אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

חוקרים מאוניברסיטת האסלט בבלגיה מצאו כי ילדים הגדלים בסביבה עירונית ירוקה יותר נהנים בבגרותם מכמה יתרונות ובהן אינטליגנציה גבוהה יותר, ורמה נמוכה של התנהגות קשה או אגרסיביות.

החוקרים ניתחו את רמות מנת המשכל וההתנהגות של ילדים בגילאי 10 עד 15, שחלקם גדלו באזורים עירוניים בנויים בצפיפות, בעוד אחרים באזורים ירוקים במיוחד.

הילדים שגדלו במקומות שהיו בסך הכל 3 אחוזים ירוקים יותר מאשר חבריהם, נהנו ממנת משכל גבוהה יותר ב-2.6 נקודות בממוצע.

ההבדל נמצא באזורים עשירים ועניים יותר באותה מידה, וללא הבדל ברמת ההכנסה של ההורים.

ישנן כבר עדויות משמעותיות לכך ששטחים ירוקים משפרים היבטים שונים בהתפתחות הקוגניטיבית של ילדים, אך זהו המחקר הראשון שבדק את מנת המשכל של הילדים.

לטענת החוקרים מהאוניברסיטה בבלגיה, "הסיבה איננה ודאית אך עשויה להיות קשורה לרמות מתח נמוכות יותר, משחק ומגע חברתי גבוהים יותר, או סביבה שקטה יותר".

פרופסור טים נבארו, מרצה לאפידמיולוגיה סביבתית באוניברסיטת האסלט בבלגיה שהיה אחד מעורכי המחקר, הוסיף עוד כי "העלייה בנקודות מנת המשכל הייתה משמעותית במיוחד עבור אותם ילדים בקצה התחתון של הספקטרום, שם עליות קטנות ברמת הסביבה הירוקה ותוצאותיה עשויות לחולל הבדל גדול. יש יותר ויותר עדויות לכך שסביבה ירוקה קשורה לתפקוד הקוגניטיבי שלנו, כמו כישורי זיכרון ותשומת לב. מה שהמחקר הזה מוכיח עם מנת משכל הוא מדד קליני קשה ומבוסס יותר. אני חושב שבוני ערים או מתכנני ערים צריכים לתת עדיפות להשקעה במרחבים ירוקים מכיוון שכדאי מאוד ליצור סביבה אופטימלית לילדים לפתח את מלוא הפוטנציאל שלהם".

המחקר, שפורסם בכתב העת Plos Medicine, השתמש בתמונות לוויין למדידת רמת הירוק בשכונות, כולל פארקים, גנים, עצי רחוב וכל שאר הצמחייה.

ציון מנת המשכל הממוצעת היתה 105 אך החוקרים מצאו כי 4 אחוזים מהילדים באזורים עם רמות נמוכות של צמחייה ירוקה קיבלו ציון מתחת ל -80, בעוד שאף אחד מילדים שגדלו באזור עשיר בצמחייה ירוקה לא קיבלו ציון מתחת ל-80 נקודות.