היהודים באים – בתשובה

הגיעה השעה להשמיע את 'דבר-העם'. זמן רב מדי ישב עם ישראל אילם למול הבוז וההגחכה שנקטו כלפיו ברוני התקשורת.

אלעד צדיקוב , י"א באלול תש"פ

אלעד צדיקוב
אלעד צדיקוב
צילום: באדיבות המצולם

שבועיים חלפו מיום עצרת המחאה מול תאגיד השידור 'כאן', בשל הסדרה הפוגענית והמבזה 'היהודים באים'. בפרק זמן זה, שר החינוך גלאנט הודיע כי תכני הסדרה יורדו מתכנית הלימודים לשנה"ל תשפ"א.

שר התקשורת יועז הנדל סיכם על מימוש הייצוג ההולם והתחייבות למנות נציגים חרדים למועצות תאגיד השידור, הרשות השנייה ומועצת הכבלים והלווין. במקביל ובקשר עקיף, התכנית גב האומה וליאור שליין הורדו מהמסך לאחר 11 עונות.

רשימת הישגים נאה ב"ה ביחס לנק' הפתיחה מלפני שבועיים.

המחאה כנגד 'היהודים באים' שהציגה התנשאות ובוז אל מול האמונה המשותפת לכולנו, יהדותנו שהשיבה אותנו לארצנו – היא רק יריית פתיחה, לתמורה חברתית חדשה שתלך ותתפתח ושראוי לה להיות במיקוד תשומת הלב של הציבור המצוי על הרצף 'מסורתי – דתי – חרדי'.

מחאת 'היהודים באים' נגעה בעצביה החשופים של החברה בישראל והולידה מבול טורי דעה והתייחסויות מכלל קשת הדעות, ההשקפות, הדעות הפוליטיות והמנעד התרבותי מקצועי בישראל. החל מיוצרי הסדרה על מפיקיה, כותביה ושחקניה ועד למנהיגות הפוליטית לסוגיה – כולם מצאו לנכון להגיב, להסביר ולנמק עם אפס אחוזי אדישות. גם אותו אחד שלגלג, השמיץ וגידף את שם אלוקים צבאות –טרח להודיע כי יהודי גאה הוא...

אולם ההישג האסטרטגי ביותר בערב זה, היה המבנה החברתי החדש שנוצר לנגד עינינו שבו הופגן אולי לראשונה בהיסטוריה חיבור משמעותי בין הציבור החרדי, הדת"ל והמסורתי – סביב נקודת הקודש המשותפת לכולם בשווה. היורד לפרטים יגלה, כי רוב מפיקי הארוע ויוזמיו באים דווקא ממחנה בעלי התשובה בישראל.

בישראל חיים כיום עפ"י נתוני הלמ"ס, למעלה מ300 אלף בעלי תשובה. הם בנויים באופן טבעי ממרכיב ישראלי מובהק שעבר ברובו בתחנות הבסיס תיכון- בגרות – צה"ל – אקדמיה., ומצד שני ממרכיב נוסף – נאמנות מוחלטת , לא מתפשרת, לאהבת היהדות ולהנכחתה במרחב הישראלי ממנו הגיעו. בדגש חזק ומדייק על המושג 'מדינה יהודית' , בשונה מהמושג 'מדינה דתית'.

הצד השווה בקרב בעלי התשובה כולם היא הכמיהה לאמת, למשמעות, להתבררות ולבסוף לנאמנות מוחלטת למסע שעברו. המעבר האישי מחיי חול לחיי שמירת מצוות היא דרמטית ולא נתפסת למי שלא עבר את התהליך. זוהי לידה לחיים חדשים רווי פרטים רבים ולא מוכרים, ריבוי הלכות, מצוות, חגים וזמנים, לימוד תורה ועבודת השם – תחילת חיים מבראשית.

