השר אופיר אקוניס
השר אופיר אקוניסצילום: יוני קמפינסקי

השר לשיתוף פעולה אזורי אופיר אקוניס (הליכוד) שוחח היום (שני) עם ענת דוידוב וגולן יוכפז והביע את דעתו על התפטרותו של ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור, לטענתו הוצאה מפרופורציה.

בהמשך התייחס השר אקוניס גם למשלחת שיצאה מישראל לאיחוד האמירויות, בעקבות המגעים להסכם השלום.

אקוניס תקף את הסיקור התקשורתי של ההתפטרות, "כמה עורכים משועממים בחדרי החדשות. בכל הכבוד ויש לי כבוד, האם אפשר בכלל להשוות בין התפטרות שהיא אגב לא בלתי לגיטימית של ראש אגף חשוב ככל שיהיה במשרד האוצר, לבין הסכם שלום היסטורי?"

הוא ציין כי לפי שיטת הממשל בארה"ב, "כאשר מגיע ממשל חדש, במקרה הזה רק שר חדש וחצי ממשל חדש, אורז את מטלטליו ועוזב כי הוא חושב שלא יסכים עם מדיניות השר. אם מר מרידור הצעיר חשב שאיננו מסכים עם מדיניותו של האדם נבחר הציבור, הליכוד וחלוקת התיקים, תיק באוצר בידי הליכוד, והמדיניות היא של ישראל כ"ץ; אם הוא רואה שאיננו יכול ליישם בצורה מיטבית את המדיניות שמתקבלת בצורה דמוקרטית לחלוטין, קודם במליאת הממשלה, אח"כ בוועדת הכספים, אח"כ במליאת הכנסת, אז קם והתפטר. הוא צריך להביע את דעותיו המקצועיות, אין על זה וויכוח. אבל זה בסדר, זה קרה, ויש לי יסוד להניח שזה יקרה בממשלים נוספים".

במכתבו טען מרידור כי 'בימים האחרונים אחרי שנחצו עוד ועוד קווים אדומים, החלטתי שאיני יכול להיות עוד חלק מהמערכת ולתת לגיטימציה [...] בסוף כולנו נשלם את המחיר'. השר אקוניס תהה: "על איזה קווים אדומים מדבר מר מרידור? על מה הוא מדבר? על תוכנית סיוע בהיקף של מאה מיליארד שקלים שהועברה בחודש אחד לעצמאים, לאנשים שהוצאו לחל"ת ולאנשים שלא רק הוצאו לחל"ת אלא גם פוטרו ממש, לעסקים קטנים? הציבור אחרי הסגר הראשון, מסוף אפריל פחות או יותר שיווע לעזרה וסיוע כלכלי מן המדינה. הוא קיבל את הדבר. אמרו לנו לפני חודשיים וחצי, אתם דיברתם על זה, למה לא עושים מה שעשתה ארה"ב ששלחה צ'קים לבתי האזרחים? עשינו גם את זה, עשינו העברות בנקאיות; אח"כ אמרו למה אתם עושים את זה בצורה שוויונית? שינינו את זה, הכנסנו בזה שינויים; אח"כ אמרו עצמאים לא מקבלים סיוע – קיבלו סיוע". כמו כן, השר טען: "אין פה עניין פלילי יכול להיות לשיטתכם, לא לשיטתי, שיש כאן התנהלות שגויה. פלילים ודאי שאין פה".

הוא הוסיף ואמר: "יכול להיות שבהתפטרותו של מר מרידור יש ביצוע של מעשה אבות סימן לבנים. השר מרידור התפטר מהממשלה על רקע חילוקי דעות ביולי בוועידת קיסריה 1997, לא הסכים עם המדיניות. שאול לא מסכים עם המדיניות ומתפטר, זה לגיטימי ולא הייתי מפריז בדבר הזה. יש יום הרבה יותר חשוב היום. פקיד בכיר ככל שיהיה שאיננו מסכים עם מדיניות השר זכותו הלגיטימית להתפטר, דרמה לאומית? לא הייתי עושה מזה. הדרמה הגדולה שנעשתה אתמול יצאה מכלל פרופורציה. אדם מתפטר, זה קרה בעבר ויקרה בעתיד. אם מר מרידור רוצה להציג לציבור את מדיניותו ואת תפיסת עולמו ולהיבחר על ידי הציבור, הוא מוזמן לעשות את זה בניסיון להיבחר לרשימה כזו או אחרת לכנסת".

יוצאים לדרך

בהמשך, התייחס למשלחת הישראלית לאמירויות שיצאה לדרכה, ואמר: "יום 'סופר' היסטורי, היום הזה משמח אותי כאזרח. אני זוכר את עצמי כבן ארבע וחצי צופה בנחיתת סאדאת, אח"כ בהסכם השלום שנחתם על המדשאות בקמפ דיויד וזה לא פחות גדול. המזרח התיכון חדש ומתחדש, זה יום היסטור. נדמה לי שבחודש האחרון הייתה המעטה בהסכם הזה דווקא מאלה ששנים היו בצד השני. עשינו הערכה במשרדנו מה ייתן ההסכם לאזרחי ישראל, לתעשיות הישראליות, לכלכלה הישראלית - הערכתנו היא ש-500 מיליון דולר היקף סחר בשלב הראשון רק וזה עוד ילך ויתעצם".

לסיום אמר השר לשיתוף פעולה אזורי: "כיוון שלרגע זה אין עדיין תאריך מדויק לחתימה על ההסכם הערכתי שלי, אני מקווה מאוד שזה יקרה עד ערב ראש השנה. לא בטוח, ערב ראש השנה מתקרב בצעדי ענק, אני מאוד מקווה שנצליח. אם לא, נעשה את זה ממש בתחילת אוקטובר ואז יוצאים לדרך".