הרבנות הראשית: אין שום סיכום עם צהר

ברבנות מכחישים שמדיניות האכיפה הפלילית החדשה של הונאות כשרות נבעה משיח מול הארגון ומסבירים שפרסמה אותה בהתאם לפסיקת בג"ץ.

ערוץ 7 , י"ב באלול תש"פ

הרבנות הראשית: אין שום סיכום עם צהר-ערוץ 7
תעודת כשרות שאינה מוכרת על ידי הרבנות
צילום: היחידה לאכיפת חוק איסור הונאה בכשרות

הרבנות הראשית אומרת כי פרסום מדיניות האכיפה הפלילית של הונאת כשרות, אינו קשור לארגון צהר או למגעים שהתנהלו עמו.

"הנחיות האכיפה שפורסמו, ניתנו בהתאם לפסיקת בג״ץ המתירות הצהרה עצמית חתומה על ידי בית העסק בדבר אופן ההתנהלות הכשרותית בבית העסק שלו".

"גם על פי פסיקת בג"ץ, חל איסור מוחלט על בית העסק להציג אישור פיקוח מטעם גוף כשרות שאינו הרבנות הראשית וכן חל איסור לעשות שימוש בלוגו של גוף כשרות ועל בית העסק לציין וכן חובה על בית העסק להבהיר בכתב ובאופן בולט וברור, כי אין למקום תעודת הכשר מטעם הרבנות המוסמכת על פי חוק זאת בכדי למנוע את הטעיית הציבור", אמרו ברבנות הראשית.

במסמך שפרסמה הרבנות נכתב לראשונה כי רשאי בעל עסק להציג הצהרה מצידו כי בית העסק מפוקח על ידי גוף חיצוני שאינו הרבנות הראשית - אך גם חייב לציין בהבלטה כי בית העסק אינו נמצא תחת השגחת הרבנות.

בעל העסק יכול להצהיר כי הוא מוודא שחומרי הגלם ואופן הטיפול במזון מבוקרים וכי המטבח הינו בחזקת בשרי חלבי או פרווה. עוד רשאי לפרט בעל העסק מאפיינים נוספים מתחום הכשרות ובכלל זה כי הבשר נרכש ממשחטה כשרה, אין חשש לחמץ שעבר עליו הפסח, טיפול בקטניות ועוד.

עם זאת, בהבהרות אלה, חל איסור להשתמש במילה 'כשר' על הטיותיה השונות.

בצהר סיפרו מוקדם יותר כי במהלך החודשים האחרונים נפגשו נציגי הרבנות ונציגי כשרות צהר כדי לדון בדרכים השונות למלא אחר הפסיקות השונות והוראות היועמ"ש.

מנכ"ל כשרות צהר יהודה זיידרמן שהיה מיוזמי השיח עם נציגי הרבנות סיפר כי "מדובר בהסכמה היסטורית בין כשרות צהר לרבנות ומהפכה של ממש בעולם הכשרות, לראשונה יש הכרה של הרבנות הראשית בגוף מפקח חיצוני. מדובר בצעד אמיץ ונכון של שני הצדדים שכל כולו הוא טובת העולם היהודי וטובתם של מי שמבקשים לשמור מצוות ולהגדיל כשרות בישראל".