2.4 מיליון תלמידים, 205,000 עובדי הוראה

שנת הלימודים תשפ"א תפתח בסימן הערך 'שותפות ואחדות' ותתקיים נכון לעכשיו, בצל הגבלות הקורונה.

ערוץ 7 , י"א באלול תש"פ

2.4 מיליון תלמידים, 205,000 עובדי הוראה-ערוץ 7
כיתה
צילום: איסטוק

יותר מכ-2.4 מיליון תלמידים בגנים ובבתי הספר צפויים לפתוח מחר (שלישי) את שנת הלימודים תשפ"א, מתוכם, כ- 169,000 תלמידי כיתות א' וכ- 132,000 תלמידי י"ב שיחתמו השנה את 12 שנות לימודיהם במערכת. כ- 205,000 עובדי הוראה ילמדו בכל שכבות הגיל.

ניתוח הנתונים לאורך העשור האחרון מצביע על גידול טבעי של כ-27% באוכלוסיית התלמידים בישראל.

שר החינוך, יואב גלנט, הצהיר כי שנת הלימודים תשפ"א תפתח בסימן הערך 'שותפות ואחדות', לאור זאת יעסקו בתי הספר בחיזוק הקשר בין האוכלוסיות השונות, בחיזוק תחושת השייכות והחוסן.

עוד הצהיר שר החינוך גלנט, כי במהלך השנה הקרובה תתנהל מערכת החינוך בסימן של גמישות ניהולית ופדגוגית, חיזוק הלמידה הדיגיטלית, חיזוק הערכים הציוניים וקידום אורח חיים בריא.

בשנת הלימודים הקרובה תמשיך מערכת החינוך לפעול בתרחיש מונע התפרצות קורונה. לאור זאת, הלמידה תתבצע במתכונת משולבת בכיתה ובבית, תוך כדי התאמתה לצרכים של האוכלוסיות המגוונות הבאות בשעריה. המתווה מגדיר מספר עקרונות יסוד לפעולת מערכת החינוך בשנת הלימודים הנוכחית: רציפות, גמישות ומתן פתרונות דיפרנציאליים לרשויות, למנהלי המחוזות, למנהלי מוסדות החינוך ולמגזרים השונים. זאת, תוך ניטור נתוני התחלואה במערכת החינוך ושמירה על בריאות וביטחון התלמידים וצוותי ההוראה.

בגני ילדים הלמידה תתקיים כבשגרה, ללא פיצול, 6 ימים בשבוע במוסדות החינוך. בכיתות א' ו-ב' הלמידה תתקיים כבשגרה, ללא פיצול, לפחות 5 ימים בשבוע בימים א' – ה'. בכיתות ג' ו-ד' הלמידה תתקיים בקבוצות קבועות של עד 18 תלמידים, לפחות 5 ימים בשבוע.

בכיתות ה'-ו' למידה תתקיים בקבוצות קבועות של עד 18 תלמידים, לפחות יומיים בשבוע במוסדות החינוך (לפחות 9 שעות שבועיות) ולפחות 3 ימים בשבוע למידה מרחוק.

בכיתות ז'-י"ב הלמידה תתקיים בקבוצות קבועות של עד 18 תלמידים, לפחות יומיים בשבוע במוסדות החינוך (לפחות 10 שעות שבועיות), ביתר הימים תתקיים למידה מרחוק.

לשם הפעלת המערכת בשנה הקרובה יקצה המשרד תוספת תקציב מיוחדת ורחבת היקף בשווי של 4.2 מיליארד שקלים.

המשרד הקצה באופן חסר תקדים כ-1.2 מיליארד שקלים לטובת הפיכת מערכת החינוך לדיגיטלית. לאור זאת, פועל המשרד לרכוש כ- 150,000 מחשבים ניידים שיחולקו לתלמידים מאוכלוסיות מתקשות. בנוסף, יחולקו כ- 64,000 טלפונים מותאמים לצורכי הלמידה של התלמידים מהמגזר החרדי.