המסע עובר גם בתהליכים חברתיים ומשפחתיים אדירים, התובעים מחירים כבדים בהתמודדות עם הרמת הגבה החברתית, בעמידה עוצמתית מול השבר התדמיתי ממצליחנות למפסידנות לכאורה. התמודדות כלכלית, שינויי מקום עבודה ומשלח יד, התנכרות מפתיעה של עולם התעסוקה, זרות במקום המגורים הטבעי, הזנחת תחביבים ועיסוקים. זוהי טלטלה במים גבוהים. הכי גבוהים שיש..

אותה קבוצה אדירה, בעלת מסירות נפש אמיתית – המרכיבה למעלה מ30% מהחברה החרדית בישראל, חשה נינוחה לגמרי באפשרות שלה לבטא את עמדותיה אל מול החברה הישראלית ממנה באה מחד ומאידך להיות נוכחת ובעלת עמדה ביחס לחברה החרדית אליה היא שייכת כעת.

קבוצה המבטאת פרופיל ישראלי חדש שעומד יציב, ובגו זקוף כשרגלו האחת בקיבוץ השומר הצעיר והשניה בבית המדרש בירושלים או בבני ברק, זה המשרת במילואים כקצין לוחם אך יודע כי קרב חייו האמיתי הוא לבנות ולפתח את קומת הרוח של סביבתו ושלו.

בעלי התשובה סובלים פחות מעיוורון הצבעים אשר מונע חיבור עם אנשים מבתי מדרש המייצגים גוונים ואורות אחרים מן הדרך עליה התחנכו. הם מכילים בטבעיות פתיחות וחיבור לכלל ישראל על גווניו והשקפותיו - כל זמן שקיימת נאמנות אמת להשם ולתורתו.

זהו תהליך בריא שסופו להוביל להסרת החומות החוצצות שבתוך העם. לביטול הקיטוב בין ציבור לציבור ובין קהילה לקהילה. הפנמת אירוע זה תייצר את ההזדמנות לחוש באותו זרם חיים משותף שהיה קיים אצל כולנו, אך נשכח. ההבנה שאנו בעלי מטרות משותפות שנכון להתאחד כדי להוציאן אל הפועל איננה מאיימת על זכותנו להגדרה יהודית ייחודית, המתאימה לשורש נשמתנו.

הידיעה כי כוחות גדולים ועתירי ממון כמו הקרן החדשה וקרן וקסנר פועלות לנתק לכאורה את הזהות היהודית של ישראל במלוא כוחן, מחייבת אותנו לפעול בערבות הדדית גם בתחום הרוחני.

הישג מעין זה נוכל לקדם רק אם נתחיל לחשוב בגדלות ובאחריות יהודית כלפי כלל עם ישראל. הרבה פחות עיסוק בכיתתיות, ובחלוקה לתתי זרמים. ובמקום זאת תנועה משותפת והתקבצות סביב המכנה המשותף של כולנו- היהדות היפה של עם ישראל.

הגיעה השעה להשמיע את 'דבר-העם'. זמן רב מדי ישב עם ישראל אילם למול הבוז וההגחכה שנקטו כלפיו ברוני התקשורת. תפיסותיו המסורתיות שיש בהן, אהבת ה' אהבת ישראל ותורתו הפכו ללעג ולקלס בפיהם של ליצנים חדי לשון ,אך הן מתחילות כעת להתעורר והן עוד ילכו וישמיעו את קולן.

מחאת היהודים יצרה את הפלטפורמה להתלכדות חוצת מגזרים, המשקפת את הקומה האחדותית של כלל ישראל.

המסע הזה הוא רק בראשיתו והוא תלוי בנו ובסיעתא דשמיא גדולה, כדי שילך ויתעצם ויכבוש עוד ועוד את התודעה הישראלית המבולבלת, המתוסכלת והמהססת.

הכותב: מנכ"ל ארגון אופק, חבר מועצת העיר הרצליה וממובילי מחאת 'היהודים באים'