פשרה בין הרבנות הראשית וצהר

בעקבות שיח משותף הבהירה הרבנות הראשית כי תתאפשר הודעה מטעם בית העסק שהוא מפוקח על ידי גוף חיצוני תוך ציון בולט שלא מדובר ברבנות

ערוץ 7 , י"ב באלול תש"פ

פשרה בין הרבנות הראשית וצהר-ערוץ 7
תעודות השגחה של צהר
צילום: יוסי זליגר

פשרה שתאפשר להשגחה מטעם צהר להציג את עצמה מבלי לעבור על תקנות הכשרות.

במהלך החודשים האחרונים נפגשו נציגי הרבנות ונציגי כשרות צהר כדי לדון בדרכים השונות למלא אחר הפסיקות השונות והוראות היועמ"ש.

אמש פרסמה הרבנות הראשית מסמך "מדיניות אכיפה פלילית של היחידה הארצית לאכיפת חוק איסור הונאה בכשרות".

במסמך נכתב לראשונה כי רשאי בעל עסק להציג הצהרה מצידו כי בית העסק מפוקח על ידי גוף חיצוני שאינו הרבנות הראשית - אך גם חייב לציין בהבלטה כי בית העסק אינו נמצא תחת השגחת הרבנות.

בעל העסק יכול להצהיר כי הוא מוודא שחומרי הגלם ואופן הטיפול במזון מבוקרים וכי המטבח הינו בחזקת בשרי חלבי או פרווה. עוד רשאי לפרט בעל העסק מאפיינים נוספים מתחום הכשרות ובכלל זה כי הבשר נרכש ממשחטה כשרה, אין חשש לחמץ שעבר עליו הפסח, טיפול בקטניות ועוד.

עם זאת, בהבהרות אלה, חל איסור להשתמש במילה 'כשר' על הטיותיה השונות.

מנכ"ל כשרות צהר יהודה זיידרמן שהיה מיוזמי השיח עם נציגי הרבנות אמר כי "מדובר בהסכמה היסטורית בין כשרות צהר לרבנות ומהפכה של ממש בעולם הכשרות, לראשונה יש הכרה של הרבנות הראשית בגוף מפקח חיצוני. מדובר בצעד אמיץ ונכון של שני הצדדים שכל כולו הוא טובת העולם היהודי וטובתם של מי שמבקשים לשמור מצוות ולהגדיל כשרות בישראל".

תחת פיקוח כשרות צהר ישנם כיום מאות מסעדות ובתי אוכל ובארגון מביעים תקווה שההסכמות ההיסטוריות ואי הטלת קנסות על גופים שבפיקוח כשרות צהר יביאו בעלי מסעדות נוספים להצטרף אל מערך הכשרות ולשרת ציבורים נוספים.