עימות בקבינט הקורונה
הלימודים בערים 'אדומות' לא ייפתחו

שר הבריאות וממונה הקורונה הובילו החלטה למניעת פתיחת מוסדות חינוך בערים ויישובים אדומים חרף התנגדות שר החינוך.

ערוץ 7 , י"א באלול תש"פ | עודכן: 23:03

הלימודים בערים 'אדומות' לא ייפתחו-ערוץ 7
יואב גלנט
צילום: TPS

‏בתום דיון סוער אישר קבינט הקורונה כי מחר (שלישי) לא תיפתח שנת הלימודים ברשויות המוגדרות ''אדומות''. זאת בניגוד לעמדתו של שר החינוך יואב גלנט. ההחלטה תהיה בתוקף עד ליום חמישי.

על פי ההחלטה, ביישובים המסווגים "אזור אדום" פתיחת שנת הלימודים תדחה, למעט בחינוך המיוחד ולנוער בסיכון. מוסדות אלה כוללים: בית ספר יסודי, בית ספר על יסודי, גן ילדים, צהרון, קונסרבטוריון ומרכז העשרה למחוננים.

ביום חמישי צפוי להתקיים דיון נוסף בקבינט בו ידונו בהגבלות נוספות על ערים אדומות.

בהתאם לזאת, בערים שעליהן יוטלו סגרים - לא יפתחו הלימודים. על היישובים הנוספים המוגדרים גם כן כאזורים אדומים יתקיים דיון באשר למתווה לפתיחת שנת הלימודים. התקנות יכנסו לתוקף באופן מיידי, כבר ממחר.

"השיקולים הבריאותיים מחייבים מניעת פתיחת שנת הלימודים באזורים אדומים, ועל כן, נוכח דחיפות העניין, מוצע לעשות שימוש בסעיף האמור ולקבוע כי התקנות יכנסו לתוקף באופן מיידי", נכתב בהחלטת הקבינט.

לפני כן נרשמו חילופי דברים קולניים בין שר הבריאות יולי אדלשטיין וממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו לשר החינוך יואב גלנט.

השר אדלשטיין אמר בפתח הישיבה כי בקרב המומחים יש קונצנזוס על סגירת מערכת החינוך בערים אדומות. פרופ' גמזו הוסיף על דבריו כי בעבר נסגרו בתי ספר רק בגלל ילד חולה אחד.

השר גלנט דחה את דבריהם. "ההצעה של גמזו משדרת פאניקה ואני מקווה שזה לא נובע ממניעים אחרים שמאד מטרידים אותי".

"השקענו 1.4 מיליארד שקלים כדי לפתוח ולא כדי להיבהל. לא ראיתי ביסוס מדעי שיש תחלואה בבתי ספר. לא מבין מאיפה הרעיון שזה יוביל להדבקה המונית", הוסיף גלנט.

השרה מירב כהן עקצה את השלושה. "פאניקה כן, פאניקה לא - מה שלא תקין זה שעורכים את הדיון הזה בעשר בערב שלפני. זה מה שמשדר את חוסר הוודאות לציבור".

משרד הבריאות פרסם את רשימת הרשויות המוגדרות 'אדומות' לפי תוכנית הרמזור של ממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו. מדובר בדליית אל-כרמל, טירה, עין מאהל, עמנואל, כפר קאסם, עוספיה, כפר עזה, כפר כנא, רכסים, זמר, אל-בטוף, לקיה, בית ג'אן, אעבלין, מעלה עירון, כפר ברא, ג'לג'וליה, מועצה אזורית נחל שורק, כעבייה טבאש חג'אג'רה, ג'דיידה-מכר, אום אל-פחם, ג'ת, טבריה וביתר עילית.