התפכחות על כוס קפה
התפכחות על כוס קפה iStock

הפובליציסט ופעיל הימין בועז העצני מספר בשיחה עם ערוץ 7 על 'פורום קפה שפירא', בו מתכנסים בעיקר אנשי שמאל לשעבר, משוחחים על תהליך ההתפכחות ומציבים יעדים לפעילותם בתחומים שונים של החברה הישראלית.

"מדובר בקבוצת פייסבוק שהוקמה על ידי דלית ששמה הספרותי לטובת הפייסבוק הוא 'גלי בת חורין', בחורה מהחוג לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב, מה יותר מרצ מזה...", אומר העצני. על הסיבה להתכנסות חברי הפורום הוא קובע כי "ככל שהשמאל מתנתק מהמציאות אנשים עם הגיון לא משלימים עם זה. אלו אנשים שנשמו שמאל וגדלו עם השמאל כברירת מחדל, וכל עוד הוא היה ציוני ומחובר לרעיון מציאותי הכול היה בסדר, אבל מהרגע שחזונות השמאל התנפצו על סלעי המציאות שוב ושוב ואנשי השמאל המשיכו למכור את הרעיונות שלהם כאילו לא קרה כלום, אנשים עם הגיון לא מוכנים להשלים עם זה".

על הולדתו של הפורום הוא מספר: "קפה שפירא הוא קפה בדרום תל אביב בלב שכונת מסתננים. הכינוסים הראשונים היו שם עם שפי פז שהייתה גם היא במרצ. הם באו לגבות אותה, נערכו שם מפגשים והם גילו מערכת שלמה של רעיונות ממשותפים".

"זה התגבש סביב סיפור המסתננים. ברור שיש מגמה של ארגוני שמאל להציף אותנו במסתננים וללא הגדר היינו היום עם חצי מיליון מתוך אידיאולוגיה של גבולות פתוחים. אדם עם הגיון מבין שמדינת כל אזרחיה זה שם קוד לחיסולה של מדינת ישראל. כולם מבינים את זה. בימין מבינים ומתנגדים לזה ובשמאל השפוי הרוב בעד מדינת ישראל והדבר הזה דחף אותם להתגבש נגד הדבר הזה ומאותו רגע בחינת השמאל אם אתה לא איתנו אתה נגדנו, וכך הם מוצאים את עצמם בצד של ארץ ישראל, התנגדות לפלשתינים וכל סט הערכים של הימין".

העצני עצמו לוקח את חברי הפורום לסיורים בשומרון ולדבריו המשתתפים אינם שואלים אם לא מדובר בהחלפת המסתננים בפלשתינים. "הם שואלים, אם כך מה עושים עם ערביי יהודה ושומרון ואיך בולעים את זה ולא איך מקיאים את זה".

"זה מה שקורא כשאדם חוצה את הקווים בנושא המסתננים והמשיך לתחומים אחרים, אתה מוצא את עצמך מול בג"ץ שעובד בכל הכוח כדי להציף אותנו במסתננים ומסכל בניגוד לחוק כל מהלך נגד המסתננים. כשרואים את זה וברור שזה ממניעים פוליטיים ולא ממניעים של שלטון החוק זה הופך אותם להיות מול בג"ץ והם שמים לב גם לעוולות גם בנתיב האבות ובמצפה כרמים וכל הפרצוף הפוליטי של בג"ץ נחשף".

"התגבשה קבוצה של 9000 איש בפייסבוק. יש להם בית פיזי ברמת גן ובו פעילות תרבותית. לראשונה הימין נותן אלטרנטיבה תרבותית שהיא לא דתית לשמאל. עד עכשיו השמאל דיבר בממד התרבותי והימין היה על הגבעות כשהנושא התרבותי לא עניין אותם אלא העניינים הבוערים וכיבוי שריפות. לא עסקו באמנות ציור פיסול. החטא הגדול של הימין לאורך כל שנות המדינה שהוא לא דאג לפתח תרבות ולכן היה צריך את התגבור משמאל שאצלם זה מובנה, והם באים עם הביטחון העצמי של השמאל בלי תחושת נמיכות. הם מרגישים כבעלי בית ולא כמיעוט".

על כל זאת שאלנו את העצני אם נכונה גם כאן האמירה כלפי חוזרים בתשובה ולפיה נכון להם ללמוד במשך כמה שנים את העמדה התורנית לפני שהם מתבטאים בה, והוא משיב שהדברים שונים מאחר ומדובר בשדה פוליטי שפרטיו ידועים הן לימין והן לשמאל, מה שאין כן בעולם החזרה בתשובה בתחומי הדת.

בימים אלה נמצא הפורום בהליך של גיוס משאבים להרחבת הפעילות, "רוצים להגדיל ולהרחיב את הפעילות התרבותית ולהגיע כמעט עד ממדים של אקדמיה, שלא כחלק מהאקדמיה הרגילה בארץ שכולה שמאל וכך היא משתלטת על העסק. כאן יש ניסיון מרתק לבניית אלטרנטיבה".

הקבוצה, מספר העצני מקיימת התנצחויות ומאבקים עם גורמי שמאל ברשתות החברתיות, "פתאום הם יכולים לצאת מהארון השמאלני בלי להרגיש לבד, אלא חלק מקבוצה רצינית גדולה ודעתנית שנותנת בית וגב וסביבה אוהדת. זה מה שהיה חסר לנו בכל המאבקים כשהיינו לבד".