אתונה
אתונהצילום: istock

ישראל אמנם מסומנת כמדינה אדומה ובכל זאת יש מי שמצליח לצאת ממנה לשליחויות, בין השאר ביוון.

בני הזוג הרב אלירן ורעייתו איילה שבו צפויים לצאת מחר (שני) עם שני ילדיהם הקטנים לאתונה ולהתחיל שם שליחות מטעם רשת אור תורה סטון.

את ההכשרה לשליחותם עברו הזוג שבו דרך מכון שטראוס עמיאל של אור תורה סטון. בשיחה עם ערוץ 7 מספר הרב שמחון על ההכרעות של הרגע האחרון שקיבלו בני הזוג לקראת היציאה לשליחות באתונה.

מה שהוביל להכרעה שניתן יהיה לצאת לאתונה היה ביקורו של שר החוץ היווני בישראל בשבוע שעבר. במהלך מפגשיו עם שר החוץ של ישראל, גבי אשכנזי, התקיימו התכתבויות עם הקהילה ביוון ולמחרת ניתן האות לרכישת כרטיסי הטיסה.

באתונה יכהן הרב שבו כסגן הרב של אתונה, ובין תפקידיו גם ילמד יהדות אחרי הצהריים. "יש גן ובית ספר יהודי ומחטיבה אין מסגרת יהודית. קרן לאודר מממנת לימודים בתיכון פרטי תמורת לימודי יהדות", הוא מספר על המסגרת בה ילמד תלמידי תיכון יהודיים באותה השלמת לימודים.

הרב שבו אינו דובר יוונית. איך מעבירים מסרים ומעבירים שיעורים לבני נוער ולקהילה ומדלגים על מחסום השפה? "לשמחתי הם מדברים אנגלית ברמה מאוד גבוהה. לומדים כבר מגיל צעיר אנגלית ולמעט המבוגרים מאוד הם יודעים אנגלית".

ומה באשר לאתגר הקורונה בתקופת החגים, שגם כאן בישראל הוא עדיין לא ברור? "אני יודע שרק לפני חודש פתחו את בתי הכנסת. לא ידוע על היערכות מיוחדת לקראת החגים. לא כל 4000 יהודי אתונה פוקדים את בתי הכנסת ביומיום. יש מניין קבוע שמגיע פעמיים בשבוע ובשבת אבל בראש השנה וביום כיפור בתי הכנסת אמנם מלאים ובימים נוראים אחד מבתי הכנסת מתמלא ובשני יש מניין. כרגע נערכים למלא את בית הכנסת".

הרב שבו מספר על מציאות בה "בית הכנסת הוא מבנה הדת ששייך ליהודים ורק בו מותרת פעילות דתית" ועל איסור שככל הנראה קיים בחוק היווני לגייר. סוגיה נוספת לה יצטרך הרב שבו להתרגל היא סוגיית היחס לקהילה הנוצרית שמסביב ולמציאות בה טקסים מתקיימים במשותף כאשר רב וכומר מנהלים טקס. הרב שבו מדגיש שלא מדובר בתפילות משותפות בכנסיה וכיוצא באלה אלא בטקסי זיכרון פומביים למרגלות אנדרטה או בכיכר העיר, שם רב העיר והכומר מקיימים את האירוע יחד וכל אחד נושא את תפילתו על מנת להוכיח את האחווה בין הקהילות.

האם יעסוק גם בעידוד עליה לישראל? הרב שבו מציין שזה אינו המנדט שלו. "יש שם נציגים של הסוכנות שזה המנדט שלהם. זה לא המנדט שלי. באתי מטעם הקהילה כדי לחזק את היהדות בקהילה. מובן שלא אסתיר מאיפה באתי ואת עמדותיי הציוניות שהן חלק ממני. אם כתוצאה מכך אנשים יחליטו שהחיבור שלהם לישראל חזק יותר אז אשרינו, אבל לא זו המטרה".