לצד אלה, תשולב טכנולוגיה חדשנית בכ- 3,600 מוסדות חינוך, מתוכם ב- 1,600 בתי ספר שאין בהם תשתיות. בבתי ספר אלה ישולבו תשתיות טכנולוגיות חדשניות, וב- 1,900 בתי ספר יחודשו התשתיות הקיימות.

לשם מתן מענה לפיצול הכיתות, הוסיף המשרד עוד 13,000 משרות. לאור זאת, נקלטו 6,500 מורים חדשים והורחבו משרות קיימות. בנוסף, גוייסו 6,500 תומכי הוראה באמצעות קול קורא רשותי. אלה ישולבו בעיקר בבתי הספר היסודיים בכיתות ג-ד.

במרחבי בית הספר יונהגו אורחות חיים של שמירה על כללי בריאות נכונה, כאשר התלמידים יהוו שגרירי הסברה גם במעגלים האחרים של הבית והחיים.

במרחבי בית הספר יוצבו סימוני הסברה ושילוט כדי להטמיע בשטח בית הספר התנהגות בריאה, כאשר במוסדות החינוך יוגבר מערך הניקיון השוטף. כמו כן, בכל כיתה תוצב עמדת היגיינה לחיטוי ידיים ומטליות לניקיון משטחים. לעובדי ההוראה יחולקו מסיכות רב פעמיות.

בנוסף, תקופת הקורונה יצרה פערים ובעיות רגשיות בקרב תלמידים רבים, לנוכח זאת הקצה המשרד יותר מ-100 מיליון לטובת מתן מענים. כמו כן, במהלך השנה יושם דגש על קליטה וליווי של תלמידים המצויים במעברים.

בנוסף, יינתן על פי הנדרש ליווי להורים בהדרכות מקצועיות כדי לחזק את חוסנם ויכולתם לתמוך בילדיהם ולרשות התלמידים יעמוד קו פתוח, שיאוייש על ידי אנשי המקצוע של השירות הפסיכולוגי ייעוצי.

שר החינוך, יואב גלנט, "אני שמח ומברך על פתיחת שנת הלימודים תשפ"א, הבטחתי וקיימתי כי הלימודים יחלו באחד בספטמבר ויתקיימו כסדרם בכל מוסדות החינוך בארץ. על פי תכנית "לומדים בביטחון", שנבנתה על ידי אנשי משרד החינוך, כל הילדים בישראל – מגן ועד יב' – יפתחו את שנת הלימודים במועדה, ירכשו חינוך והשכלה תוך שמירה על ביטחונם ובריאותם. על אף האתגרים שעמדו בפנינו – הגענו להסכמות עם כלל השותפים, למען חינוך ילדי ישראל ולמען רווחת כלל הציבור במדינה. אני מתחייב כי מערכת החינוך בהובלתי תוסיף להיות עוגן של יציבות לאומי עבור התלמידים, ההורים, עובדי ההוראה והציבור כולו. ולסיום, אני מודה לגיבורים האמיתיים של השנה החולפת – הגננות, המורות, המורים, המנהלי וצוותי ההוראה – בזכות עבודתם המסורה, התוכנית שלנו תצא לפועל בהצלחה".

מנכ"ל משרד החינוך, עמית אדרי הוסיף, "הפכנו כל אבן, פעלנו ועשינו כל שנדרש, כדי ששנת הלימודים תפתח כסדרה. שנת הלימודים הנוכחית אינה שנה של מתווה כזה או אחר, והיא אינה שנה של תורה תפעולית, אלא שנה שבה דווקא מתוך ההכרח והקושי, נדע לצאת לכיוון חדש, לדרך חינוכית חדשה, מותאמת למאפייני המאה ה-21. הרחבנו באופן ניכר את הגמישות החינוכית, הקצנו משאבים רחבי היקף לתקשוב ומיגון, הגמשנו את שעות הלמידה ומיקדנו אותה, צמצמנו את היקף התוכן הלימודי כדי שבתי הספר יוכלו להתארגן ולתכנן את השנה באופן ראוי. אני רוצה לאחל לתלמידים ולכל צוותי החינוך, שנת לימודים פורייה, משמעותית, מהנה ובריאה".