שאול מרידור
שאול מרידוריונתן זינדל/ פלאש 90

התפטרות הממונה על התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור, והביקורת שהשמיע על התנהלות הממשלה, הכתה גלים במערכת הפוליטית.

שר האוצר ישראל כ''ץ טען כי מרידור פעל בפומבי נגד מדיניות הממשלה ואף עשה זאת משיקולים פוליטיים, לטענתו.

''מאז כניסתי לתפקיד הענקתי גיבוי רחב לצוות המקצועי באוצר ובכללו לשאול מרידור, כפי שעשיתי בכל תפקידיי בעבר. לצערי לאחרונה מתוך שיקולים פוליטיים צרים החל מרידור לפעול באופן בוטה וגם פומבי נגד מדיניות הממשלה ונגד המדיניות שהובלתי במשרד האוצר, ולכן פרישתו מתפקיד ראש אגף התקציבים היא מהלך נכון ומתבקש", אמר כ''ץ.

''בכוונתי להביא בהקדם מחליף ראוי ומקצועי לתפקיד שיסייע לי ולממשלה בקידום המדיניות הכלכלית בתקופה מאתגרת זו", הוסיף שר האוצר.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין פרסם הודעה חריגה, שבה כתב ״אני מצר מאוד על התפטרותו של שאול מרידור מתפקידו כראש אגף התקציבים במשרד האוצר. הצעד הקשה בו נקט, והמשמעויות הנובעות ממנו, מדאיגים אותי מאוד.

''שאול הוא איש מקצוע מהמעלה הראשונה, ואחד ממשרתי הציבור המסורים מולם זכיתי לעבוד בשנים האחרונות. בכל סוגיה שהבאתי לפתחו, ידע שאול לפעול למען יצירת פתרון מקצועי ואחראי, ומתוך תפיסה שקולה ועניינית''.

ריבלין הוסיף: ''בימים אלה יותר מתמיד, דרושה לישראל פקידות ציבורית מקצועית וחזקה, שעובדת יחד עם הדרג הנבחר למען חילוץ העם והמדינה מהמשבר הקשה שפוקד את העולם כולו״.

בליכוד בירכו על התפטרותו של שאול מרידור. ח"כ שלמה קרעי אמר ''אני מברך את שאול מרידור על התפטרותו. אין זה ראוי שפקיד, בכיר ככל שיהיה, יפעל נגד מדיניות השר ויחזיק בתפקידו כבן ערובה. אני תקווה שעוד כמה ילכו בעקבותיו. ההתפטרות תאפשר לרה"מ ולשר לתפקד ביתר קלות ולהוציא לפועל את מדיניותם. אני מחזק את ידי שר האוצר מול המתקפות הפומביות נגדו''.

שרת התחבורה מירי רגב הגיבה להתפטרות: ''הגיע זמן משילות. עלינו לעמוד איתנים מול הניסיון של פקידים לקבוע את המדיניות במקום ליישם אותה. נבחרנו כדי למשול ולקדם מדיניות - עם מלוא הסמכות והאחריות. פקיד בכיר ככל שיהיה, שאינו מוכן להתיישר לפי הכלל הזה - טוב שיתפטר''.

שר הביטחון בני גנץ אמר כי ''ראש אגף התקציבים שאול מרידור הוא איש מקצוע מסור ומנוסה שתרם רבות לכלכלת ישראל במסגרת תפקידו, ידע לראות את האנשים דרך המספרים וידע לעבוד עם המספרים לטובת האזרחים. הוא עשה זאת בתקופה כלכלית מורכבת ועזיבתו מצערת. אני בטוח שעוד יתרום רבות לכלכלה הישראלית''.

יו"ר האופוזיציה ח''כ יאיר לפיד טען כי ''התפטרותו של שאול מרידור היא לא תמרור אזהרה אלא אזעקת אמת. כפי שהזהרנו כלכלת ישראל הפכה לאיזור אסון. הניהול הכלכלי של משבר הקורונה הוא מחדל בסדר גודל של יום כיפור. ככה לא מנהלים כלכלה במשבר וככה לא מנהלים מדינה. זוהי רשלנות פושעת של חבורת פוליטיקאים חסרי אחריות שעסוקים רק בעצמם''.

ח''כ קטי שטרית מהליכוד בירכה על ההתפטרות ואמרה כי ''במדינה דמוקרטית הדרג הנבחר הוא שמתווה את המדיניות והדרג המקצועי מייעץ כיצד לבצעה. לשאול מרידור קרה מה שקורה לפקידים שנמצאים זמן רב מדי במערכת, הם מתבלבלים בין תפקידו של עובד ציבור לתפקידו של נבחר ציבור. טוב עשה כשבחר לעזוב. אני מאחלת לו הצלחה בהמשך דרכו''.

ישראל כ"ץ
ישראל כ"ץצילום: Photo by Noam Revkin Fenton/Flash90

במכתב ששלח מרידור לשר האוצר כ''ץ הוא פירט את הסיבות שהביאו להתפטרותו. ''איני יכול לתת יד להתנהלות הקלוקלת המתקיימת במהלך החודשים האחרונים, שכל אזרחי ישראל ישלמו עליה מחיר כבד בשנים הבאות'', כתב.

מרידור מספר במכתבו כי ''במשך החודשים האחרונים, וביתר שאת במהלך השבועות האחרונים, היכולת לבצע את תפקידי כראש אגף התקציבים הפכה לבלתי אפשרית.

''לצערי אתה לא מאפשר לי ולמשרתי ציבור רבים אחרים באגפים השונים במשרד האוצר ובמשרדי ממשלה אחרים, לעשות את מה שאנחנו יודעים לעשות - לגבש, להציע, לנתח ולבקר צעדי מדיניות אשר יאפשרו למשק הישראלי לצלוח את תקופת המשבר הכלכלי הקשה הפוקד אותו, לצד תמיכה במאמץ הלאומי לטיפול יעיל במגפת הקורונה'', הוסיף ראש אגף התקציבים הפורש.

מרידור משתלח במקבלי ההחלטות: ''בימים אלה מושפעים תהליכי קבלת ההחלטות מאינטרסים צרים, לא עניינים, קצרי טווח, לצד השתקת הדרג המקצועי, זלזול בוטה בעבודת מטה מקצועית, שליפות מהמותן, רמיסת הכלים והכללים התקציביים".

"גם כשהיו כאלה שכינו אותי ואת חבריי 'מחבלים' וניסו לייצר דה-לגיטימציה, עמדתי איתן (לא זכינו לגיבוי ממך). בימים האחרונים אחרי שנחצו עוד ועוד קווים אדומים, החלטתי שאיני יכול לתת יד להתנהלות הקלוקלת שכל אזרחי ישראל ישלמו עליה בשנים הבאות מחיר כבד".

"מדי שבוע אני נחרד לגלות שמסגרת התקציב משתנה ללא כל דיון... אין עוררין שתפקידך להוביל מדיניות, אך אינך יכול לעשות זאת תוך רמיסת כללים, התעלמות מנתוני מאקרו-כלכלה, ניסיונות לשנות אומדנים תקציבים על מנת לייצר מקורות פיקטיביים לחלוקת תקציבים נוספים, והדרת אגף התקציבים", הוסיף מרידור.