכיר את התפקיד. חניכה זו הינה לווי של החניך בקשייו ובלבטיו במהלך כניסתו לתפקיד. זהו בדיוק תפקיד המחנכים!

לתלמיד יש נשמה אלוקית שטמונה וגנוזה בו והיא הולכת ומתגלה עם השנים. המחנך שיוצר קשר אישי עם התלמיד, מלווה אותו בתקופה משמעותית בחייו. הוא עוזר לו להיחשף לנשמתו, להוציאה, לגלותה וכך להיות ליהודי נאמן שאוהב את ה' ואת תורתו.

מי שמבין כך את התפקיד מבין ששום סרטון, מצגת או אפליקציה לא יכולים למלא אותו. מדובר בתהליך המותאם אישית לכל נשמה ומובנה על אמון הדדי ודוגמה אישית. את מלאכת עיצוב הנשמות, יכולים לעשות רק נשמות.

הלוואי שתהיה לכולנו שנה פוריה של חינוך וצמיחה שבה ניחשף לקשר העמוק והחי שקיים ביננו לבין בורא עולם!

הרב אלעזר לוונטהל, רב בית הספר מירון